Több mint egy évvel ezelőtt fogalmazódott meg az a szándék, hogy a pécsi Kálvária domb környezetét a hely természeti és városképi értékeihez méltóan újítsák meg. Az előkészületek és az engedélyeztetési folyamatok a civil szervezetekkel való részletes egyeztetések okán hosszabb időt vettek igénybe, ma azonban Dr. Páva Zsolt polgármester és Szarkándi János, a Duna-Dráva Cement Kft. elnök-vezérigazgatója aláírták a megerősítő szándékú szerződésmódosítást.
Ahogy arról egy hónappal ezelőtt lapunk elsőként beszámolt róla, a teljes egészében a Duna-Dráva Cement Kft. által finanszírozott, 30 millió forintos beruházás megvalósítása már szeptemberben elkezdődhet. Ennek eredményeképpen botanikus és további szakértők felügyeletével kerül sor, a ma teljesen elhanyagolt, különleges természeti kincsekben gazdag terület megtisztítására, valamint sétány és kilátóterasz kialakítására. Mindezek átadása 2011 novemberében várható. A város szívében található, évtizedek óta elhagyatott természetvédelmi terület felújítását a vállalat saját forrásaiból finanszírozza, közpénz bevonása nélkül.
A beruházás terveiben a terület őshonos növényzetének helyreállítása, életterének visszaállítása szerepel, valamint olyan sétaútvonal kialakítása, amely a védendő zöldfelületet nem érinti, de betekintést ad e gyönyörű területre. Ezt és a városi panoráma különleges helyszínű megfigyelhetőségét segíti a diszkrét pihenő terasz kiépítése. A munkálatokat a ritka és egyedi növénytársulások megóvásával, a gondos rendezéssel egyben életterük visszaadását is végzik a szakemberek, amelyeket a kijelölt sétány mentén a látogatók is megtekinthetnek.
Szarkándi János elnök-vezérigazgató kiemelte, a projekt során kialakított minimális épített környezetnél a TioCem elnevezésű új cementtípust alkalmazzák a szakemberek. Ennek lényege, hogy a felhasználásával készült beton burkolat felülete napsugárzás hatására kémiai reakcióba lép, így képes a levegőben található szennyezőanyagok megkötésére. A környezettudatos technológiát a pécsi Kálvária dombon alkalmazza az országban egyébként elsőként a Duna-Dráva Cement Kft.
A természet sokszínűségének megőrzése a Duna-Dráva Cement Kft., valamint tulajdonosai, a HeidelbergCement Group és a SCWENK Zement KG számára mindig is fontos értéket képviselt. A Kálvária-domb megújítása azért is bír különös jelentőséggel, mert a 2010-es évet a biodiverzitás – tehát a biológiai sokszínűség –, a 2011-es esztendőt pedig az erdők évének nyilvánította az ENSZ és a DDC által finanszírozott program ezek elveivel összhangban valósul meg.
Az építőipari piacon jelentkező recesszió ellenére a Duna-Dráva Cement Kft. az elmúlt években is fejlesztéseket valósított meg gyáraiban és számos kezdeményezést indított el, illetve segített, amelyek célja a helyi közösségek életének támogatása. 2009-ben adták át a DDC beremendi gyárának több mint 15 milliárd forintos fejlesztéssel modernizált kemencevonalát. 2010-ben pedig Beremenden és környékén is elindította Vácott már sikerrel működő ösztöndíj-programját a vállalat.