Hirdetés

A kommunista diktatúra áldozatainak emléke előtt adózott Pécs városa vasárnap délelőtt, mikor Patacson átadták Kovács Béla felújított, emlékponttá átalakított szülőházát. A független politikus letartóztatásának napján, február 25-én már hosszú évek óta fejet hajtunk előtte és az igazságtalanul el- és meghurcolt, megkínzott honfitársak, a kommunista terror áldozatai előtt.

A pécsi városvezetés pár éve vásárolta meg a leromlott állapotban lévő patacsi kis házat, Kovács Béla szülőházát. Az elmúlt évben pedig egy ötven milliós fejlesztéssel, az Emberi Erőforrások Minisztériumának támogatásával varázsolták újjá a helyet, hogy méltó mementója legyen az igazságtalanul elhurcolt és börtönbe vetett kisgazda politikusnak.

Az avatáson Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár úgy fogalmazott, 1947. február 25-én, Kovács Béla letartóztatásának napján leomlottak a jogállamiság bástyái Magyarországon, dermedt félelem költözött a szívekbe, egy totális diktatúra foglyává vált a nemzet.

Hoppál szerint kötelességünk megismerni a kommunizmus hazugságait

– Ez a helyszín egy tárgyiasult megjelenése annak az igazságtételnek, amelyet a meghurcoltakkal szemben teszünk. Az emlékházban megismerhetjük az igazságot, az itt látottak emlékeztethetnek mindenkit az elkövetett és elszenvedett bűnökre – mondta.
A politikus szerint egy erős társadalom csakis az igazságra épülhet. Feladatunk mindent megtenni, hogy egyetlen olyan generáció se nőjön fel Magyarországon, ami nem az igazságra építi a jövőt.

– Egy országos jelentőségű emlékhely született, minden tanárt, szülőt, hozzátartozót kérek, hogy hozzák el a fiatalabbakat, hogy Kovács Béla életútján keresztül ők is megismerjék a kommunizmus hazugságait, mert az embertelenséget, igazságtalanságot, kínzást és terrort nem lehet elhallgatni, meg nem történtté tenni – tette hozzá az államtitkár.

Páva Zsolt, Pécs polgármestere elmondta, a város számos értéke magában hordoz páratlan életutakat is, olyanokét, mint Janus Pannonius, Victor Vasarely, Csorba Győző. Ebbe a sorba állt be a szabad világ érkezésével Kovács Béla életpályája is.

– Azért tartjuk őt egy elismert, szeretett politikusnak, mert hiteles személyiség volt, akit két hatalom is próbált eltakarítani az útból, mégis, ő ideológiától függetlenül járta becsületes útját – fogalmazott.

Páva szerint Kovács Béla példája mutatja, mi várt arra, aki másként gondolkodott, mint a kommunista hatalom. A második világháború után a csírába szökkenő friss demokrácia törékeny volt, naivitás élt az emberekben, de a politikus letartóztatásával világossá vált az egyetlen fájdalmas út: nincs más megoldás csak a feltétlen behódolás.

„Kovács Béla egy ideológiától mentes, hiteles politikus volt” – fogalmazott Páva

– Az emlékházzal adósságot törleszt a város Kovács Béla és leszármazottai felé. Bízunk benne, hogy a Pécshez oly közeli, patacsi politikus példája és életútja olyan erőt ad nekünk, hogy el tudjuk dönteni, milyen országot, milyen várost szeretnénk magunknak a jövőben – mondta a polgármester.

Rengetegen érkeztek az avatásra

A pécsi városvezetés szimbolikusan átadta a Szabadság díjat is Prof. Dr. Horváth Jánosnak, aki nem tudott személyesen jelen lenni. Kovács Béla politikustársa szintén a kommunista diktatúra áldozata volt.

[su_box title=”Egy nem mindennapi politikus” style=”soft” box_color=”#d0d064″]Horváth János 1921-ben született a Tolna megyei Cecén. Budapesten érettségizett, majd a József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Műszaki Karán diplomázott. 1945 és 1947 között nemzetgyűlési képviselő volt a Független Kisgazdapárt színeiben. 1947-ben hat társával – többek között Kovács Bélával – együtt koholt vádak alapján letartóztatták és börtönbe vetették, ahonnan 1951-ben szabadult. 1956-ban csatlakozott a forradalmi tömeghez, a szabadságharc bukása után Franciaországba, majd az USA-ba emigrált. A columbiai egyetemen doktorált, később Indianapolisban egyetemi professzor volt, 1992-ben még a helyi választásokon is indult republikánus színekben. A rendszerváltás után a fővárosi Corvinus Egyetem vendégprofesszoraként tért haza véglegesen 1997-ben. 1998-ban a Fidesz színeiben sikeresen indult a honi országgyűlési választásokon, parlamenti képviselőként tevékenykedett egészen 2014-ig. 2011-ben a Magyar Köztársaság Érdemrend nagykeresztjével jutalmazták. Idén a város közgyűlése a Szabadság díjjal jutalmazta.[/su_box]

Hirdetés

2 HOZZÁSZÓLÁS

  1. Szégyen, gyalázat, hogy két volt MSZMP tag, a Hoppál és a Páva elvtársak emlékeznek meg a kommunizmus áldozatairól.

  2. A „magyar” politikusoknak aljasságban és jellemtelenségben nincs párja a világban. Rendszerváltásról hazudoznak, közben ellopták a nemzet vagyonának 99%-át. Nagyképűek,arrogánsak és azt hiszik, hogy a lopott vagyonaik révén ők a magyar „elit” A lopás csak bűnözővé tesz valakit és nem arisztokratává.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét