23 C
Pécs
vasárnap, május 5, 2024
KezdőlapAbszolút NőElhízáshoz vezethet, ha nem reggelizünk?

Elhízáshoz vezethet, ha nem reggelizünk?

Tojásrántotta szalonnával és vajas kenyérrel vagy késői, és parányi legyen a reggeli? Örök kérdés a diéta világában, hogy vajon mit és mennyit együnk a nap első felében. Pécsi táplálkozáskutató szakembert kérdeztünk a gyakori tévhitekről és arról, hogy hogyan is kellene reggeliznünk.

Reggeli nélkül hatékonyabb a diéta?

Nem, sőt az egyik leggyakoribb tévhit, hogy reggelire ne együnk semmit, mert az jó a fogyókúra a szempontjából. Vági Zsolt pécsi táplálkozáskutató, a Nemzetközi Táplálkozáskutató Intézet szakembere szerint a reggeli kihagyása azért nagyon rossz döntés, mert a nap felének szinte a teljes energiabevitele ilyenkor kiesik. Az egyik leghelytelenebb fogyókúrás szokás ez, nem csak azért, mert nem vezet fogyáshoz, de rendkívül egészségtelen is.

Éhség

Szellemi és fizikai téren is reggel és délelőtt vagyunk a legaktívabbak, ez ugyanúgy igaz a felnőttekre, mint a gyerekekre. Ha a reggeli tápanyagot megvonjuk a szervezettől, akkor ez a fajta aktivitás alábbhagy, nem fogjuk tudni tartani a tempót, ezáltal dekoncentráltak, ingerlékenyek leszünk, de a tápanyaghiány akár ájuláshoz is vezethet. Nem utolsósorban pedig szervezetünk a raktárakhoz nyúl, és meríti ki azokat, ami szintén nem egészséges.

Mégis mit együnk?

– Igaz a mondás, miszerint a reggeli tényleg a legfontosabb étkezés, azonban itt sem mindegy, hogy mit eszünk – mondja a táplálkozáskutató. Tény, hogy fontos a tápláló reggeli, de ez nem azt jelenti, hogy mindegy mit viszünk be szervezetünkbe. Ha lehet, kerüljük a cukrokat és a feldolgozott élelmiszereket, koncentráljunk inkább a tápanyagdús, nyers ételekre, minőségi fehérjékre, vagy az összetett szénhidrátokra. Egyebek mellett például a joghurtok és a gabonapelyhek mindig tökéletes választásnak bizonyulnak.

Reggeli 2

Elhízáshoz is vezethet

A szakemberek egyértelműen úgy vélik, hogy iskolai, sport- és egyéb teljesítményeinket is befolyásolja a reggeli, és annak minősége. Sőt, bizonyos kutatások kimutatták – avat be Vági Zsolt –, hogy kifejezetten elhízáshoz vezet gyermekeknél ,ha nem esznek reggelit. Az ok nagyon egyszerű: ha a szervezet nem kap elég energiát, akkor az anyagcsere lassul. Ezután pedig a következő tápanyagbevitelnél nem csak hogy többet fogunk enni, de a lassú anyagcsere miatt a szervezet többet is fog elraktározni belőle, ezzel növelve a zsírraktárakat.

A szervezet ingadozó tápanyagellátása továbbá az éhség-jóllakottságért felelős agyi és hormonális funkcióknak, a hasnyálmirigy működésnek, az inzulintermelésnek és az emésztőrendszeri folyamatoknak sem tesz jót. Ezért a szakemberek a napi ötszöri étkezést javasolják, aminek az egyik legfontosabb része a reggeli, ami a teljes napi energiaszükséglet körülbelül 20%-át kell, hogy kitegye.

Reggelire többet lehet

Mivel többnyire reggel és délelőtt vagyunk a legaktívabbak mind szellemileg, mind fizikailag, ezért ha nagyon tápláló reggelivel kezdjük a napot, az nem biztos, hogy elbillenti a mérleget, és plusz kilókat halmozunk fel, ugyanis az esetek nagy részében ezt az energiát fel fogjuk használni a nap első felében.

Reggeli 3

Ami még nagyon fontos a szakember szerint, hogy a reggeli nemcsak szilárd ételt jelent, hanem folyadékot is, ugyanis érdemes pótolni az éjszaka során létrejövő folyadékveszteséget, különösen ha meleg, száraz helyen alszunk. Ennek elmaradása, különösen ha még rontjuk a helyzetet egy vízhajtó hatású kávéval is, könnyen vezethet például fejfájáshoz. Ezért a kiadós reggelit mindig egészítsük ki jó sok folyadékkal.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő