Pécs új kis néptáncosait nevelik ki

Hirdetés

Nagy a lemorzsolódás a fiatal pécsi néptáncosok körében, ezért a Mecsek Táncegyüttes az utánpótlás biztosítása érdekében néptánctáborokat szervez, és tervben van egy gyermektáncegyüttes megalakítása is, melyben már olyan kisgyerekek táncolnak majd, akik ismerik és szeretik a magyar kultúra szerves részét képező népdalokat és néptáncokat.

Egy érdekes, rendhagyó kezdeményezéssel gyarapítanák a Mecsek Táncegyüttesben táncoló kisgyerekek számát, a pécsi együttes néptánctárborokat indít, melyekre 7-9 éves gyerekek jelentkezését várják. Az első tábort Sikondán június 17-től 21-ig tartják, és úgy tűnik, hogy sikerült a táncosoknak jól meghirdetni az utánpótlást biztosító nyári táncos összejövetelt, ugyanis a táborra kereken 50 kis srác jelentkezett.

A szervezők pedig már a következő táborra készülnek, nagy reményekkel, hiszen a legifjabb néptáncosok jelentik a kulcsát nemcsak a táncegyüttes hosszú távú fennmaradásának, hanem a néptánc mint magyar kulturális örökség megőrzésének is.

Új kis néptáncosokat toboroznak

A Csoóri Sándor Alap támogatásával megvalósult tábor egyik szervezője, Molnár János, a Néptánccal a Gyermekekért Alapítvány ügyvivője elmondta, rendkívül fontosnak tartják, hogy az általános iskolákban nagyobb teret kaphasson a néptánc- és népzeneoktatás. Mint mondta, a céljuk az, hogy az iskolákba szervezett néptáncbemutatók hatására hosszabb távon is kialakuljon a gyerekben az érdeklődés a néptánc iránt, melynek eredményeként ezek az apróságok olyan pécsi néptáncegyüttesekben táncolhatnak majd a jövőben, mint például a Mecsek Táncegyüttes.

Molnár János kifejtette, hogy az iskolai bemutatókon túl a táborban olyan eszközökkel kívánják megszerettetni a fiatalokkal a néptáncot és a népzenét, mint például a népi gyermekjátékok, a csárdások és ugrós táncok tanítása, népdalok közös éneklése és tanulása, kiegészítőprogramként népi kézműves-foglalkozásokat is tartanak, mely szintén a témába vág. Emellett hagyományőrző gyermekelőadók műsoraival is tovább színesítik a táborok programját – mondta.

– Minél több gyerekre szükségünk van, mert van lemorzsolódás. Nagyon fontos, hogy minél többen megismerjék a néptáncot és a népzenét, hiszen magyar gyerekekről van szó, akiknek mindezt, kultúránk szerves részét minél korábban meg kellene ismerniük. Sajnos már nem sok iskolában tanulhatják mindezt. Első és második osztályban még foglalkoznak egyes iskolákban a néptánccal, majd azonban azt háttérbe szorítja sok más egyéb tanóra és elfoglaltság. Mi ahhoz szeretnénk kedvet csinálni, hogy a kezdeti lelkesedésük a néptánc iránt megmaradjon a jövőben is, hogy ivódjon mélyebben beléjük a magyar néptánc- és népdalkultúra – mondta Molnár József.

Hozzátette, hogy a jövőben a tervük az, hogy a táborokban részt vevő kisdiákokkal közösen elmennek más pécsi iskolákba is, ahol bemutatóikkal szeretnék népszerűsíteni a magyar néptáncot, a néptáncolást. Emellett tervezik, hogy jövőre is meghirdetik a tábort, ami pedig még fontosabb: a közeljövőben a Pécsi Kulturális Központban a táborozó néptáncos gyerekekkel közösen megalakítanának egy gyermektáncegyüttest, ami már a Mecsek Táncegyüttes gyermekutánpótlása lesz.

Hirdetés

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét