Igazi ünnep ez a pécsi művészetkedvelők számára: a híres francia mester, Henri de Toulouse-Lautrec világába nyerhetnek betekintést a Szépművészeti Múzeum gyűjteményéből válogatott száz alkotás által, melyekből ma, április 25-én nyílt kiállítás a pécsi JPM Csontváry Múzeumban. Mi is ott jártunk, szerintünk kihagyhatatlan élmény.
A MárkusZínház párizsi hangulatot megidéző árnyjáték-előadásával indult a megnyitó esemény, melyen elsőként dr. Bertók Gábor, a Janus Pannonius Múzeum igazgatója köszöntötte az egybegyűlteket. Mint mondta, tavaly év végén merült fel, hogy a pécsi Csontváry-képek Budapestre, a Szépművészeti Múzeumba kerülhetnek egy kiállításra, de hogy addig se maradjon üresen a Csontváry Múzeum, az intézmény lehetőséget kapott arra, hogy Toulouse-Lautrec munkáit mutathassa be, melynek méltó fogadására a múzeum termei új festést kaptak és megújult tulajdonképpen az épület maga is.

Péterffy Attila, Pécs polgármestere köszönetét fejezte ki a Szépművészeti és a Janus Pannonius Múzeumnak, hogy a kiállítás létrejöhetett, melynek hála három hónapra Pécsre költözhetett Párizs – fogalmazott.
– A város turisztikai attrakcióit a Pécs Nyitva kampány fogja össze. Ebben a három hónapban pedig nem csak Pécs, de a Csontváry Múzeum is nyitva lesz, ráadásul egy páratlan tárlatot kínál. Bízom abban, hogy a nyüzsgő, pezsgő Párizs életét bemutató művek minél több pécsi és ide látogató figyelmét felkeltik majd. És persze abban is, hogy a Csontváry-tárlat pedig a Szépművészeti Múzeumban arat osztatlan sikert – fejtette ki a városvezető.

Péterffy Attila azt is hozzátette, akad egy kis pécsiség is a tárlatban, ugyanis annak grafikai megoldásai a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karának munkáját dicsérik, mellyel még több látogatót bűvölhet el a 19. század végi Párizs varázslatos világa.
Baán László, a Szépművészeti Múzeum igazgatója beszédében elmondta, a nehéz sorsú művész fókuszában a hétköznapi sorsok, kitaszított emberek szerepeltek, akiknek egyéniségét nagy figyelemmel, tisztelettel és gyengédséggel ábrázolta.

Kiemelte, a most Pécsre érkező, a Szépművészeti Múzeum gyűjteményében őrzött gazdag anyagból – mintegy 240 művet őriz a budapesti intézmény – 2014-ben, a francia mester születésének 150. évfordulóján nyílt tárlat a fővárosban, amit több mint százezren láttak, de az elmúlt években nagy sikerrel mutatkozott be Rómában és Pekingben is. A tárlat egyébként abban is különleges, hogy Pécsett eddig még nem láthatta a közönség Toulouse-Lautrec munkáit, ráadásul a festő egyazon évben, 1880-ban indult el a művésszé válás útján, mint Csontváry Kosztka Tivadar, akinek művei épp a Szépművészetiben vendégeskednek.
A 100 művet felsorakoztató pécsi tárlat lehetővé teszi a művész grafikai munkásságának átfogó áttekintését.
A kiállításon tematikák szerint csoportosítva csodálhatjuk meg a műveket. Elsőként a párizsi éjszakák jellegzetes alakjait és „sztárjait” (Aristide Bruant, Jane Avril, Yvette Guilbert) ismerhetjük meg a 19. század végi szórakoztatóipar legfontosabb helyein, a zenés kávéházakban, a táncos mulatókban, kabarékban. Külön egységet alkotnak a plakátok és szereposztások, a színpadi- és nézőtéri jelenetek, valamint a bordélyházak világának intim pillanatait szokatlan együttérzéssel ábrázoló művek. Egy másik csoportba kerültek a hétköznapibb témák: barátok, kirándulások, közös vacsorák és a lóversenyek emlékeit bemutató lapok.
Íme a Szépművészeti Múzeumtól kapott képgaléria:
A képekhez tartozó információkat itt tölthetik le.

A kiállítás kurátora Bodor Kata, a Szépművészeti Múzeum Grafikai Gyűjteményének művészettörténésze. A kiállítás arculatát Böhm Gergely tanszékvezető témavezetésével a PTE Művészeti Kar Tervezőgrafika szakirányának hallgatója, Szathmáry-Veres Kamilla tervezte, akit Kovács Eszter segített.
A két múzeum együttműködésének köszönhetően Csontváry Pécsett őrzött remekművei jelenleg három hónapig Budapesten, a Szépművészeti Múzeumban vendégeskednek, ez idő alatt pedig, július 30-ig, a pécsi JPM Csontváry Múzeumban láthatjuk Henri de Toulouse-Lautrec műveit.