14 C
Pécs
péntek, május 3, 2024
KezdőlapPRMire kell építési engedély és mire nem?

Mire kell építési engedély és mire nem?

Ha építkezni szeretnénk, általánosan elmondható, hogy a megálmodott épület első lépései között van az építési engedély beszerzése. Elvétve tapasztaltuk, hogy a kényelmetlenségek és a látszólag felesleges bürokrácia miatt egyesek az építési engedély beszerzését feleslegesnek tekintik. 

Fontos tisztázni, hogy az építési engedély elsősorban az épületek strukturális biztonságát szolgálja. Tehát biztosítja, hogy az új ingatlan nem omlik a fejünkre. Ezért az a konkluzió, hogy az építési engedélyek minden esetben a közjót szolgálják és szükségesek, minden látszólagos kényelmetlenség ellenére.

Egyszerűsített építési engedély

Idén szétvált az engedélyeztetési folyamat, így lehetőség nyílt egyes építmények, építkezések egyszerűsített engedélyeztetésére. Nagy előny, hogy szakhatóság nem vesz részt az engedélyeztetésben, nemcsak a bürokrácia, de az intézési idő is lerövidült.

A műemlékekre és műemléki területen lévő, nem védett épületekre kell egyszerűsített építési engedélyt kérni. Emellett a gyors- és készházakra, könnyűszerkezetes épületekre (például színpadok, sátrak) is kérelmezhető ez az engedélyezési forma. 

Találhatók a listában gazdasági célú építmények, például silók, ömlesztettanyag-tárolók stb. A lista egyébként kiterjedt és elég hosszú, de a teljesség igénye nélkül megjegyezhetjük, hogy a készelemket magukba foglaló, könnyűszerkezetes építmények és a kiemelt fontosságú és célú ingatlanok élvezik az egyszerűsített építési engedély nyújtotta előnyöket.

Elektronikusan is lehet intézni az engedélyeztetés nagy részét, ez megkönnyíti és felgyorsítja a folyamatot.

Mire kell bejelentési kötelezettség

A bejelentési kötelezettség azt jelenti, hogy a munkálatokat azonnal megkezdhetjük, miután a hatóságok felé bejelentettük azokat.

A legfőbb munkálatok közé a szobák számának megváltoztatása, felújítási munkálatok, (melyek során nem kell hozzányúlni az épület tartószerkezetéhez), antennák elhelyezése, 2 méternél alacsonyabb támfal építése, 50 m3-nél nagyobb kerti tó vagy medence építése stb. tartozik. 

A törvénymódosítás, amely az építkezéseket szabályozza, részletesen leírja az ide vonatkozó listát. Olvassuk végig figyelmesen a teljes listát, mielőtt nekikezdenénk bármilyen építkezésnek. Abban az esetben, ha összetett munkálatról van szó, akkor mindenképp konzultáljunk a kivitelezővel, hogy pontosan milyen engedélyekre lesz szükségünk.

Mire nem kell egyáltalán engedély?

Elsősorban a kisebb építési munkálatok és a nem jelentős változtatással járó építkezések tartoznak ebbe a kategóriába. Például az egy méternél kisebb szintváltoztatás, 180 napnál kevesebb ideig fennálló, szakszerű, ideiglenes építmények esetében (színpadok, stb.), 60 m3-nél kisebb silók, 3 méternél kisebb szobrok állítása.

Összességében az építkezéseket így 2021-ben már egyszerűbben és átláthatóbban lehet végezni.

(x)

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő