13 C
Pécs
szombat, május 4, 2024
KezdőlapHírzónaÁtszervezik a pécsi közoktatást

Átszervezik a pécsi közoktatást

Több mint ötmilliárd forintból újítják meg a város intézményrendszereit, hogy a mai kor igényeinek leginkább megfelelő képzésben részesülhessenek a pécsi diákok – közölte Hoppál Péter, az önkormányzat oktatási és kulturális bizottságának elnöke. A politikus ugyanakkor a fejlesztésekkel párhuzamosan a létszámleépítéseket is kilátásba helyezte.


– Az elmúlt évek változásai, a gyereklétszám drasztikus csökkenése, a rendszer elavultsága és rossz működése mintegy 1000 pedagógus egy éven belüli elbocsátását, és számos intézmény haladéktalan bezárását, illetve megszüntetését indokolná. Pécs, a pécsi városvezetés mégsem ezt az utat választotta, hanem inkább a megfontoltabb, szakmailag indokolt fejlesztési programot, amely 4-5 év alatt éri el végleges formáját – mondta Hoppál Péter a sajtó képviselőinek.

Kifejtette: a tíz évvel ezelőtti gyermeklétszámhoz képest 4000-rel kevesebben vesznek részt a közoktatásban, miközben az oktatói létszám nem követte ezt a tendenciát, ezért kimenő rendszerben 250 pedagógus álláshelyét is megszüntetnék, ami elsősorban a nyugdíjas korú dolgozókat érintené. Mindezek mellett szintén felmenő rendszerben az Anikó utcai, valamint a Felsővámház utcai tagintézményt is megszüntetik a következő évek során.

Kiemelte: mivel a Leőwey Klára Gimnázium épületét vissza kell adni az egyháznak, ezért új helyre, a bőrklinika épületébe kell költöznie az intézménynek. Mint mondta, ez 1,5 milliárdos fejlesztést igényel, amely során egy elitgimnáziumot hoznának létre, egy évfolyamon öt párhuzamos osztállyal megőrizve az Arany János tehetséggondozó programot, valamint a német és francia tagozatot is.

Hozzátette: a Simonyi Károly Szakközépiskola és Szakiskolában félmilliárdos fejlesztést hajtanak végre, szintén félmilliárdot áldoznak majd az intézmények interaktív táblákkal való felszerelésére is. Hangsúlyozta: további 2,5 milliárd forintba kerül a három IMS-szerkezetű intézmény, a Testvérvárosok terei iskola, az Árpád gimnázium, valamint az Illyés Gyula iskola megújítására. Ezen fejlesztések egy részére már van elnyert támogatás, másik részére is pályázati forrást kívánnak igénybe venni.

A városvezetés szerint ennek köszönhetően emelkedik a szakképzés, az oktatás színvonala, melyhez adott a legmodernebb, minden igényt kielégítő infrastruktúra, a jól felszerelt iskolák, tantermek és a megfelelő pedagógiai programok.

Hoppál Péter szerint hatalmas gondot jelent, hogy jelenleg a Pécsett tanuló diákok fele vidékről jár be, ám a lakóhely szerinti önkormányzat nem ad támogatást a baranyai megyeszékhelynek, holott erre vonatkozólag érvényben lévő szerződéseik vannak. Így, e tekintetben a pécsi diákok elsőbbséget élveznek majd – mondta.

A képviselő közölte, azért nem beszéltek eddig a terveikről, mert minden érintettel – intézményvezetőkkel, szakszervezetekkel – egyeztetni szerettek volna, s beépíteni javaslataikat a várhatóan még e hónapban a közgyűlés elé kerülő tervezetről.

 

 

 



KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő