Ahogy korábbi cikkünkben már beszámoltunk, Lukács Dániel, a budapesti Finn Nagykövetség tanácsadója volt a Pécsi Magyar–Finn Társaság április 23-ai meghívott vendége, aki a „finn boldogságról” tartott előadást.
Az előadáson elhangzott, hogy több kutatás van, amely az országok boldogságát méri. A Happy Planet Index a társadalmilag és ökológiailag fenntartható gazdaságot méri, ebben Finnország a 15. helyen áll, az emberi fejlettségi indexben az ország a 12., és van az úgynevezett „better life index” (jobb élet), melyen listavezető. Majd megemlítette, hogy inkább az elégedettség szót szerencsésebb használni, ahogy ugyanis érvelésében kifejtette, ezek a kutatások leginkább az emberek elégedettségét hivatottak mérni.
2018 óta vannak ilyen kutatások, melynek eredménye a finneket lepte meg a legjobban – mondta Lukács Dániel.
Finnország a világ legboldogabb országa? – tette fel a kérdést az előadó bevezetőjében, amelyre 10 pontban fejtette ki válaszát.
És hogy mik azok az „építőelemek” amiből a finn boldogság felépül? Íme az alappillérek:
- Bizalom. Lukács Dániel ezt két részre osztotta: horizontális és vertikális bizalomra, majd kifejtette: a horizontális, hogy mennyire bízom meg a szomszédomban, a vertikális, hogy mennyire bízom meg az intézményekben (például rendőrség, katonaság, állam). Finnországban ez kimagasló, hiszen a finnek bíznak a közintézményekben, sőt még a politikusokban is kimagaslóan.
- Jó közigazgatás. (Mennyire gyorsan lehet bizonyos banki, adóintézeti szolgáltatásokat elérni) ebben szintén élen jár az ország, köszönhetően a digitalizációnak.
- Támogatási keret. Az ország bőkezű támogatást nyújt, ami kiterjedt hálózat is egyben, hiszen betegség és munkanélküliség esetén is biztosítja az ellátást.
- Megosztott felelősség. Egymásért is, ami azt jelenti, hogy az emberek nemcsak önmaguk jólétéről gondoskodnak, hanem embertársaikéról is.
- Részvétel és párbeszéd. Finnországban sok a közhasznú szervezet, ahol az emberek pártpolitikától függetlenül különböző tevékenységekben vesznek részt. Az előadó megemlítette továbbá, hogy már gimnáziumokban is léteznek szervezetek, a diákok így már fiatalkorban elsajátítják hogyan kell egy nagyobb csoportot képviselni. Parlamenti képviselők, miniszterek is fogadják őket, akikkel ezáltal kialakíthatnak egy párbeszédet és elmondhatják véleményüket. A finnek általában véve aktívak, ehhez nagyban hozzájárul az oktatási rendszer és nyelvi készségek.
- Egyenlőség és igazságosság. Itt az iskolákat hozta példaként Lukács Dániel. Elmondta, hogy a finn iskolákban mindenki egyenlően indul, hiszen nincs privát iskolarendszer, mint a legtöbb európai országban. Jó példa erre, hogy ugyanabban az iskolában tanulnak a különböző családi háttérrel rendelkező gyerekek. Megemlítette, hogy ma Finnország kiemelkedően jó helynek számít az anyaság szempontjából is.
- Élet és munka közötti kapcsolat. Finnországban a szülők közösen azt is eldönthetik, hogy milyen arányban veszik ki a szülői szabadságot. Továbbá azt is megemlítette, hogy az apák így jelentősen több időt tölthetnek otthon gyermekükkel. Így tehát mindkét szülő kiveszi a részét a gyermeknevelésből egyenlő arányban.
- Oktatás. Finnországban más alapokon van az oktatási rendszer és más a struktúrája is, mint hazánkban – számolt be az előadó. Ahogy elmondta, az irodalmat, esszéírást magas fokon művelik a finnek. A másik fontos része az oktatásnak a technológiai átalakulás követése. Továbbá ide tartozik még az is, hogy a munkaerőpiacon magán és nyilvános szférában is magasabb arányban küldik képzésekre a dolgozókat, akik így nagyobb eséllyel tudnak karrierjükben fejlődni, vagy ha elveszítik a munkájukat, akkor könnyebben találnak más lehetőséget.
- Kapcsolat a természettel. Számos (tudományos) elmélet van arról, hogy a természet jó hatással van az emberre. A Helsinki egyetem nemrég közzétette egyik kutatásának eredményét, mely szerint már 20 perc a természetben jelentősen lecsökkenti a stresszhormonokat, normalizálja a vércukrot és vérnyomást. Finnországban ez nemcsak egy adottság, hanem egy döntés is egyben, hiszen a finnek jó állapotban tartják erdőiket, ügyelnek annak tisztaságára és nem szemetelnek.
- Egyszerűség és szauna. Az egyszerűségnek nyugtató hatása van, (gondolhatunk itt a skandináv lakberendezésre és építészetre) ha túl sok ingert kap a szem, az már nem hat nyugtatóan. Továbbá a szaunákról itt megemlítette, hogy központi jelentősége van Finnországban.
Végezetül Lukács Dániel kiemelte, hogy fontos az egyensúly is. Eszerint sok kicsi dologból áll össze, hogy valaki boldog-e. Tehát mi is a boldogság titka a finneknél?
Összefoglalva:
A Bizalom, a demokrácia és közigazgatás, az egy főre jutó GDP, a biztonság, az elérhető szociális támogatások, a döntés szabadsága, a nagylelkűség (Finnország aktívan vesz részt a karitatív szervezetek munkájában), a korrupció hiánya, a kihívások, a finn egészségügy, a nyugdíjak, a munkanélküliség kezelése egyaránt hozzájárul a „finn boldogsághoz”.
„A boldogság kulcsa nem a kihívások hiánya, hanem az, ahogyan megpróbálják megoldani.”
/ismeretlen szerző/
Fotók: Kurdi József