Hirdetés

Minden, amit a pécsi okosparkoláshoz kapcsolódó Parker alkalmazás legfontosabb, leghasznosabb funkcióiról és használatáról tudni kell.

A 2022 augusztusában kiépített pécsi okosparkolási rendszer működése egyszerű, de technológiai szempontból innovatív: mint ismert, a rendszer intelligens szenzorok segítségével figyeli a parkolóhelyeket, és valós időben közvetíti az adatokat a felhasználók felé. A HungAIRy LIFE integrált projekt keretében a belváros parkolási szempontból kritikus pontjain beágyazott szenzorok jelzik, ha egy parkolóhely szabad vagy foglalt, ez az információ pedig azonnal megjelenik egy erre a célra fejlesztett felhasználóbarát mobilalkalmazáson keresztül. Mindezt kiegészítik a parkolók megközelítési útvonalán kihelyezett információs táblák, amelyeken a szabad parkolóhelyek száma látható.

A rendszerben működő több mint 710 szenzornak és 5 kijelzőnek, valamint a rendszert kiegészítő Parker alkalmazásnak köszönhetően tehát a parkolóhely-keresés már nem okoz akkora fejfájást a pécsieknek és az idelátogatóknak.

A Parker alkalmazással könnyebb és gyorsabb a parkolás

Az okosparkoláshoz kapcsolódó Parker mobilapplikációt már több ezer készülékre töltötték le és havonta több tízezer mobilparkolást indítanak a felhasználók az alkalmazáson keresztül. A megoldás egyértelműen népszerű, ugyanakkor azoknak, akik még nem használják, segítünk egy kicsit: az alábbiakban a Parker alkalmazás legfontosabb, leghasznosabb funkcióiról és használatáról lesz szó, pontokba szedve.

  • A Parker segítségével nem kell feleslegesen szabad parkolóhelyet keresve keringenünk, hisz az alkalmazás térképén akár útszakasz-, akár parkolóhely-szinten folyamatosan ellenőrizhetjük, hol vannak épp szabad helyek.
  • A zöld pontok mutatják a szabad, pirosak pedig a foglalt parkolóhelyeket: ez segíti az autósokat abban, hogy megtaláljanak, és célirányosan megközelítsenek egy üres parkolóhelyet, ezzel időt és feleslegesen megtett kilométereket spórolva.
  • Beállíthatjuk, hogy a Parker mutassa a parkolási zónákat, a mozgáskorlátozott parkolóhelyeket, rakodóhelyeket vagy az elektromos töltőállomásokat.
  • Az applikáció a felhasználókat mindig aktuális információkkal látja el a parkolóhelyek foglaltságát illetően.
  • A Parker belső navigációval segít az adott parkoló megközelítésében is.
  • A Parkerből – néhány paraméter beállítása után – a díjfizetést is egyszerűen kezdeményezhetjük SMS-ben (a sikeres fizetés feltétele, hogy a szoftver használója jogosult legyen SMS alapú fizetésre).
  • Az alkalmazás magyar, illetve angol nyelven is használható.
  • A Parker Android és iOS mobil operációs rendszerrel működő okostelefonra is ingyenesen letölthető.

Kisokos: így használjuk a Parkert

  1. Válasszuk ki a számunkra releváns parkolóhelytípusokat. Ahogy fentebb említettük: amennyiben kifejezetten mozgáskorlátozott helyet, elektromos töltőt, vagy rakodóhelyet keresünk, a Parkerben könnyedén rászűrhetünk ezekre a lehetőségekre is, így csak ezek a parkolóhelyek jelennek meg térképen.
  2. Navigáljunk a legközelebbi szabad helyhez: az úti cél beírását, vagy a térképen való megjelölését követően akár kedvenc navigációs alkalmazásunkkal is megkereshetjük a kívánt helyszínt.
  3. Az úti cél közelében egy felugró értesítés tájékoztat arról, hogy itt az ideje visszaváltani a Parker alkalmazásra és ellenőrizni, hogy hol találhatók a környéken szabad parkolóhelyek.
  4. A sikeres parkolást követően néhány gombnyomással el is indíthatjuk a parkolási tranzakciót, hiszen az alkalmazás az elmentett rendszám (akár 5 különböző rendszámot is elmenthetünk), a parkolási zónaadatok, valamint a mobilszolgáltatónk alapján megírja helyettünk az SMS-t, így nekünk már csak a „Küldés” gombra kell kattintanunk.

A levegőnkért is teszünk

Az okosparkolási rendszer bevezetésével tehát a parkolási idő jelentősen lecsökkent, ami hozzájárul a városi forgalom könnyebb áramlásához és az utcai zsúfoltság csökkenéséhez. Emellett a város levegőminősége is javult a kevesebb körözésnek köszönhetően.

A projekt sikere azt jelzi, hogy a technológiai innováció nemcsak a mindennapi életet könnyíti meg, hanem a környezeti fenntarthatóságot is elősegíti.

A fentiek tükrében nem véletlen, hogy egyre nagyobb az igény a rendszer területi bővítésére. Ahogy arról korábban beszámoltunk, az okosparkolást működtető és felügyelő Biokomnak a bővítésre konkrét, többlépcsős ütemezése van. A belvárostól módszeresen kifelé haladva olyan területeket érintenének majd, mint például a Móricz Zsigmond tér és környezete, vagy a Rét utca és a Garai utca környéke.

A LIFE IP HUNGAIRY (LIFE17 IPE/HU/000017) projekt az Európai Unió LIFE programjának támogatásával valósul meg.

Hirdetés