20 C
Pécs
csütörtök, május 2, 2024
KezdőlapHírzónaA közmédia szakszervezetei tárgyalásokat sürgetnek

A közmédia szakszervezetei tárgyalásokat sürgetnek

A közmédia televíziós, rádiós és hírügynökségi szakszervezetei szövetség létrehozásáról állapodtak meg az érdekképviseleti tevékenység összehangolás érdekében, és levélben fordultak új munkáltatójuk, a Műsorszolgáltatás Támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) vezérigazgatójához, hogy sürgősen kezdődjenek meg a tárgyalások a januártól az alaphoz kerülő munkavállalók jövőjéről – közölte a Közmédiumok Szakszervezeteinek Fóruma (KSZF) kedden az MTI-vel.

A KSZF alapító szakszervezetei szerint a foglalkoztatás biztonsága érdekében szükséges az érdekképviseleti munka egységesítése, ezért vállalták, hogy azonos álláspontot dolgoznak ki és képviselnek az MTVA-val folytatott tárgyalásokon a meghirdetett átalakulás főbb kérdéseiben, így például a kollektív szerződések és a bérfejlesztés ügyében.

A KSZF tagjai kinyilvánították szándékukat egy szövetség létrehozására, amely szervezeti keretet adna szorosabb együttműködésüknek. A KSZF partnerséget ajánl az átalakítás lebonyolításához, és kéri a döntéshozókat az együttműködésre. „Az eddigi egyeztetések alapvető hiányossága volt (…), hogy a munkaviszony szempontjából is jogutód alap vezetői nem adtak tájékoztatást, nem konzultáltak az alaphoz kerülő munkavállalók érdekképviseleti és érdekvédelmi szervezeteivel. Ezért is alakult ki az a helyzet, hogy az alap leendő munkavállalói fokozott bizonytalansággal és bizalmatlansággal fogadják a sorsuk alakulásáról szóló információkat. (…) Kérjük az alap vezetőit, hogy még ebben az évben tájékoztassák a munkavállalókat, vegyék fel a kapcsolatot az érdekképviseleti és érdekvédelmi szervezetekkel” -írta a KSZF.

A KSZF-szakszervezetek egyetértenek a közmédiumok üzemi tanácsainak levelével, amelyet az új szervezet létrehozásával kapcsolatban írtak az illetékeseknek és közjogi méltóságoknak. A Duna TV, az MTI és az MTV üzemi tanácsának elnökei hétfőn nyílt levélben javasolták az átalakítások 6-8 hónappal történő elhalasztását, mert szerintük előkészítetlen, kidolgozatlan, tisztázatlan a közmédiumok átalakításának következő szakasza, amelyben január 1-jétől a munkavállalók túlnyomó többsége, több mint háromezer ember a Műsorszolgáltatás Támogató és Vagyonkezelő Alaphoz kerülne.

A KSZF ugyancsak hétfőn fordult levélben Fazekas Csabához, az MTVA vezérigazgatójához, hogy kérjék a tárgyalások mihamarabbi megkezdését. „A kialakult helyzetben, és hazánk jogrendje alapján is szükségesnek látjuk, hogy a munkavállalók érdekeinek védelme, az átalakítási lépések racionális és eredményes végrehajtása érdekében tárgyalások kezdődjenek a munkáltató, az alap, és a munkáltatásra az alap keretei közé kerülő munkavállalókat képviselő reprezentatív szakszervezetek képviselői között” – tartalmazza a levél, mely szerint ha nem lenne változás, december elsején el kellett volna kezdeni az egyeztető tárgyalásokat a következő évre érvényes üzleti tervek alapján várható bérekről, béren kívüli juttatásokról és a kollektív szerződések tartalmáról, erre azonban a négy intézmény egyikében sem került sor.

A KSZF levele kitér arra, hogy számtalan kérdés vár tisztázásra például a létszámokkal, a jogkörökkel, a közszolgálati tartalmak megrendelésének, legyártásának, minősítésének és díjazásának rendjével, az engedélyezésekkel, a szervezeti és működési szabályzattal és a kedvezményekkel kapcsolatban.

A Közmédiumok Szakszervezeteinek Fóruma alapító szakszervezetei és ágazati szövetsége: a Televíziós Dolgozók Szakszervezete, az MTV Gyártásvezetői Szakmai Szakszervezet, a Televíziós Műsorkészítők Érdekvédelmi Szervezete, a Magyar Távirati Iroda Sajtószakszervezete, a Rádiós Műszakiak Szakszervezete, a Független Rádiós Szakszervezet, a Magyar Rádió Dolgozóinak Szakszervezete, a Duna Televízió Üzemi Szakszervezete, a Duna Televízió Dolgozóinak Szakszervezete, valamint a Postai és Hírközlési Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő