20 C
Pécs
csütörtök, május 2, 2024
KezdőlapHírzónaGazdasági társaság lesz a Gandhi Közalapítványból

Gazdasági társaság lesz a Gandhi Közalapítványból

Teljesen átszabja az új kormány a hátrányos helyzetű roma gyermekek oktatását felvállaló pécsi Gandhi gimnáziumot működtető közalapítványt, s tavasztól már egy nonprofit gazdasági társaság állhat majd az intézmény mögött. A tervezett átalakításokról hétfőn tartott sajtótájékoztatót Várnai Márton, a közalapítvány kuratóriumának elnöke.


A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) az év elején jelentette be, hogy két, korábban cigány kisebbségért tevékenykedő közalapítványt megszüntetnek, míg a pécsi Gandhi Közalapítványi Gimnázium és Kollégiumot működtető Gandhi Közalapítványt átszervezik. Az átalakulást azzal indokolják, hogy az alapítvány 2004 óta súlyos működési zavarokkal küzd, és kuratóriuma közel két éve határozatképtelen.

Az átalakulásban tevékeny szerepet vállaló Várnai Márton, a kuratórium jelenlegi elnöke az átszervezés előzményei kapcsán elmondta, hogy a fundamentum nem teljesítette azt az elvárt követelményt, hogy költségvetésük bevételének 80 százalékát a saját forrásból biztosítják, alig 10 százalék körül mozgott ez az arány, így valójában jelenleg is állami támogatásokból működött az intézmény. Várnai szerint a pénzügyi források tekintetében nem lesz változás, az állami fenntartás garantált, ugyanakkor mindezt egy gazdasági társaságon keresztül oldják meg.

Az egyelőre még képlékeny elképzelések szerint a gazdasági társaság a szakmai célokat, irányvonalat is meghatározná, s a társaságot egy igazgatótanács irányíthatná. E tanács 51 százalékos többségét a kormány által delegáltak adnák, de a testületbe az alapítók is bekerülhetnének, valamint akár a pécsi önkormányzat is képviseltetheti magát. Mindezek mellett az alapítók helyet kaphatnának abban a tanácsadói testületben is, amely szakmai javaslatokat tehetne a gt.-nek az oktatást illetően. Várnai szerint azonban ezek egyelőre csak elképzelések, a részleteket egy jogi iroda dolgozza majd ki a kormány felkérésére.

Várnai Márton szerint a közel 500 diákkal büszkélkedő iskola életét, az ott folyó oktatást mindez nem befolyásolja majd, a lépéssel elsősorban az intézmény gazdasági hátterét szeretnék megerősíteni, így garantálva a szakmai munkát. Hozzátette: hosszú távú terveik között szerepel az is, hogy Észak-Magyarországon, illetve az Észak-Alföldön is egy-egy, a pécsi Gandhival megegyező profilú intézményt hozzanak létre, hiszen ezekben a térségekben is rendkívül nagy igény mutatkozik erre.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő