11 C
Pécs
péntek, május 3, 2024
KezdőlapAbszolút NőPszichéDrogoznak az elvált szülők gyerekei?

Drogoznak az elvált szülők gyerekei?

Több nehézséggel találkoznak az iskolában, szexuálisan aktívabbak, könnyebben keveredhetnek bűncselekményekbe és az élvezeti szerek használatára is hajlamosabbak. Mindezek persze nem írhatók egyértelműen a válás számlájára, mégis az a tapasztalat, hogy az elvált szülők gyermekeivel gyakrabban előfordulnak a fentiek. Hogyan előzhetjük meg a bajt? 

A mai 10 éves gyerekek 19%-a, és a 16 évesek 25%-a megtapasztalja a szülők válását és az ebből eredő változásokat. Azaz a kamaszok közel negyede átéli a család megcsonkítását, és jó részük szinte biztosan maradandó lelki sérüléseket szerez a szülők konfliktusa miatt.

Konfliktuskezelés

– Válás után a szülői képességek romlanak. Hiszen hirtelen olyan döntéseket kell meghoznia a gyermekével egyedül maradt felnőttnek, amilyeneket korábban nem – ismerteti Cser Izolda gyermek- és ifjúsági szakpszichológus.

Épp ezért fontos, hogy lehetőség szerint lakóhelyet, iskolát ne változtassunk, kövessük a megszokott napirendet és figyeljünk oda arra, hogy ne üljön rá a légkörre a „világvége hangulat”. A helyzet megoldása nagyban függ attól, hogy a szülő mennyire képes feldolgozni a válást. Düh, harag minden érintettnél előfordul, ám ha a depresszív, melankolikus hangulat, 4-6 hétnél tovább tart, érdemes szakemberhez fordulni.

A pszichológus szerint a gyermek számára fejlődésének megfelelő, érthető magyarázatra van szüksége arról, mi változott meg, mi az oka a lehangoltságnak. Fontos világosan elmagyarázni, hogy a házaspár nem képes együtt élni, azonban a szülő-gyermek kapcsolat folytatódik. Konkrét példákkal magyarázzuk el a kicsinek, hogy mikor, hol és hogyan fog találkozni ezentúl az édesapjával vagy édesanyjával.

– Nem érdemes egyszerre két szülői szerepet vinni, bár ez sok esetben elkerülhetetlen. Ám ha a gyermek azt igényli, hogy anyja menjen el vele focizni, amikor korábban apával szokott, tegyen eleget a kérésnek.

A külön élő szülőnek érdemes olyan programokat szervezni gyermekével, ami korábban is mindkettőjük számára kellemes élményt jelentett. A strand, a játszótér jó kikapcsolódás, de iskolaidőben a különórákra való szállítás is alkalmas lehet a találkozásra.

Sokat jelent az is, ha a másik félről ítéletek nélkül, tényeket közölve beszélget a felnőtt. Jó, ha azt mondja: „Apa és anya nem érti meg egymást, ezért a jövőben nem élnek együtt, de te mindkettőnkkel kapcsolatban maradsz”, ahelyett, hogy „Apa/anya rossz volt, mostantól nem fog velünk élni”.

Jó ha tudjuk: Az a csemete, aki korábban konfliktusmentes kapcsolatot alakított ki mindkét szülőjével, könnyebben dolgozza fel a különélést. Sőt, a testvérek közötti szoros kapcsolat is könnyebben átsegíti a gyerekeket a váláson.

Ha színre lép az új társ…

Az új partner bemutatásában és a mindennapi életbe való bevonásban a legfontosabb a fokozatosság – mondja Cser Izolda. A szülő mondja el gyermekének, hogy van egy számára fontos ember, akivel találkozik, beszélget, majd jöhetnek a közös programok is.

Ám szerencsés, ha az új partner érkezése előtt a vér szerinti szülők tisztázzák a köztük lévő viszonyokat, a helyzet bizonytalansága ugyanis megnehezíti a csemete számára az idegen felnőttel való kapcsolatépítést.

– Gyakran megfigyelhető, hogy a gyermekek nem akarnak érzelmileg közel kerülni az új partnerhez, mert lojálisak szeretnének maradni külön élő szülőjükkel – ismertette a pszichológus.

Ha már a „pótszülő” együtt él a családdal, lehetnek konfliktushelyzetek, amennyiben nevelési elvei eltérnek a megszokottaktól. Fontos, hogy az új partner kimutassa, hogy kedveli a gyermeket. Ugyanakkor a szülőnek az új szerelem mellett is figyelembe kell vennie gyermeke szükségleteit. Ha a friss kapcsolat is kudarcba fullad, a kicsi újra átélheti a válásnál megtapasztalt traumákat.

Hogyan tehetünk jót a gyereknek?

A későbbi párkapcsolati életet befolyásolja, ha a szülők különválnak. Ezért jó, ha a gyermekek más családoknál láthatnak pozitív szülői példákat. A fiúgyermekekre előnyösen hat például, ha férfi edzővel sportol, mert ez esetben vele is tud azonosulni. Egy nagybácsi, vagy egyéb férfirokon, akivel sokszor találkozik a fiú, szintén jó példakép lehet. Az anyukkal egyedül maradt lányoknál pedig gyakrabban fordul elő, hogy serdülőkorukban vagy a későbbi felnőtt kapcsolataiban idősebb férfiba szeretnek bele.

Azonban tény, hogy a gyermekek szükségleteinek kielégítésével sokat javíthatunk a későbbi életvitelen. Van, aki teljes párkapcsolati életet képes élni saját szüleinek válása után is.

 

 

 

 

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő