Újjászületett az ország legnagyobb Zsolnay-kandallója

Hirdetés

Teljes történeti hűséggel újult meg a Budavári Palota Szent István-terme – írja az MTI. A díszes belső tér augusztus 20-tól a hónap végéig ingyenesen látogatható, ez pedig a pécsieknek is jó hír, hiszen végre látható a terem legszebb dísze, a második világháborúban megsemmisült, majd teljes egészében újraépített Zsolnay-kandalló is.

A Budavári Palota 1902-ben elkészült Szent István-termének építésében a magyar iparművészet legnagyobb alakjai – Zsolnay, Thék, a Haas Fülöp és Fiai vállalat vagy a Neuschlosz testvérek – vettek részt. A párizsi világkiállításon a zsűri nagydíját is elnyert terem (ahonnan egyébként a Szent Korona indult IV. Károly megkoronázására 1916-ban) azonban a második világháború során teljesen kiégett – áll az MTI szövegében.

A második világháborúban megsemmisült, most újjászületett (MTI)

A termet az elmúlt 6 év során hazai iparművészek teljesen korhűen állították helyre archív felvételek, fotók és dokumentációk alapján: „Pécstől Pápáig hét szakma kiválósága, országszerte mintegy húsz műhelyben több száz szakember dolgozott az eredetivel megegyező rekonstrukción” – írja az MTI.

A hiteles rekonstrukciós folyamat minden részletre kiterjedt: újra elkészültek a falakat díszítő Árpád-házi királyokat és szenteket ábrázoló Zsolnay pirogránit képek, az intarziás parketta, a fém- és ötvösmunkák, az egyedi bútorok és függönyök, és a terem falát burkoló díszes borítás, valamint a terem központjában található Zsolnay-kandalló és a tetején látható Szent István-mellszobor.

Valamiért az MTI az alábbi formában tette elérhetővé képeit, szóval íme a kandalló és a terem „teteje”…

…és „alja”.

A pécsi Zsolnay-gyárban készült kandalló a terem egyik legmeghatározóbb eleme, emellett pedig az ország legnagyobb kandallója is, aminek hű mását a Zsolnay Porcelánmanufaktúra pécsi üzemében egykori mintadarabok, eredeti tervek és archív fotók alapján készítették el.

A 4,7 MÉTER MAGAS, 2,8 MÉTER SZÉLES ÉS KÖZEL MÁSFÉL TONNÁS KANDALLÓ 120-FÉLE ELEMBŐL ÉS ÖSSZESEN 611 DARABBÓL ÁLL.

A Szent István-terem újratervezője Angyal Tibor építész, a művészeti szakértő Rostás Tibor művészettörténész volt.

A Zsolnay-kandalló rekonstrukciójáról korábban itt írtunk:

Fotók: az ország legnagyobb Zsolnay-kandallóját építik a Budavári Palotában

Galériánk a kandalló újraépítéséről, az MTI korábbi – és észszerűbb – fotóival:

További információk a palota honlapján olvashatók.

Hirdetés