13 C
Pécs
vasárnap, május 5, 2024
KezdőlapPécs AktuálHalálos a müzliszelet és a nápolyi?

Halálos a müzliszelet és a nápolyi?

Betiltanák a jelentős mennyiségű transzzsírt tartalmazó ételeket. Bár Magyarországon kevesen ismerik ennek káros hatásait, évente több mint ezer ember hal meg emiatt. 

Köztudott, hogy a magyar emberek nem figyelnek kellően arra, mit esznek. Ezzel nem is érdemes vitatkozni, hiszen nemzeti ételeink is zsírosak, ugyanakkor a magyar pénztárcák sem teszik lehetővé a mindig friss, változatos és egészséges étkezést. Így rengeteg ártalmas anyagot fogyasztunk nap mint nap, amelyek igazi veszélyeit csak nagyon kevesen ismerik.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma ezért szeptember 1-től erősen szabályozni, illetve száműzni kíván egy ilyen káros összetevőt, a transzzsírt. A tervezet célja, hogy a boltok polcairól eltűnjenek a vegyületet nagy mennyiségben tartalmazó ételek.

A  nyugati országokban már létezik hasonló szabályozás, vagy teljesen meg is szűnt ezen zsírok felhasználása. Magyarországon azonban egyelőre még nincs ilyen tiltás, ezért sok gyártó nálunk forgalmazza a vegyületet tartalmazó termékeit.

Egy átlag magyar ember pedig túl sok transzzsírt fogyaszt, amit az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet reprezentatív felmérései is bizonyítanak. Az Egészségügyi Világszervezet ajánlása alapján a napi bevitt energiamennyiségének maximum 1%-a lehet ilyen sav – egy felnőtt esetében ez legfeljebb 2 grammot jelent. Ám azok, akik gyakran étkeznek gyorsétteremben, vagy fogyasztanak félkész ételeket, 20-25 g transzzsírsavat is a szervezetükbe juttathatnak.

Ugyanakkor rengeteg ételféleségben megtalálható ez a növényi alapanyagokból hidrogénezéssel előállított mesterséges vegyület. Előfordul például többféle pékáruban, margarinban, gyorséttermi ételben, édesipari termékben, vagy akár levesporokban is.

Hangsúlyozni kell azonban, hogy olyan anyagról van szó, ami helyettesíthető lenne, a szervezetnek pedig egyáltalán nincs rá szüksége. Használata azért közkedvelt a gyártók körében, mert krémesebbé teszi a termékeket, valamint a transzzsírt tartalmazó olajban az ételek rövidebb idő alatt is ropogósra sülnek.

Évente viszont – a Magyar Nemzeti Szívalapítvány legoptimistább számításai szerint is – legalább ezer ember haláláért felelős hazánkban a transzzsír. Ezért is fontos, hogy ezeket az anyagokat szeptembertől kivonják a forgalomból.

Bázingné Rodek Eszter vezető dietetikus elmondta, hogy a veszély abban rejlik, hogy a transzzsírsav kedvezőtlen biológiai folyamatokat indít be a szervezetben.

– A két energiaszázaléknak megfelelő transzzsírsav-felvétel 25%-kal növeli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát – tudtuk meg a szakembertől.

Számtalan komoly mellékhatása között pedig agyérgörcsöt, csökkent fogamzóképességet és szívritmuszavarokat is okozhat.

Az EMMI tervezete alapján az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézetnek a továbbiakban felméréseket és adatbázisokat is készítene kell a témában, mind a lakosság transzzsírsav-fogyasztási szokásairól, mind az ételek ilyen típusú anyagtartalmáról.

Előző cikk
Következő cikk
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő