23 C
Pécs
csütörtök, május 2, 2024
KezdőlapHírzónaPécs visszaveszi a Zsolnayt 1 forintért

Pécs visszaveszi a Zsolnayt 1 forintért

1 Ft-ért kínálja fel a Zsolnay Porcelánmanufaktúrában szerzett részvényeit Pécsnek az építőipari vállalat – adta közre a  vállalat közleményben.  A város elfogadja az ajánlatot.

Megőrizzük Pécs és az ország értékét

„Köszönetemet és elismerésemet szeretném kifejezni a Közgép Zrt. tulajdonosainak és vezetőinek a mintegy 14 hónapos erőfeszítésért, hogy segítségünkre voltak a Zsolnay Porcelánmanufaktúra megmentésében.

A Zsolnay olyan értéke Pécsnek és Magyarországnak, a magyar kultúrának, iparművészetnek, amely megkívánja a legnagyobb gondoskodást és felelősségteljes törődést. A Közgépben olyan partnerre találtunk, amely nem csupán a haszonszerzés szempontját alkalmazta, hanem tekintettel volt az értékekre és a munkahelyek megőrzésére.

Megértjük, hogy a társaság a gazdasági válság, különösen az építőiparban jelentkező válság miatt, nem tudja a Zsolnay további finanszírozását vállalni.

Szeretném tájékoztatni a pécsi és magyar közvéleményt, hogy Pécs megőrzi a Zsolnay Porcelánmanufaktúra felhalmozott értékeit!

Egyetértve a Közgép Zrt. értékelésével, úgy látom, hogy lezárult az a korszak, amelyben csak és kizárólag a profit szempontjából, vagyis csak a nyereség, a haszon szempontja alapján képzelték el a Zsolnay működtetését. Úgy vélem ugyanakkor, hogy modellváltásra van szükség, amely jelentheti például a non-profit működés kialakítását. E modell kialakításában továbbra is számítok a Közgép tapasztalatára, és olyan tulajdonostársat fogok keresni, amely a nyereség mellett az értékmegőrzést is kiemelten fontosnak tartja.

Az elmúlt két esztendő során, mi pécsiek azt tapasztaltuk, hogy számos esetben támaszkodhattunk a kormány segítségére, ezért az egyik lehetőség, hogy a magyar kormányt hívjuk társul az új modell kialakításában.

Ezt a javaslatot a Közgyűlés elé fogom tárni és kérni fogom jóváhagyó támogatását.

A Közgéppel folytatott tárgyalásaink eredményeként az 1 forintos visszavásárlási árat a magam részéről elfogadtam, amelynek következtében a Zsolnay Porcelánmanufaktúra kizárólagosan Pécs város tulajdonát fogja képezni.

A Zsolnay Pécs és az ország olyan értéke, amelyet meg kell óvnunk és meg kell őriznünk az utókor számára!”

Páva Zsolt, Pécs polgármestere

Pécs, 2012-07-05

 

Korábban írtuk:

Közgép-közlemény

„Miután 400 millió forintot fordított a Zsolnay Porcelánmanufaktúra megmentésére, jelképes összegért, 1 Ft-ért ajánlja fel a gyárban szerzett részesedését Pécs városának a KÖZGÉP Zrt. A cég nem üzleti céllal, hanem a Zsolnay örökségének megőrzéséért fektetett a manufaktúrába, ennek ellenére alaptalan, nemtelen és durva politikai és médiatámadások kereszttüzébe került pécsi szerepvállalása óta. A KÖZGÉP szerint ezért, bár a porcelánmanufaktúra túléléséhez működési modell-váltásra van szükség, ezt a döntést szakmai befektetőként már nem hozhatja meg. Az építőipari vállalat nem támaszt igényt a manufaktúrába eddig invesztált pénzére.

A KÖZGÉP Építő- és Fémszerkezetgyártó Zrt. 2011 májusában vásárolta meg a Manufaktúra Befektető Kft.-t, és ezzel közvetve annak kisebbségi részesedését a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt.-ben. A KÖZGÉP tulajdonosait nem üzleti célok vezették, amikor a cégünk tevékenységétől távol álló és már régóta finanszírozási nehézségekkel küzdő manufaktúra részvényeinek megvásárlásáról döntöttek: elsődleges szándékuk a Zsolnay egyedülálló örökségének megmentése, a magyar értékek és a munkahelyek megőrzése volt. A porcelánmanufaktúra átvilágítása során kiderült, hogy a gyár a vártnál is súlyosabb helyzetben van, amely már a működőképességét veszélyezteti: 2011-ben története egyik legnehezebb évét zárta, nettó árbevétele 2010-hez képest több mint negyedével, csaknem 300 millió forinttal csökkent, és 282 millió forint veszteséget termelt.

Az elmúlt egy évben a KÖZGÉP menedzsmentje és tulajdonosai nemcsak pénzügyi eszközökkel, hanem teljes szakmai tudásukkal a Zsolnay mellett álltak. Cégünk 400 millió forintot fordított a manufaktúrára, saját forrásból biztosította működését, több mint 220 dolgozójának megélhetését.

Mégis voltak, akik szerepvállalásunkat gátlástalan politikai és sajtótámadásokra használták fel: a Zsolnay megújítására tett erőfeszítéseinket és szándékunkat kétségbe vonták, a KÖZGÉP-ről és tulajdonosairól alaptalan rágalmaknak és spekulációknak adtak teret. A manufaktúra arra is ürügyként szolgált, hogy cégünkön meg sem hirdetett közbeszerzési pályázatok eredményét próbálják számon kérni, személyeskedő és nem egyszer nyomdafestéket is alig tűrő hangnemű cikkekkel már önmagában sértve a KÖZGÉP jó hírnevét.

Mostanra a Zsolnay – Pécs városával közösen elfogadott és a manufaktúra új pályára állítását szolgáló – üzleti stratégiájának megvalósítása az elmaradó pályázati lehetőségek és a porcelánpiac zsugorodása miatt ellehetetlenült. Az is nyilvánvalóvá vált, hogy a manufaktúrának juttatott források a jelenlegi helyzetben nem piacbővítést és fejlesztést, hanem pusztán adósságkezelést szolgálhatnak, és a veszteségeket fedezhetik. A megváltozott körülmények között teljes működési modell-váltásra van szükség a Zsolnay Porcelánmanufaktúrában, hogy a piaci tevékenység helyett a fenntartható értékmegőrzés kerüljön előtérbe.

Miután ebben a döntésben megkerülhetetlen a többségi részvényes, a Pécs Holding ügydöntő véleménye, a KÖZGÉP Zrt. – úgy, hogy a cég felelős gazdálkodásának köszönhetően a manufaktúra pénzügyi helyzete stabil – 1 Ft-ért visszavásárlásra ajánlja fel a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt.-ben megszerzett részvényeket Pécs városának illetve a Pécs Holding Zrt.-nek”.

 

Frissítve:

Pécs visszaveszi a Zsolnayt

Pécs elfogadja a Közgép ajánlatát, és a jelképes, 1 forintért visszavásárolja a Zsolnay Porcelánmanufaktúrát.

A városvezetés célja továbbra is az, hogy biztonságban tudja Pécs egyik legfontosabb jelképét, a Zsolnay Gyárat és annak minden dolgozóját. Ezért kezdeményezni fogjuk a magyar kormánynál, hogy állami fenntartásba kerüljön ez a nagyhírű gyár, hiszen ez nem csak Pécs, hanem Magyarország érdeke is.

Az MSZP közleménye:

Közgépes elefánt a Zsolnay porcelángyárban

A Pécs Holding Zrt. és a Manufaktúra – Befektető Kft. 2010. június 29-én Részvény adásvételi szerződést és Szindikátusi szerződést kötött. A szerződés szerint a Manufaktúra – Befektető Kft. jóval névérték alatt jutott hozzá a Zsolnay gyár részvényeihez úgy, hogy azonnal ki sem kellett fizetnie a vételárat, csupán 5 milliós letétet adott. Vállalta, hogy 2011. március 31-ig kifizeti a 225 milliós vételárhátralékot és 500 millióval tőkét emel. Emlékszünk még Páva Zsolt szavaira: „Örülök annak, hogy most egy tőkeerős magyar befektető jelentkezett, hogy megmentse a hungarikumnak tekinthető gyárat.” 2011 márciusában kiderült a befektető nem is olyan tőkeerős.

Követeltük, hogy Páva Zsolt érvényesítse Pécs jogait és indítsa meg azt a jogi eljárást, amely rákényszeríthette volna a befektetőt a fizetésre. Ehelyett a városvezetés haladékot adott. Ez a haladék sem volt elég. Sebaj, megjelent az új haver – a Közgép – újabb haladékot kapva: „Komoly, tőkeerős, magyar befektető veszi át a korábbi nyertes pályázó tulajdonrészét a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt.-ben. A Közgép Magyarország egyik legsikeresebb építőipari cége, hosszú távú partnere lehet Pécsnek…” állt a városvezetés közleményében. A Közgép is nyilatkozott: „A Közgép a saját elképzeléseit kívánja megvalósítani a porcelánmanufaktúrában. Ennek egyik alapja a tőkepótlás 500 millió forint értékben, amely év végéig megtörténik.”

Már nem csodálkoztunk, amikor kiderült, ez a tőkepótlás nem történt meg, illetve, hogy e felett a városvezetés ismét szemet hunyt. A menedzsment jogokat gyakorló Közgép a Holding friss tájékoztatása szerint saját ígéretét sem tartotta be, az 500 millió elmaradása fejében havi 30 milliót, 140 milliós hiteltörlesztést és 80 milliós fejlesztést ígért – ezekből szinte semmi sem teljesült.
A Manufaktúra – Befektető Kft. függetlenül tulajdonosa változásától több mint kettő és fél éve potom pénzért használja a Zsolnay gyárat és közben nem teljesítette fizetési kötelezettségét – ez felveti a közreműködők büntetőjogi felelősségét. A városvezetés fideszes haverok játszóterévé tette a nagy múltú gyárat, miközben százmilliókkal károsította meg Pécs városát. Az MSZP ezért rendkívüli vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezi, és felszólítja a Holdingot, hogy azonnal tegye meg a szükséges lépéseket annak érdekében, hogy ami a Zsolnayé volt, az maradjon is az ő birtokában.

Nemtelen támadásokat emleget a Közgép, azokra hivatkozva hagyja most el az általa kizsigerelt céget. Talán, ha kifizették volna a vételárat, ahogy tisztességes üzleti körökben szokás, nem támadta volna őket senki. Azon pedig már tényleg csak nevetni lehet, hogy Simicska Lajos cégét „nem üzleti célok vezették”, amikor beszállt a Zsolnayba…

A fentiek ismeretében már csak az a kérdés, hogy mire gondolt a Közgép belépésekor Páva Zsolt, amikor azt nyilatkozta: „Az érdekeink tehát közösek az új befektetővel.”

Pécs, 2012. július 5.
MSZP Pécsi Szervezete”

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő