22 C
Pécs
szombat, május 4, 2024
KezdőlapHírzónaIsmét meghosszabbították a veszélyhelyzetet

Ismét meghosszabbították a veszélyhelyzetet

Parlamenti vita nélkül, 112 igen, 25 ellenszavazattal a kormánypárt többségével újra meghosszabbították a rendkívüli jogrendet és a veszélyhelyzeti rendeleteket, így azok most január 1-jéig tartanak majd – írja a Telex.

A kormány korábban a veszélyhelyzet meghosszabbításáról azt nyilatkozta – fűzi hozzá a Telex cikke – hogy mivel még mindig tart a koronavírus-járvány, és a delta variáns miatt a fertőzöttek száma is nő Magyarországon, „a járvány elleni további hatékony védekezés és gyors reagálóképesség érdekében” szükség van arra, hogy a törvényt meghosszabbítsák. A kormány szerint ugyanis „az elmúlt másfél év bebizonyította, hogy a korábban elfogadott rendkívüli és átmeneti jogi keretek jól szolgálták a járvány elleni védekezést”.

Gulyás Gergely a legutóbbi kormányinfón azt is mondta, a veszélyhelyzet meghosszabbítása „semmilyen szabadságjogi korlátot nem jelent”, és még az ellenzéki előválasztást sem fogja befolyásolni, mert az emberek elmehetnek személyesen szavazni.

Mint írják, a kérdést rendre az országgyűlés elé viszik, valójában ehhez az ellenzék nem kell, a veszélyhelyzetet az Alaptörvény szerint a kormány rendeli el és szünteti meg, ehhez nincs is szüksége a parlamentre.

Az ellenzék már az utóbbi két alkalommal sem szavazta meg a meghosszabbítást.

Szerintük ugyanis a kormány ebben az időszakban visszaélt a hatalmával, és példaként említették az egyetemek alapítványokba szervezését – írja a Telex.

A hétfői ülésen

  • az LMP már előre jelezte, nem fogják megszavazni a veszélyhelyzet meghosszabbítását, mert szerintük a kormány nem élt, hanem visszaélt a rendkívüli jogrenddel,
  • és a DK is arról beszélt, „tudjuk, miért akarja a kormány megint meghosszabbítani a veszélyhelyzetet: hogy a parlamentet megkerülve kidömperezzék a közpénzt a költségvetésből az önöknek kedves célokra”.

Arató szavaira Kövér László úgy reagált, a képviselő most átlépi az alkotmányosság határát, és „ha önök a kétharmados törvényeket kétharmados felhatalmazás nélkül kívánják megváltoztatni, vagy megszüntetni, hatályon kívül helyezni, beleértve az Alaptörvényt is, akkor alkotmányellenes cselekményt hajtanak végre, ami büntetőjogi kategória” – olvasható a Telex cikkében.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő