Újabb nyolc műtárggyal bővült a világ egyik legjelentősebb Zsolnay-kollekciójaként számon tartott pécsi kiállítás. Ezzel a Gyugyi-gyűjtemény immár 701 darabból áll.

A nyolc műtárgy közül négyet Párizsból, négyet pedig Magyarországról vásárolt meg a gyűjtő, Gyugyi László, aki most végül a városnak ajándékozta a relikviákat.

Az új darabok közül a Rózsaillat című nőalakot ábrázoló szobor a legjelentősebb 

Apáti Abt Sándor alkotásán a szecessziós korszak minden fontos stílusjegye szerepel 

– Negyven éve igyekszem megszerezni ezt a nőalakot ábrázoló alkotást, és most, hogy sikerült, számomra ez egy csodálatos gyűjtői pillanat. Ez az egyik legszebb szecessziós tárgy, amin az eozin zöld, bronz és vörös színei egyaránt feltűnnek – mondta el Gyugyi László.

A gyűjtő, Gyugyi László

A relikviák közül négy darab az 1900-as párizsi világkiállítást is megjárta, ezeket az akkori egyik leggazdagabb francia gyáriparos család vásárolta meg, s azóta is az ő birtokukban voltak.

Ugyancsak figyelemre méltó darab a 95 cm-es eozin váza, ugyanis kevés ilyen nagyméretű eozin tárgyat készített a Zsolnay-gyár.

A díszes talapzat és a váza tetején látható vöröslő virágmotívumok tovább növelik a műtárgy értékét

– Elképesztő elhivatottságával Gyugyi László, Pécs díszpolgára mindenki számára példaértékű lehet – mondta Páva Zsolt. Pécs polgármestere hozzátette, hogy lassan el kell gondolkozni a kiállító tér bővítésén is.

Pécs polgármestere külön is megköszönte a gyűjtőnek, Gyugyi Lászlónak, hogy a világ számos pontjáról – most éppen Párizsból – hozza „haza” ezeket a műtárgyakat.

Vincze Balázs, a Zsolnay Örökségkezelő NKft. ügyvezetője arról is beszélt, hogy a Zsolnay aranykoráról szóló kötet – ami Gyugyi László gyűjteményét mutatja be – tavaly év végén bővítve is megjelent. Az először 2006-ban polcokra került kötet új kiadása bemutatja azt a száz új műtárgyat, amelyekkel az utóbbi években gazdagodott a gyűjtemény.

A könyvben található legújabb kutatásokat is feldolgozó szakértői tanulmányok a gyűjtők számára kínálnak meglepetéseket, a remek felvételek pedig a művészi tárgyak kedvelőinek.

Két tárgy témájában hasonlít egymásra, az egyik egy papagájos díszítésű váza, míg a másik egy fácános váza. Különlegességük, hogy 1900-ban készültek, az az év pedig Zsolnay Vilmos halála miatt igen zűrzavaros volt a Zsolnay-gyár életében, így viszonylag keveset tudni a párizsi világkiállításon szereplő darabokról.

A Magyarországon vásárolt műtárgyak között szerepel egy Zsolnay Júlia által tervezett plasztikus arany dekorációjú váza, egy rizsszem-technikával készült tányér, egy Klein Ármin által saját kezűleg dekorált tányér és egy üvegtechnikával készült mokkáscsésze. A ritkaságok külön vitrint kapnak.

Az új tárgyak várhatóan március végétől tekinthetők meg.

Hirdetés