Hirdetés

Nyőgéri Lajos szociális ügyekért felelős alpolgármester mutatta be lapunknak a városvezetés nemrég elfogadott szociális rendelkezéseinek legfontosabb részleteit.

Ahogy arról többször is beszámoltunk, a városvezetés szociális támogatási rendszert állít fel. A döntés oka az, hogy jövőre az elszálló energiaárak 6 és fél milliárd forint többletköltséget okozhatnak a pécsi önkormányzatnak, amit valószínűleg a nehéz gazdasági helyzetben élő pécsiek is meg fognak érezni. Nemrég a Ruzsa Csaba és Nyőgéri Lajos alpolgármesterek egy sajtótájékoztatón mutatták be, hogy a városvezetés, milyen intézkedéseket tervez a hiány csökkentése és a rászorulók támogatása érdekében, ezekről pedig az október 21-ei rendkívüli közgyűlésen döntöttek is.

A takarékossági intézkedéseket korábban részletesen bemutattuk, a következőkben a szociális rendelkezésekről lesz szó, amelyeket Nyőgéri Lajos ismertetett lapunkkal.

Nyőgéri Lajos

Először röviden: újraélesztenék a felsőoktatásban tanuló hátrányos helyzetű diákokat támogató Bursa Hungarica-programot, bevezetnék az iskoláztatási támogatást a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosultak számára, a meglévő gyógyszertámogatást kibővítenék, és megélhetési támogatást is nyújtanának azoknak, akiknek a lakhatásuk kerül veszélybe a megnövekedett energiaárak miatt.

A lakhatási támogatás:

Az alpolgármester elmondta, hogy a lakhatási támogatásra jogosultak körét kibővítették, ennek érdekében módosították az egy főre jutó havi jövedelem értékhatárát (egyedül élők esetén 71.250 forintról 99.750 forintra, míg több személyes háztartás esetén 57.000 forintról 85.500 forintra emelték), így a támogatás havi összege – az egy főre jutó havi jövedelem összegének függvényében – 4000, illetve 6000 forintra nő a korábbi 2500 és 3000 forint helyett.

A gyógyszertámogatás:

A gyógyszertámogatás alacsonyabb havi gyógyszerköltség mellett is igényelhető lesz az önkormányzat módosító döntésének eredményeképp: 5700 forint helyett 3000 forintra csökkenne a havi költségigény határa. A támogatás havi összege így a korábbi 3000 forint helyett az alábbiak szerint alakulna:

  • Amennyiben az igénylő havi gyógyszerköltsége a 3000 forintot eléri, de az 5000 forintot nem haladja meg, a támogatás mértéke: 3000 forint.
  • 5000 forint és 8000 forint közötti havi gyógyszerköltség esetén: 5000 forint.
  • 8000 forint feletti gyógyszerköltség esetén: 8000 forint.

A gyógyszertámogatás esetében is a fentiekhez hasonló módon emelik az egy főre jutó havi jövedelem értékhatárát, így a támogatás

  • családban élő személy esetén már 28.500 – 45.600 forint közötti egy főre jutó jövedelemmel,
  • egyedül élő esetében pedig 42.750 – 59.850 forint közötti jövedelemmel igényelhető.

Ide tartozik – folytatta az alpolgármester –, hogy korábban a gyógyszertámogatásra nem volt jogosult az, aki a kérelem benyújtásakor közgyógyellátásban részesült, ezt viszont a városvezetés eltörölte, így a támogatást már többen igényelhetik.

A fenti rendeletmódosításokon kívül az alpolgármester a két új, rendkívüli lakossági szociális támogatásról is beszélt: az egyik a nevelési támogatás, a másik a megélhetési támogatás.

A nevelési támogatás:

Egy családok részére szóló, az iskoláztatással kapcsolatos többköltségekhez nyújtott támogatásról van itt szó, amire azok jogosultak, akik rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő, iskolába járó gyermeket, illetve nagykorúvá vált gyermeket nevelnek.

A támogatás egyszeri, az értéke gyermekenként 10.000 forint.

A megélhetési támogatás:

Ez egy lakások fenntartását segítő támogatási forma, amely a rászorulók villany- vagy gázfogyasztási díjának mérsékléséhez nyújtható be. Az alpolgármester elmondta, hogy a megélhetési támogatás folyósítása a szolgáltató részére történik, tehát az adott összeget a szolgáltató írja jóvá a rászorulók számláján.

A megélhetési támogatásra jogosultak:

  • Azok, akinek egyszemélyes háztartásában a havi jövedelme nem haladja meg a 95.000 forintot.
  • Azok, akiknek többszemélyes háztartásában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg a 80.000 forintot.

A megélhetési támogatás havi összege 8000 forint.

A Bursa Hungarica

Nemrég számoltunk be arról, hogy az önkormányzat 2012 után újra csatlakozik a Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíjrendszer 2023-as fordulójához. A pályázat elbírálása kizárólag szociális rászorultság alapján, tanulmányi eredménytől függetlenül történik.

Fontos, hogy egy 2007-es – eddig érvényben lévő – pécsi rendelet szerint az a pályázó minősült hátrányos szociális helyzetűnek, akinek a háztartásában az egy főre jutó havi nettó jövedelem nem haladta meg a 62.700 forintot. Ezt az értékhatárt most megemelték 85.500 forintra, hiszen

ha maradt volna a 15 évvel ezelőtt meghatározott összeg, a rászoruló pályázók zöme eleshetett volna a támogatástól – mondta Nyőgéri Lajos.

Végezetül az alpolgármester kiemelte, hogy a fenti intézkedések hatékonyságát jövő február végéig folyamatosan figyelemmel kísérik,

amennyiben pedig szükséges, felülvizsgálják az adott rendelkezéseket.

Hirdetés