12 C
Pécs
szerda, május 1, 2024
KezdőlapPécs Aktuál"Pécs hazavár!": Többen vallják magukat pécsinek, mint ahányan itt születtek

„Pécs hazavár!”: Többen vallják magukat pécsinek, mint ahányan itt születtek

Az önkormányzat egy kérdőíves felmérés keretében arra az izgalmas kérdésre keresi a választ, hogy miért költözik el valaki Pécsről, illetve hogy mi az, ami miatt visszatérne a városba. A kérdőíveket kiértékelték, az eredményekről és részletekről március 25-én számoltak be egy online sajtótájékoztató keretén belül.  

Januárban számoltunk be először arról, hogy az új városvezetés által 2019-ben létrehozott Gazdaságfejlesztési Főosztály tavaly decemberében osztotta meg a „Pécs hazavár! – Te is visszajönnél?” című online kitölthető kérdőívét, amelyben olyan pécsiek véleményét kérték ki, akik valamikor, valamilyen okból kifolyólag elhagyták a várost. A cél egyrészt az okok megértése volt, másrészt pedig az, hogy megtalálják annak a módjait, hogy miként lehet mindezen változtatni és vonzó körülményeket teremteni a visszatéréshez. Többek között arra voltak kíváncsiak, hogyan látják a Pécsről elköltözők Pécset, szerintük mi a vonzó a városban, illetve hogy mi az, ami miatt valaki megfontolná, hogy visszaköltözik Pécsre.

Varga Péter, a Gazdaságfejlesztési Főosztály vezetője és Markó Ildikó, a főosztály városmarketing osztályának vezetője március 25-én online sajtótájékoztatón számoltak be a kérdőíves felmérés eredményeiről.

Varga Péter a sajtótájékoztató elején elmondta, hogy az egyik legfontosabb oka a kutatásnak az, hogy 2009 és 2018 között jelentősen csökkent a város lakossága, hosszabb távú céljuk pedig ennek a tendenciának a visszaszorítása. Mint mondta, a kutatás kezdetén is valószínűsíthető volt, hogy az elvándorlásban a személyes okok (mint például a párválasztás), illetve a főváros, vagy a Pécsnél nagyobb városok, továbbá a külföldi városok nyújtotta karrierlehetőségek nagy szerepet játszanak.

Varga Péter az online sajtótájékoztatón

Kiemelte, hogy a főosztály által lefedett három fő terület, a befektetésösztönzés, a turizmusfejlesztés és a városmarketing fókuszpontjában is az áll, hogy miként lehetne a városba hozni és főképp visszahozni az embereket, hogyan lehet „jobb színben feltüntetni” Pécset, hogyan lehet élen maradni a pandémia miatt megerősödött belföldi turizmusban és még több minőségi foglalkoztatót idecsábítani. Hozzátette, hogy mindemellett fontos az is, hogy az egyetemről frissen kikerült fiataloknak helyben tudjanak munkalehetőségeket nyújtani, ezen pedig dolgoznak, ahogy azokon az akcióterveken is, amelyekkel azokat célozzák meg, akik visszatérnének Pécsre, vagy ide szeretnének költözni. Előreláthatóan idén már várhatók eredmények – mondta.

Elmondta, hogy a kérdőívet kitöltők nagy része olyan fiatal, akik Budapestre, más nagyvárosokba, külföldre költöztek, ugyanakkor a járványhelyzet Pécs számára ezekkel a helyszínekkel szemben olyan előnyöket is felmutathat, amiket muszáj kihasználni. Sokkal jobb ebben az időszakban egy jó életminőséget nyújtó, családbarát kisvárosban élni, mint egy metropoliszban, ráadásul a budapesti vagy a külföldi munkakörök jelentős részét ma már akár otthonról, Pécsről is el lehet végezni – fogalmazott.

A kérdőív anonim volt, de lehetőség volt e-mail cím megadására azoknak, akik szeretnének a főosztállyal kapcsolatban maradni. Ezzel a lehetőséggel több, mint 100-an éltek is – mondta.

A kérdőíves felmérés részleteire térve Markó Ildikó elmondta, hogy két hónap alatt egészen pontosan 2061-en töltötték ki az online dokumentumot. A válaszolók 44 százaléka férfi, 56 százaléka nő, csaknem kilenctizedük hagyta el a várost korábban, a felmérés eredménye alapján legtöbben 2012-ben (de a 2010-es évektől napjainkig folyamatosan emelkedik az elköltözők aránya). A kitöltők 32 százaléka középfokú végzettségű, 68 százalékuk pedig felsőfokú végzettséggel rendelkezik.

A fókuszban a nem pécsi válaszadók voltak, a kitöltők 88 százaléka (több mint 1800 fő) más városban él. Róluk a következőket állapították meg az adatok alapján:

  • Felsőfokú végzettséggel rendelkeznek, több mint kétharmaduk a Pécsi Tudományegyetemen végzett.
  • 59 százalékuk született Pécsen, érdekesség viszont, hogy 71 százalékuk vallotta magát pécsinek, ami azt jelenti, hogy Pécs kifejezetten megszerethető város.
  • Minél tovább él valaki Pécsen, annál jobban szereti is a várost.

Az elköltözés okairól a következő adatokat nyerték ki a kutatásból:

  • A válaszadók kétharmadnál a munkakeresés, a más városokban szerzett munka, a jobb fizetések, a jobb karrierlehetőség játszott szerepet az elköltözésben.
  • A munkalehetőség és a karrier miatt elköltözők többsége a PTE-n végzett és Budapestre költözött.
  • A karrier a 26 és 30 év közöttiek számára játszott nagy szerepet a költözésben. Az elszivárgás az elmúlt 20 évben folyamatos volt.
  • Jobb fizetés miatt a közép- és alapfokú végzettségűek mentek el a városból, nemcsak Budapestre, hanem Angliába és Ausztriába is. Az elvándorlás az elmúlt 10 évben jelentős a körükben.
  • Házasság miatt, leginkább a nők költöztek el.
  • Tanulmányok miatt inkább a 19-25 éves korosztály tagjai, akik más városba jártak egyetemre, elsősorban 1991 és 2000 között.
  • Családi okok miatt kiugró számban jelennek meg a 66 év felettiek a felmérésben.
  • Más – gyorsabb – élettempó miatt a fiatalok (19 és 30 év közöttiek) költöztek el, ők elsősorban Budapesten élnek, legtöbben 2006 után költöztek el és máig Pécsinek vallják magukat.
  • Élhetőbb városra vágyva elsősorban a 19-35 év közötti, inkább középfokú végzettségű fiatalok költöztek el, ők más városokban, de nem Budapesten élnek.

Hova költöztek azok, akik elhagyták a várost?

  • A válaszadók 68 százaléka Budapestre és környékére költözött.
  • A válaszadók negyede külföldre ment, jellemzően Németországba (minden harmadik külföldre költöző német városban telepedett le)
  • A kérdőívet kitöltők másik negyede magyar városokba kötözött (főként Győr-Moson-Sopron megyébe és Fejér megyébe).
  • Fontos: az elköltözöttek 96 százaléka ápolja a kapcsolatot Pécsen maradt ismerőseivel, 57 százalékuk pedig 3 havonta vagy gyakrabban hazalátogat.

Kik fontolnák meg a visszaköltözést Pécsre?

  • A közös jellemzőjük: pécsinek vallják magukat.
  • Számukra már nem csak a munkalehetőség, a karrier és a jobb fizetés játszik szerepet, hanem az ingatlanpiaci helyzet, a családi okok és az élhetőbb város körülményei is.
  • Főként a 40 év alattiak költöznének vissza, Angliából, Németországból és Budapestről.
  • Karrier miatt többnyire azok a felsőfokú végzettségűek jönnének vissza, akik az elmúlt 5 évben mentek el Budapestre vagy az Egyesült Királyságba.
  • Jobb fizetés miatt általában olyan középfokú végzettségűek jönnének vissza, akik most Budapesten vagy Angliában élnek.
  • Az ingatlanpiaci helyzetet az elmúlt 5 évben Budapestre költözők mérlegelnék a visszaköltözés kapcsán.
  • Házasság és tanulmányok miatt a fiatalok (19-25 éves korosztály) fontolnák meg a visszaköltözést.
  • Család miatt inkább a nők jönnének vissza, jellemzően azok, akik pécsinek vallják magukat.
  • Élhetőbb város és más élettempó miatt jellemzően Budapesten élők fontolnák meg, hogy újra Pécsett éljenek.

Milyen vonzereje van Pécsnek?

  • A nem Pécsen élők elsősorban a tudományt és az oktatást jelölték meg.
  • Pozitívan értékelték továbbá a természetet, az éghajlatot, a kulturális életet, a „pécsi életérzést” is.
  • A 250 pécsi, aki Pécsen is él, hasonlóan – de kritikusabban – vélekedett erről.

 

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő