Hirdetés

Jelentős lökést kaphat a pécs-pogányi repülőtér, a napokban ugyanis kiderült, kormányzati támogatást kaphat a légikikötő fejlesztése, illetve bővítése. A reptér komoly hasznot hozhat a városnak, sőt az egész térségnek, nemcsak a vállalkozások, hanem az egyetem is előnyét látná.

Komoly fejlesztés indulhat el a pécs-pogányi repülőtéren: mint Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára a napokban a Hauni-gyár pécsi, többmilliárdos beruházása kapcsán közölte, a kormány támogatja a légikikötő bővítését. Az államtitkár azt mondta, hamarosan egy vidéki reptérfejlesztési program indul, amelynek keretében sor kerül a pécs-pogányi repülőtér bővítésére, annak „nagygépes használatra” alkalmassá tételére.

A beruházás nem afféle felesleges luxuskiadás lenne, hanem a helyi gazdaságot élénkíthetné tovább. A jelenlegi tervek szerint az egyik fő irány Dél-Németország lehetne, nem is véletlenül: Pécsett már most is nagyon sok német hátterű cég, üzem működik, elég csak a Haunira, a Honsára, a Viessmannra vagy épp a Waremára gondolni. Ráadásul a tapasztalatok szerint egy valóban működő légikikötő az új vállalkozások számára még vonzóbbá teheti a várost.

De van más szempont is.

– A Pécsi Tudományegyetem számára komoly előrelépés lenne a repülőtér fejlesztése, és valamelyik nyugat-európai nagy reptérrel közvetlen és rendszeres járattal történő összekötése, hiszen a nemzetköziesedés folyamatának, a külföldi hallgatók létszámának további növelésének ez is egy elengedhetetlen feltétele – hangsúlyozta Lengvárszky Attila, a PTE rektori kabinetvezetője. – Az egyetemen egy korábbi felmérés alapján komoly igény lenne a repülőtér használatára. Elég, ha csak azt vesszük figyelembe, hogy jelenleg több mint négyezer külföldi hallgató tanul a PTE-n, közülük közel nyolcszáz német hallgatónk van.

Volna igény a pécs-pogányi reptérre

A rektori kabinetvezető kiemelte: a pécsi egyetemnek mintegy 450 másik egyetemmel van partnerkapcsolata Európában, Amerikában, Afrikában, Ázsiában, és legújabban már Ausztráliában is. Ezeken a kapcsolatokon keresztül évente nagyjából 400 hallgató érkezik be a PTE-re, és mintegy 250 hallgató utazik ki. Ehhez jönnek hozzá a külföldi egyetemekkel folytatott közös kutatások, rendszeres nemzetközi konferenciák. Jól látható tehát, hogy önmagában a Pécsi Tudományegyetem jelentős forgalmat tudna generálni a repülőtérnek, hangsúlyozta Lengvárszky Attila.

Hirdetés

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét