21 C
Pécs
hétfő, május 6, 2024

Merj nemet mondani!

Vannak, akik túl sok feladatot vállalnak magukra, mert egyszerűen képtelenek nemet mondani. A munkájuk mellett sok olyasmit is megtesznek, ami már olykor teljesen kimeríti az energiájukat és magukra már alig marad idejük. Miért nem merünk visszautasítani másokat, milyen következményei vannak ennek és miért jó, ha néha nemet is mondunk?

Az alapprobléma

A rengeteg munkahelyi teendő mellett állandóan túlórázol és még haza is viszed a munkád? Te mész az oviba mások gyerekéért is? Hétvégén mindenáron meg akarod látogatni a nagymamádat és az egész rokonságot, nehogy megsértődjenek? Inkább nem mész el fodrászhoz, helyette inkább elmész segíteni a barátnődnek shoppingolni? Úgy érzed, állandóan meg akarsz felelni a környezeted elvárásainak? Ha így van, akkor te nem tudsz nemet mondani, még akkor se, ha tényleg az utolsó csepp energiádat szívják el!

A jó gyerekek „betegsége”?

– Neveltetésünk, személyiségünk és egyéb környezeti hatások is befolyásolják azt, hogy megtanuljuk- e képviselni saját véleményünket, vagy mindig másoknak próbálunk megfelelni. Akik gyermekként túlzottan „jó kislányok és jó kisfiúk” voltak és kamaszként alig lázadtak, felnőttként kénytelenek megtapasztalni akaratérvényesítésük hiányát. Kerülik a konfliktushelyzeteket. Nagyobb stressz számukra konfrontálódni, mint kiállni véleményükért. Túlzottan együttműködőek – gyakran saját érdekeik rovására – mondja Vajda Zsuzsa, pszichológus.

Sokszor azt se tudod, hol áll a fejed?
Sokszor azt se tudod, hol áll a fejed?

Mi lehet a következmény?

Biztos, hogy sok esetben könnyebb „igen”-t mondani, mivel úgy érzed, megéri, hogy elkerüld a konfliktushelyzetet. De vajon milyen áron? Ez gyakran megbolygatja lelki békénket és belső konfliktusokhoz vezet. Joggal érezheted ilyenkor úgy, hogy nem képviselted megfelelően önmagad, saját akaratodat. Sokan képtelenek „nem”-et mondani, bár többször megtapasztalták, hogy saját érdekeik elhanyagolása nehéz élethelyzeteket teremt számukra. – hívja fel a figyelmet a Társak Tanácsadó Központ pszichológusa.

Jó dolog nemet mondani!

Nemet mondani egyáltalán nem önző dolog! Sőt, több időd jut a számodra fontos dolgokra. Jobban tudod majd ápolni fontos családi és baráti kapcsolataidat. A feladatok túlvállalásából eredő stressz nem terheli meg hétköznapjaidat. Íme, az érvek!

nemet mondani
Néha kifejezetten jól esik egy „nem”

Ha nemet mondasz, felszabadul időd egy része!

Ha nem vállalod túl magad, vagy nem kíséred el minden alkalommal barátnődet vásárolni, esetleg visszautasítod, hogy a szülői munkaközösség egyetlen buzgó tagja légy, rögtön szabadabban gazdálkodhatsz az időddel. Az így felszabadult időt számodra érdekes és hasznos dolgokra fordíthatod. Ez növeli elégedettségedet és jó közérzeted.

Nem mindig az igen a legjobb válasz!

Ártasz vele magadnak és másoknak is. A túlterheltség és stressz miatt kapkodva végzed kedvelt feladataidat is. Nem tudsz figyelni a körülötted élőkre. Ráadásul szervezeted kizsigerelése miatt, még meg is betegszel. Akkor hiába próbálnál összes kitűzött célodnak megfelelni, egynek sem sikerül.

Engedj másokat is érvényesülni!

„Engem mindig megtalálnak a feladatok!” – te is gyakran panaszkodsz erre? Nos, ha nem ugrasz minden hívó szóra, akkor a környezetedben élők megtanulják, hogy nem vagy bármilyen feladatra kapható. Így több időd szabadul fel és mások is érvényesülhetnek melletted.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő