Hirdetés

Páratlan virtuozitás és a zene határainak izgalmas feszegetése várja a közönséget Lajkó Félix és Balázs János improvizációs estjén a Kodály Központban, október 16-án 19 órától.

„Ha a hollywoodi filmekből ismert klisét alkalmaznám, akkor János lenne a »jó«, Félix a »rossz zsaru«. Lajkó extravagáns forradalmár, akit nem érdekelnek a »játékszabályok«, saját törvényei szerint él, és muzsikál. Balázs János az elegáns zongoraművész, aki külsejében, és játékmódjában is ezt az értékrendet képviseli. Egyik és másik koncepció, vagy beállítottság ugyanolyan tiszteletet érdemel. De mi történik, ha »összeeresztünk« két ilyen különböző entitást?” – teszi fel a kérdést a Jazzma.hu.

Lehetséges, hogy objektíven és mérhetően, valóban egyszerre szülessenek gondolatok, érzések és képek két emberben, akik valamilyen módon szorosan kapcsolódnak egymáshoz? Lajkó Félix és Balázs János páratlan virtuóza saját hangszerének, együtt pedig a zene határait feszegetik. Ettől oly izgalmas és kiszámíthatatlan a közös zenélésük. Lajkó Félix így mesélt a formációjukról:

– Fura dolog az, hogy ő egy teljesen klasszikus beállítottságú fiatalember, én nem annyira, és mégis teljesen simán működik.

A két művészt jól ismeri a közönség, mindketten a saját stílusukban kimagasló eredményeket értek már el. Lajkó Félix Liszt Ferenc-díjas világzenei hegedűművész. „Az ördög hegedűse”, a „Vajdaság Paganinije”, legutóbb „ló-suttogó”-nak is nevezték, de az bizonyos, hogy őstehetség. A formációban társa, Magyarország Érdemes Művésze, a szintén Liszt-díjas Balázs János egyike a legkeresettebb és legsikeresebb zongoraművészeknek. Közös koncertjüket a zenei sokszínűség jellemzi. Ahogy Balázs János kiemelte:

– Fellelhető klasszikus, jazz, cigány, román, mindenfajta motívum.

Közös játékuk során eltűnnek a zenei határok, nincs előre megírt hangjegy, előre megbeszélt dallam, csak a lélek muzsikál, abban a percben, amikor megtörténik a csoda, az improvizálás. Mindehhez elengedhetetlen a közös zenei elképzelés és egymás zenei gondolatának kitalálása, ami mindig mást idéz elő. A két fiatal újraértelmezi, ugyanakkor hallgathatóvá és befogadhatóvá teszi a kortárs zenét. Ezzel nemcsak a pszichológusoknak, hanem a zenetörténészeknek is bőven szolgáltatnak majd kutatnivalót. És mire számíthat a közönség?

– Nem engedi meg ő (Balázs János) sem magának, meg én sem, hogy egy színpadon ne történjen valami kis csoda – mondta Lajkó Félix.

Jegy és részletek: ITT

(x)

Hirdetés

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét