15 C
Pécs
kedd, május 7, 2024
KezdőlapPécs AktuálForradalmi szívműtét Pécsen

Forradalmi szívműtét Pécsen

Az országban az elsők között Pécsen alkalmazták azt az új módszert a szívműtétek terén, amellyel egy biológiailag lebomló értágító eszközt építenek az emberi szívbe. Az egymillió forintos költséget az állam még nem állja, de az orvosok bíznak sikerében.

Az egyik leggyakoribb szívbetegség hazánkban a szívkoszorúér elzáródása. A testünk motorjának falán végighúzódó érhálózat felelős a szív izomzatának vérellátásáért, ezért ennek elzáródása súlyos problémákat okozhat. Kezelésére eddig leggyakrabban, Pécs esetében évi több száz esetben olyan módszert alkalmaznak, amely egy piciny fémháló beültetésével jár, most azonban forradalmi újítást hajtottak végre a pécsi sebészek.

– A fémhálót úgy kell elképzelni, mint egy dongaboltozatot, pinceboltozatot, amely  merevítő, tartó célokat szolgál. Minderre azonban a betegnek nem lenne szüksége tartósan, hiszen a koszorúér meggyógyulása után normálisan működik a szív érhálózata – magyarázza a hálót Pécsett elsőként beültető Horváth Iván Gábor.

A Szívgyógyászati Klinika osztályvezetője azt mondta, az új polimer természetes módon lebomlik, azaz a normál anyagcserén belül felszívódik. Mindez azért jó a betegnek, mert így kevesebb a szövődmények kialakulásának lehetősége, a fémháló a későbbiekben egy hirtelen jelentkező vérnyomásugrásnál roncsolhatja az érfalat.

Stent: az új háló nem fém, hanem polimer

– Eddig két esetben alkalmazták az új eljárást Pécsen, ennek oka, hogy az új anyagot bonyolult megkonstruálni, s nincs akkora méretválasztéka, mint a hagyományos fémhálónak. Emiatt az ára is borsos még, hiszen egymillió forintba kerül – magyarázza Horváth.

Amíg nem terjed el az új módszer, nagy valószínűséggel az OEP sem fogja finanszírozni az új anyag költségeit. Az eddigi műtéteket alapítványi támogatásból tudták végrehajtani a pécsi orvosok, ám aki vállalja, önköltséges alapon kérheti az új módszert műtétjekor.

A pécsiek fele egyébként szív- és érrendszeri betegségben hal meg, ezen belül a koszorúér-betegség vezető szerepet tölt be. Az elmúlt évek során jelentős fejlődés történt a stentek, azaz a fémhálók előállításában, ennek köszönhető a speciális, gyógyszerbevonatú eszközök megjelenése, s most a biokompatibilis anyagból készült hálók elterjedése.

Pécsen jelenleg körülbelül háromezren élnek olyanok, akiknek szívében a régi fémhálóval gondoskodtak a szívér újbóli megnyitásáról.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő