Hirdetés

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tavaly közölt, a 2019-es évre vonatkozó adatai szerint Magyarországon több mint 1,1 millió felnőtt és 5 ezer gyermek élt akkor cukorbetegséggel – habár aközött nem tettek különbséget a kimutatásban, hogy 1-es vagy 2-es típusúval. Tény, hogy a diabétesszel diagnosztizáltak száma folyamatosan gyarapszik, a 100 lakosra jutó felnőtt betegek száma húsz év alatt megháromszorozódott. November 14-én, a nemzetközi Diabétesz Világnapon arra keressük a választ, hogyan előzhető meg ez a súlyos probléma. 

Vágási Anna, pécsi dietetikus nemrég indított közösségi oldala a helyes táplálkozásra neveli a követőket, ebben a hónapban pedig a cukorbetegségre fekteti a hangsúlyt a szakember. A következőkben alapvető információkat közlünk a segítségével a diabéteszről, illetve arról, miként előzhetjük meg a bajt.

– Magyarországon tíz emberből egy diagnosztizált cukorbeteg, a felnőttek körülbelül 90 százaléka 2-es típusú. Illetve rengetegen vannak prediabéteszben, abban az állapotban, amikor a vércukorszint már magasabb a normálisnál, de még nem olyan magas, hogy cukorbetegséget jelentsen ki az orvos. Aggasztó, hogy míg korábban azt mondták, ez az idősek nyavalyája, mára már egyre több fiatalt és gyereket is érint. A probléma egyértelműen mutat családi halmozódást, de az életmódbeli faktorok is jelentősek – mondta a dietetikus.

Mi a diabétesz? 

A cukorbaj egy szénhidrát-anyagcserezavarral járó krónikus betegség, melynek oka az inzulin viszonylagos vagy teljes hiánya, az inzulinhatás elmaradása, illetve bizonyos körülmények között ezek együttes előfordulása. 1-es típusú cukorbetegség esetén egy autoimmun folyamat eredményeképp a szervezet nem termel elegendő inzulint, amely a glükóz sejtekbe való belépését segítené elő. 2-es típusú diabétesznél a sejtek elvesztik az érzékenységüket az inzulinnal szemben, az inzulin-receptorok hibás működése miatt. Eleinte a hasnyálmirigy próbál kompenzálni és egyre több inzulint kibocsátani, később azonban ezek az inzulint termelő sejtek kimerülhetnek és inzulinhiány lép fel. A klinikai tünetek más-más jellegűek lehetnek, de klasszikus jele például a fokozott vizeletürítés és az állandó szomjúságérzet, szájszárazság. Nagyon súlyos szövődmények fordulhatnak elő, mint például szemromlás, vesekárosodás, érszűkület, szív- és érrendszeri betegségek, reprodukciós problémák, a fertőzésekre való fokozott hajlam.

Vágási Anna

Hogy derül ki, hogy valaki cukorbeteg? 

– Az erre utaló tünetek fennállása esetén vércukorszint-meghatározás indokolt, de a szénhidrát-anyagcserezavar stádiumának, a betegség típusának megállapításához további laboratóriumi vizsgálatok is szükségesek, mint az úgynevezett OGTT-vizsgálat, vagyis orális glükóztolerancia teszt. Az eredmények alapján a kezelés pontos menetének meghatározása orvosi kompetencia. 2-es típusú cukorbetegség esetén lehetséges, hogy megfelelő életmóddal is kordában tarthatók a vércukorértékek, 1-es típusú cukorbetegség esetén viszont mindenképpen szükséges az inzulinpótlás és az azt kiegészítő diéta. A normális és a cukorbetegségre utaló értékek között is vannak kategóriák, az inzulinrezisztencia például a betegség előszobája – mondta Vágási Anna.

Mit tehetünk ellene, és hogyan éljünk együtt a cukorbetegséggel?

– Az autoimmun folyamatból induló 1-es típus megelőzése nehezebb, habár vannak olyan külföldi kutatások amelyek szerint a gyermekkori rendszeres D-vitamin pótlással 78 százalékkal csökkenhet az 1-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. 2-es típusú cukorbetegség sok esetben elhízás következtében jön létre, ami ellen még többet tehet az ember, itt az egészséges életmód a kulcs. Nagyon érdekes tény, hogy ha nem is visszafordítható, de remisszióba tehető fogyás segítségével a 2-es típusú diabétesz, persze csak ha még nem ért el egy bizonyos súlyossági fokot. Ez azt jelenti, hogy bár a cukorbaj fennáll, de a vércukorértékek újra tartósan a normális értékek közé esnek és még gyógyszeres kezelésre sincs szükség. A megfelelő táplálkozás a cukorbetegek esetében nem sokban különbözik egy hagyományos, egészséges étrendtől, de nagyon fontos egyénire szabni azt, például testtömegtől, egyéb betegségektől is függ az ideális kalória- és tápanyagbevitel mértéke. A megelőzés szempontjából fontos a zöldség- és gyümölcsfogyasztás, a legújabb hazai ajánlás szerint ezekből legalább 5 adagot kellene fogyasztani naponta. Törekedni kell a megfelelő rostfogyasztásra, ami Magyarországon sajnos alulmarad az ajánláshoz képest, ami 25-30 gramm naponta, de cukorbetegségben még akár napi 40 gramm is lehet. Ez utóbbi a fogyásban is a segítségünkre lehet, ezen felül a vízben oldódó élelmi rostok megkötik a koleszterint, a vízben nem oldódó élelmi rostok pedig lassítják a szénhidrátok felszívódását. A rostbevitelt növelhetjük, ha a hagyományos termékek helyett, a teljes kiőrlésű verziókat részesítjük előnyben, vagy ha rizs és burgonya helyett rostdúsabb pszeudogabonákat választunk köretnek, ilyen például a köles vagy a hajdina. Fontos szempont még az egyes élelmiszerek vércukoremelő hatása, vagyis a glikémiás index. Száraztészták közül a durumbúzából készült termékek glikémiás indexe például alacsonyabb, de ezekből is találunk már bőségesen teljes kiőrlésű verziókat. Egyértelműen kerülendő a natív cukrot tartalmazó élelmiszerek fogyasztása, helyettesítésükre többféle mesterséges édesítőszer és cukorpótló is rendelkezésünkre áll. A zsírszegényebb alapanyagokkal a cukorbetegség szövődményei ellen is tehetünk és még kalóriát is spórolhatunk – fejtette ki a szakember.

Világszerte aktuálisan 463 millió beteget tartanak számon, 2040-re 642 millióra becsülték várható számukat

November 14.

Az Egyesült Nemzetek Szövetsége (ENSZ) 2006. decemberi, hivatalos határozatában a diabétesz világnapot egyben az ENSZ hivatalos világnapjai közé sorolta, és kiemelte a cukorbetegséghez kapcsolódó globális terhek jelentőségét. A kék kört a betegség globális jellege és a közösség egysége miatt választották a világnap szimbólumának, amelyre a november 14-i napot az inzulin társfelfedezője, Sir Frederick Banting születésének évfordulója okán jelölték ki.

Egy kis pécsi érdekesség…

Több helyi találmány és kezdeményezés is segít az úgynevezett „civilizációs” betegségek közé sorolt cukorbaj elleni harcban. Például a pécsi szakemberek által is varrt diabétesz-tetoválás, az egységesített jelzés, ami rosszullét esetén mutatja, hogy egy cukorbetegnek kell azonnali segítség; vagy a PTE-stamagotchi, a cukorbeteg gyerekeknek segítő virtuális kisállat.

A cukorbetegség világnapja a cukorbetegségre való figyelemfelhívás globális eszköze, a kék kör a szimbóluma

[su_box title=”Vágási Anna” style=”glass” box_color=”#a8c6d9″ radius=”2″]2016-ban végzett dietetikusként a Pécsi Tudományegyetemen (PTE), dolgozott szakoktatóként a PTE Egészségtudományi Karán, ahol leendő dietetikusokat tanított, illetve volt már betegklubok vezetője is, ahol főleg a betegek edukációjára helyezték a hangsúlyt. Nemrég létrehozott tanácsadói közösségi oldalát is azért indította el, hogy felhívja a figyelmet a nem megfelelő táplálkozással járó veszélyekre, segítse a lakosságot a prevencióban. November hónapban a szakember a diabéteszre fekteti a hangsúlyt az „Ésszel eszem” oldalon. [/su_box]

Hirdetés