12 C
Pécs
szerda, november 6, 2024
KezdőlapHírzónaBelföldMáris bérfeszültséget okoz a pedagógusok fizetésemelése

Máris bérfeszültséget okoz a pedagógusok fizetésemelése

Sokáig azt se tudták a munkavállalók, mennyi lesz pontosan a fizetésük januártól.

Bár hivatalosan volt „tájékoztatás”, az lényegében a béremelésről szóló kormányrendelet újbóli ismertetése volt, egy, a Népszavának nyilatkozó állami iskola igazgatója azt mondta, abból viszont nem tudta megmondani, mennyi lesz kollégái fizetése januártól, hiába kérdezték.

– Az új munkaszerződéseket a tankerületben dolgozták ki az iskolaigazgatók megkérdezése nélkül, mi csak postások voltunk, nekünk kellett bemenni a papírokért – foglalta össze a vezető.

A Népszava felidézte: a kormány átlagosan 32,2 százalékos béremelést ígért a pedagógusoknak, ám ez nem konkrétan a bérekre, hanem a fenntartók rendelkezésére álló bértömegre vonatkozott, amit a fizetésekre fordíthatnak. Ez egyedül a legalacsonyabb, vagyis a gyakornok fokozatú pedagógusok számára tette lehetővé, hogy a tavaly novemberi bérükhöz viszonyítva 32,2 százalékos emelést kapjanak, a magasabb fokozatokba tartozóknak alacsonyabb mértékű emeléssel kellett beérniük.

A megemelt béreket tartalmazó szerződéseket január 30-áig kapták meg, vagyis csak hónap végén derült ki, mennyi pénzért dolgoztak január eleje óta.

A megkérdezett igazgató szerint vegyes volt a fogadtatás, és máris vannak bérfeszültségek: az életkor és a pályán eltöltött évek már kevésbé játszanak szerepet, alig van különbség a pályakezdő és a több éve tanító kollégák alapilletménye között, illetve a pluszmunkák díjazása sem lesz egységes.

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete január 30-a óta gyűjti az észrevételeket, eddig mintegy kétezer visszajelzést kaptak, íme néhány példa.

  • Egy fiatal, gyakornok pedagógus arról számolt be, hogy a fokozatához tartozó minimumot kapta, vagyis fizetése bruttó 528,8 ezer forintra emelkedett. Mint mondta, örül az emelésnek, „de a fizetését továbbra sem tartja alkalmasnak arra, hogy elinduljon az életben”.
  • Egy több mint 20 éve a pályán lévő, egyetemi végzettségű pedagógus I. fokozatú tanár bére bruttó 578 ezer forintra emelkedett úgy, hogy plusz két százalékot kapott a diplomájára, plusz négy százalékot pedig arra, hogy hiányszaknak minősülő természettudományos tárgyat tanít.
  • Egy több mint 40 év munkaviszonnyal rendelkező, vagyis a korfa csúcsába tartozó egyetemi végzettségű pedagógus II. fokozatú tanárnak mostanra sikerült elérnie, hogy nettó bére kicsivel meghaladja a 470 ezer forintot.
Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő