Hirdetés

Ruzsa Csaba alpolgármester a harmadik InnoPécs kiállításon közös gondolkodásra és együttműködésre hívta a helyi innovációs, gazdasági és városi szereplőket Pécs megújulása, klímasemleges és okos várossá válása érdekében.

Az InnoPécs konferencia és kiállítás az elmúlt három év során a város legjelentősebb innovációs témájú eseményévé nőtte ki magát: a rendezvény célja, hogy egy helyre koncentrálja az innovációs megoldásokat, ötleteket, cégeket. Az INPUT Program, a Pécsi Tudományegyetem, az önkormányzat és helyi aktivisták szervezte harmadik InnoPécs látogatóit a PTE Műszaki és Informatikai Kar aulájában kiállítással, a szekciótermekben pedig beszélgetésekkel várták.

Szó volt sikeres magyar startupokról, klasszikus és újító pécsi cégekről és többek között az egyetem innovációs eredményeiről is.

Ruzsa Csaba nyitotta meg az eseményt

A rendezvényt Kuczkó Anikó, az INPUT Program pécsi startup koordinátora, valamint Ruzsa Csaba gazdaságért felelős alpolgármester nyitotta meg. Elmondta, hogy a városvezetés fontos célkitűzése, hogy a pécsi cégeket támogassák, és hogy egy vállalkozásösztönző környezetet hozzanak létre Pécsen, amelyben egyaránt fókuszálnak az innovációra és a közösségépítésre, a helyi gazdasági, városi és civil szereplők összekapcsolására.

Az alpolgármester felidézte, hogy az Európai Bizottság Pécset is beválasztotta a klímasemlegesség elérése érdekében indított küldetésébe, amelyben 100 európai város vesz részt. A kiválasztott városokat – így tehát Pécset is – olyan kísérleti és innovációs központokká tennék, amelyek példáit és jó gyakorlatait valamennyi európai város átveheti és adaptálhatja 2050-ig, a klímasemlegesség megvalósításának nemzetközi határidejéig. Emlékeztetett: a 360 millió euróból megvalósuló (ez az összeg a 2021–2023-as időszakra vonatkozik) misszióban a városok közvetlen anyagi és egyéb támogatást kapnak a projekthez kapcsolódó kezdeményezéseik kidolgozására és tesztelésére, emellett az európai zöldmegállapodás részeként a klímasemlegességre való átállás innovációs élvonalába kerülhetnek.

Kiemelte, hogy a projekt sikerességéhez kell az egyetem, a városi cégek és a gazdasági-innovációs, valamint a civil szereplők közreműködése és együtt gondolkodása is, amely az IT HUB létrehozásakor egy szinten már meg is kezdődött.

Az alpolgármester arra kérte a jelenlévőket, hogy ha nyáron megindul az uniós zöldprojekt, abban lehetőleg vegyenek részt és segítsék ötleteikkel, véleményükkel, fejlesztéseikkel a klímasemlegességre történő átállást.

– Minden olyan innovációs kezdeményezést, amelyet az InnoPécs bemutat, a jövőben fel szeretnénk használni, szeretnénk tanulni belőlük, hiszen azoknak kellene az elkövetkező generációk számára megújítani és fejleszteni a várost, akik most itt vannak. Ebbe a közös gondolkodási folyamatba szeretnénk meghívni mindenkit – mondta Ruzsa Csaba.

Végezetül kitért arra is, hogy az önkormányzat idén társszervezőként és kiállítóként is részt vett az eseményen: a meghívott vendégek között szerepelt a BAT Hungary, a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt., a Pécsi Sörfőzde, a Pécsi Vagyonhasznosító Zrt. (a K20 Kirakat projekttel), a Biokom NKft. és a Vodafone Business (az okosparkolási projekttel).

Hirdetés