Hirdetés

Egy műtét követően hatalmas jelentősége van annak, hogy milyen műlencsét választunk. Ahhoz ugyanis, hogy megfelelő látási eredményt érhessünk el, nagyon nem mindegy, hogy milyen műlencsetípus mellett döntünk. Ennek megtalálásához azonban érdemes szakember segítségét kérni, hiszen ő figyelembe fogja venni a mindennapos tevékenységünket és a munkánkat egyaránt. De lássuk akkor, hogy ilyen fajtái vannak ezeknek!

A műlencsetípusok

Jelenleg háromféle változat létezik, amelyek között a leggyakrabban alkalmazott műlencsetípusok az egyfókuszú, a tórikus, és a trifokális műlencsék. Az azonban, hogy melyik is kerül beültetésre nagyban függ a munka típusától, a mindennapos tevékenységektől és a hobbiktól egyaránt. Nem véletlen kerül sor a műtét előtt egy alapos szemészeti vizsgálatra, ahol mindent figyelembe véve döntik el, hogy melyik is lesz a megfelelő változat egy adott személy számára.

A műlencsék anyaga manapság általában magas víztartalmú és bio-kompatibilis akril polimerből készülnek. Ezek között akadnak többféle felülettel ellátott típusok, mint a víztaszító és a nedvesíthető változatok egyaránt.

A korszerű megoldásoknak köszönhetően azonban a manapság gyártott fajták elnyelik az UV-sugarakat, így megvédik a szemet és a retinát a káros sugaraktól.

Az egyes típusok valamelyest eltérnek egymástól, hiszen a trifokálist általában az 50 feletti korosztály számára ajánlják, míg az egyfókuszú azoknak jöhet jól, akik távolra látnak rosszul. Mind a kettő műlencsetípus elérhető azonban tórikus kivitelben is.

A trifokális műlencsék jellemzői

Ami a trifokális változatot illeti, ez egy olyan továbbfejlesztett fajta, ami éles kétszemes látást garantál a használója számára. Érdemes tudni erről a típusról, hogy általában 50 felett ajánlják azoknak a személyeknek, akik közelre és esetleg távolra is rosszabbul látnak. Aki tehát idős korára kényszerül szemüveg hordására, ám nem szereti, hogy az állandóan bepárásodik, esetleg kényelmetlen a viselete, annak mindenképpen javasolt megoldás lehet ez a verzió.

Nem használható viszont olyan emberek számára, akik valamilyen szembetegséggel küzdenek. Mindegy, hogy retina-, esetleg szaruhártya-problémája van valakinek, nekik mindenképpen keresni kell másik lehetőséget az élesebb látásra.

Az egyfókuszú, avagy a monofokális lencsék tudnivalói

A nevéből is adódóan ez a típus szinte tökéletes látást eredményez egy adott távolságra. Ez általában arra lett kitalálva, hogy a távoli látásban segítsék a használót, legyen szó az utcáról vagy éppen tévénézésről egyaránt. Ennek azonban van egy hátránya, mégpedig az, hogy szükség lehet hozzá egy munkaszemüvegre, amit gépezéshez lehet használni. Ettől függetlenül nagyon hasznos kiegészítője lehet a mindennapoknak, hiszen a monofokális műlencséknek köszönhetően többé nem kell szemüveget viselni az utcán és az otthoni környezetben sem igazán.

Mit érdemes tudni a tórikus műlencséről?

Ez a típus egy adott formára készített kontaktlencse, aminek különböző fénytörési- és dioptriaértéke van mind vízszintes, mind pedig függőleges irányba. Amennyiben valaki cilinderes szemüveggel rendelkezik, esetleg más kontaktlencséje van, annak látása csak akkor lesz tökéletes, ha a cilinder dioptriája is figyelembe van véve a lencse gyártása során.

Mivel ezek egy adott iránnyal rendelkeznek, így csak egy helyzetben kell a helyükön maradniuk. Éppen ezért a gyártók ezeket a műlencséket megfelelő pozícióban maradást támogató, egyéb funkciókkal látják el. Ide tartozik például a vékony és vastag zónák kialakítása, a lencsék alsó területének levágása, illetve a ballasztolás egyaránt. Utóbbi azt jelenti, hogy a lencse egy kisebb része valamennyivel nehezebb és vastagabb, mint a többi területe.

Bármilyen kontaktlencsére is van szükség, mindenképpen érdemes elbeszélgetni egy szakemberrel, aki segít kiválasztani a tökéletes típust, ami megfelelő szolgálatot nyújt a mindennapok során! A szakorvos ugyanis mindig a legnagyobb körültekintéssel végzi el a szükséges vizsgálatokat és elmondja azt is, hogy mi várhat ránk a műtétet követően.

(x)

Hirdetés