19 C
Pécs
kedd, április 30, 2024
KezdőlapPécs AktuálMindent arról, miként legyen sokáig szép a fenyőnk!

Mindent arról, miként legyen sokáig szép a fenyőnk!

A karácsony a legtöbbünk számára elképzelhetetlen a feldíszített fenyő nélkül. Legyen az általunk választott fenyő luc- vagy Nordmann-, vágott vagy földlabdás, a lényeg az, hogy a fák ápolásra szorulnak a nappalinkban. Utánajártunk tehát annak, hogy miként érdemes karácsonyfát választani, és hogyan kell őket gondozni.

Milyen fát válasszunk?

Ahhoz, hogy szép, terebélyes karácsonyfánk legyen, sokat kell tenni. Nyilván először azt kell eldönteni, hogy egyáltalán milyen fenyőt szeretnénk a lakásunkba. Kéreg Melinda, a pécsi Hentz és Kéreg Díszfaiskola és Kertészet vezetője elmondta, hogy a két legnépszerűbb karácsonyfának való fenyő a luc és a Nordmann.

Kérjük az eladók segítségét!
Kérjük az eladók segítségét!

A két fenyő közötti legfontosabb különbség elég egyszerűen leírható: az utóbbi tűlevelei nem szúrnak, a lucfenyőé viszont igen. Ebből a szempontból – folytatta – a Nordmann-fenyő kezelése sokkal kényelmesebb, hiszen egyszerűbb bevinni a lakásba egy olyan fát, ami nem bökdösi össze az embert. Ugyanakkor sokan választják a lucot is, aminek olyan „igazi” fenyőfa-illata van, amilyen a másiknak nincs. Aki viszont lucfenyőt vinne a szobába, az készüljön fel rá, hogy ez a fa jóval hajlamosabb a tűlevelei elhullatására.

Hogyan válasszunk karácsonyfát?

Ha odaállítunk valamelyik pécsi karácsonyfáshoz, jó ha tudjuk, hogy mit keresünk: egészséges, friss vágású fát, ami olyan méretű és formájú, amilyet megálmodtunk. Azt, hogy egy fát frissen vágtak ki, úgy tudjuk megállapítani, hogy megnézzük a tűleveleit. Ha már néhány levél sárgul, mindenképpen válasszunk másikat. A fa állapotát úgy is ellenőrizhetjük, hogy tűleveleit összeszorítjuk, majd elengedjük. Ha a levelek hullani kezdenek, akkor a karácsonyfa nedvességtartalma már alacsony.

Vizsgáljuk meg őket alaposan!
Vizsgáljuk meg őket alaposan!

Egy másik gyors módszer, ha a függőlegesen tartott fa törzsét párszor hozzáütögetjük a talajhoz. A zöld tűleveleknek nem szabad leesniük a fáról. És egy jó tanács: keressünk szép egyenes törzsű fákat. Ne válasszunk olyat, amelyiknek meghasadt a törzse, penészes szagot áraszt, ráncos a kérge, vagy kókadt. Ha a fa formájára érzékenyek vagyunk, nyugodtan szóljunk az árusnak, hogy bontsa szét, így a fenyő szimmetrikusságát is le tudjuk csekkolni.

Hogyan tároljuk a fát?

Ha földlabdás, gyökeres fát választunk, azt érdemes minél később bevinni a lakásba, hiszen a fenyőfa kültéri növény. Ezért ha van erkélyünk, teraszunk, jó ha a faállítás előtt ott tartjuk. Sokáig ne hagyjuk az élő fát a lakásban – tanácsolja Kéreg Melinda –, lehetőleg szilveszter után nagyjából 10 nap elteltével már vigyük is ki a kertbe, udvarba, és ültessük el.

Tudjuk, hogy milyen fát akarunk és gondoskodjunk róla!
Tudjuk, hogy milyen fát akarunk és gondoskodjunk róla!

Ha vágott fánk van, tartsuk száraz helyen, pincében vagy garázsban, és mielőtt bevisszük a lakásba, érdemes jól átitatni vízzel a szárát, majd pedig olyan talapzatba helyezni, amibe tudunk vizet tölteni. Így a fa tovább bírja majd. Ha pedig nem mi akarjuk megfaragni a fa szárát a talphoz, kérjük meg az árust, feltehetően segíteni fog. Arra, hogy egy vágott fa meddig áll el, nincs nagy szabály: amíg el nem szárad. Ahhoz azonban, hogy ne száradjon el gyorsan, valamit nagyon érdemes megfontolni: a meleg radiátor nem a barátunk, ne vigyük közelébe a fát.

Utóirat: ha esetleg arra vetemednénk, hogy valamilyen tűzveszélyes lakkal lefújjuk a karácsonyfánkat azért, hogy megelőzzük a levelek hullását, ne tegyük. Egy csillagszóró vagy egy gyertya így ugyanis ünnepi programot csinálhat a tűzoltóknak, amit senki nem szeretne.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő