20 C
Pécs
csütörtök, május 2, 2024
KezdőlapPécs AktuálKözéletA város és az egyetem együtt, a karbonsemlegesség útján

A város és az egyetem együtt, a karbonsemlegesség útján

A PTE Innovációs Napok keretében május 10-én együttműködési megállapodást kötött Pécs Megyei Jogú Város és a Pécsi Tudományegyetem a klímavédelem és a karbonsemlegesség elérése érdekében.

Mint ismert, az Európa Bizottság korábban három magyar várost, köztük Pécset is beválasztotta azon 100 európai város közé, amelyek 2030-ra klímasemlegességet igyekezhetnek elérni. Ezt a célt a Horizont Európa Városi Misszió keretében, a NetZeroCities támogatásával valósíthatják meg a programba került települések.

Hogy a 2030-as karbonsemlegességi vállalást teljesíteni tudja a város, szükség van arra, hogy az önkormányzat együttműködjön cégekkel, intézményekkel és civilekkel is – ennek jegyében kötött a napokban együttműködési megállapodást a város és az egyetem, méghozzá a PTE Innovációs Napok felütéseként.

Péterffy Attila

– Az Európai Unió a Green Deal-program keretében 2050-re szeretné megszüntetni a nettó üvegházhatásúgáz-kibocsátást a kontinensen, a kiválasztott 100 város ezt a programot modellezi le, amely később mintaként szolgálhat a többi európai település számára is – mondta el az aláírás előtt Péterffy Attila, Pécs polgármestere. – Városunk azt vállalta, hogy Pécs működését 2030-ra karbonsemlegessé alakítja. Mindannyian tudjuk, hogy ez a vállalás mennyire ambiciózus. Azzal is tisztában vagyunk, hogy ennek teljesítése nem kizárólag az önkormányzaton múlik.

Sikerre csak akkor számíthatunk, ha a cél érdekében képesek vagyunk összefogni.

Péterffy örömét fejezte ki, hogy ebben a Pécsi Tudományegyetem is partner, amely nem csak mérete, tanulói és foglalkoztatotti létszáma miatt jelentős, hanem a felhalmozott tudás okán is.

Miseta Attila

Miseta Attila, a PTE rektora, és az egyetem kancellára, Decsi István is méltatta az együttműködést. Miseta szerint a karbonsemlegesség elérése egy olyan cél, amely politikai oldalaktól teljesen független, éppen ezért mindenkinek össze kell fognia annak elérése érdekében. Az egyetem vezetése pedig kifejezett örömmel tudott csatlakozni a törekvéshez, hiszen a 100 város víziója tökéletesen illeszkedik a PTE Zöld Egyetem programjához is.

Az egyetem közleményéből később az is kiderült, hogy a most megkötött együttműködés kiemelt célja, hogy a Nemzeti Hidrogén Stratégiához illeszkedve a PTE szakmai bázisán a Baranyai Hidrogén Völgy (ökoszisztéma) projektben Pécs és térsége meghatározó szerephez jusson, nemcsak a kutatás-fejlesztési, hanem az energiatermelési és tárolási tevékenységek tekintetében is.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő