13 C
Pécs
szombat, május 4, 2024
KezdőlapHírzónaPécs a „kultúra városa” lett

Pécs a „kultúra városa” lett

Egy január végi közgyűlésen új mottót ad az önkormányzat a városnak. Pécset határozatban nyilvánítják a „kultúra városává” – jelentette be Páva Zsolt, Pécs polgármestere szombaton este a magyar kultúra napján rendezett ünnepi műsor előtt a Kodály Központban. Halász János államtitkár az esemény előtt tartott sajtótájékoztatón megerősítette: a hangversenyterem lesz az első állami fenntartású vidéki kulturális intézmény.

Mint azt Páva Zsolt a bejelentéskor hozzátette, elsősorban örök időkre emlékezetessé szeretnék tenni az Európa Kulturális Fővárosa programot, másrészt komolyan hiszik, hogy Pécs sikere a kultúrán át vezet. A polgármester hozzátette, amellett, hogy Pécset a kultúra városává nyilvánítják, megalapítják a Pécs Kulturális Nagydíja kitüntetést is, amelyet minden évben egyetlen, arra érdemes, kiemelkedő kulturális teljesítményt nyújtó személynek adományoz a város önkormányzata.

Halász János, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium parlamenti államtitkára ünnepi beszédében úgy fogalmazott: bár a magyar kultúra napja nem piros betűs ünnep, hazánk megismerése, még inkább magunkénak érzése szempontjából kulcsfontosságú üzenetet hordoz. Mint mondta, a művészeteket mélységükben érdemes, s kell megismerni, s nem szabad hagyni, hogy az csak a sekélyes szórakozást jelentse számunkra. Ehhez kapcsolódóan megjegyezte: Pécs alkalmas ennek szolgálására, hiszen a város hazánk, s tágabban vett térségünk kulturális centrumává vált.

Az ünnepi beszédek előtt rendezett sajtótájékoztatón az államtitkár (képünkön Nagy Csaba és Kővári János országgyűlési képviselők között) megerősítette a pécsi országgyűlési képviselők egy héttel korábbi bejelentését, miszerint a Kodály Központ állami fenntartású intézménnyé válik.

Elmondta, a lépés részleteinek kidolgozására a következő hónapokban kerítenek sort. Ma még nem tudni, hogy pontosan mennyibe fog kerülni a pécsi hangversenyterem fenntartása, s a költségek mekkora hányadának előteremtését vállalja majd az állam. Ez az első teljes év után derülhet ki. Az üzemeltetés anyagi vonzatának nagyobbik hányadát azonban minden bizonnyal az állam vállalja a Széchenyi terv keretein belül – derült ki a sajtótájékoztatón.

Nagy Csaba alpolgármester azt mondta, Pécsre úttörő szerep hárul, hiszen a Kodály Központ lesz az első olyan vidéki intézmény, amely állami fenntartás alá kerül. A város egy hónap múlva készen áll az üzemeltetés és a költségek megosztásával kapcsolatos javaslatcsomagjával, így hónapokon belül tisztán látni, mi módon képzeli el a város és a kormány az évente több százmillió forintnyi közpénz ráfordításával fenntartható ház működtetését.

Halász János elmondta: a kormány tervei szerint a pécsi után több vidéki létesítmény fenntartásában is részt vállalhat az állam. A hangversenyterem működtetésében való részvételt az indokolta, hogy a Kodály Központ alkalmas az egész térség kiszolgálására, több, az állam által fontosnak gondolt hivatalos rendezvény befogadására alkalmas, s képes a határon túl élők megszólítására is.

Részletek Páva Zsolt beszédéből:

„Ma már senki sem kérdezheti meg, ugyan miért is a kultúra városa Pécs, kézenfekvő a bizonyíték. Az elmúlt húsz évben sokat fejlődött, változott az ország, a városok csinosodtak, szépültek, de olyan ütemben, a lépcsőket hármasával, négyesével szedve, ahogy Pécs tette, talán egyetlen város sem volt képes” – mondta.

Hozzátette: korábban sokan jártak Pécs előtt, de a baranyai megyeszékhely sereghajtóból az élboly tagja lett, mert szövetkezett kultúrájával, hagyományaival, értékeivel, s jó lóra tett, amely elvitte a sikerhez.
„Mi tudjuk, hogy a sikerhez az út a kultúrán át vezet. Európa kulturális fővárosaként megmutattuk a világnak, mire képes Magyarország. Milyen gazdag kultúrtörténete, milyen szokásai voltak és vannak az itt élőknek, s hogyan vagyunk képesek Európa egyik legzöldebb városában együtt élni a természettel, s ha kell, meg is védjük azt” – jegyezte meg.

Úgy vélte, Pécs és a pécsiek megmutatták, mennyire fontos számukra a művészet és nem csak a múltból élnek, hanem a jövőnek is: megmutatják, mit nyújtanak számunkra megújult köztereik, új kulturális intézményeik. „Sokan voltak, akik kételkedtek bennünk. Valószínűleg azért, mert nem ismerték az itt élőket. Ők kételkedtek, mi bizakodtunk és dolgoztunk. Építettünk és szerveztük a programokat, s a munkának meg lett az eredménye” – mondta Páva Zsolt.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő