Hirdetés

Akárcsak tavaly, idén is évértékelésre kértük a pécsi közgyűlés frakcióvezetőit, mindannyian ugyanazokat a kérdéseket kapták. A napokban folyamatosan közöljük a beérkezett válaszokat. Sorozatunkban ezúttal Kővári János, az ÖPE-KDNP frakció vezetőjének évértékelését olvashatják.

– Hogyan értékeli a városvezetés ez évi működését és teljesítményét?

– Sajnos nem látok előrelépést. A korábbi évhez hasonlóan sok volt a politika és kevés a városépítő tett. Most már nem csak a FIDESZ-KDNP-ÖPE szövetség képviselőit szorították ki a képviselői jogaik gyakorlásából, hanem az egykori szövetségeseik – akik egyben körzetben megválasztott képviselők – lehetőségeit is korlátozták. Egy részüket kötelező szavazásra kényszerítették, más részüket pedig, akik ezt nem fogadták el, bizottsági és alpolgármesteri feladataiktól megfosztották. Ezt követően még a céges felügyelő bizottságokból is kizárták őket. Ezek a lépések nem az átláthatóságot és a demokratikus jogok gyakorlását segítik.

– Melyek azok a várospolitikai területek és témák, ahol előrelépést lát, és melyek azok, ahol nem?

– A politikai posztosztozkodáson kívül szívesen láttuk volna, hogy a városvezető koalíció milyen fejlesztéseket valósítana meg. Ám ezekről a tervekről vajmi keveset hallottunk. Egyetlen pozitívum ezen a téren, hogy a Mecsekre tervezett lakópark megvalósításától elálltak, s helyette most turisztikai projekteket terveznének. Gondot látunk abban is, hogy több helyen a városban újabb és újabb lakóparkokkal kívánják telezsúfolni a várost, amit nem indokol semmi, hisz több ezer lakás áll üresen a városban. Ehelyett inkább önkormányzati lakást kellene építeniük, mert arra viszont nagy igény lenne. A korábbi városvezetés által elindított fejlesztéseket igyekeznek befejezni, ám ezek közül is vannak, amelyek késlekednek, sőt van amit meg se valósítanak. Ilyen például az irodaház a régi vásárcsarnok helyén, a zöld ház a Jókai téren, buszfolyosó a Rákóczi úton. Nem korrekt, hogy sokszor ezek átadására meg sem hívják a korábbi vezetőket, akik elindították ezeket. Előrelépést nem látunk, ha csak az olyan kisebb városüzemeltetési projekteket nem tekintjük annak, mint például a Mandulás tornapálya, a Malomvölgyi-tó környéke, a kis kilátó a Tettyén, stb. Talán egyetlen erényként sorolhatnánk, hogy a költségvetés egyensúlyát igyekeznek megtartani, bármi áron is. Végül méltányoljuk azt is, hogy a városvezetés partnere volt a kormánynak a volt a reptér állami fejlesztésének előkészítésében és új ipari befektetők idevonzásában is.

– A pécsi közgyűlés ülésein hónapról hónapra egyre hevesebb viták folytak. Hogy látta ezt belülről, mi volt ennek az oka?

– A viták legtöbbször nem megfelelő stílusban folynak és nem lényegi ügyekről. A baloldali városvezetők már nem csak a polgári oldal érveit és javaslatait veszik semmibe, hanem egykori szövetségeseik kritikáit is. Sőt, megtorolják az ellenvéleményt, korlátozva akár őket képviselői jogaikban, büntetve azokat a választópolgárokat, akik ezekre a képviselőkre szavaztak. Lassan teljesen szem elől tévesztik a választási ígéreteiket, sem a pécsiség, sem az átláthatóság, sem a hatékonyság nem látszik, csak újabb és újabb politikai pozíciókat gyártanak. Nem látjuk a már korábban kinevezett innovációs biztos Nemes Balázs, sportbiztos Török Ottó, civil tanácsnok Kunszt Márta és nemzetiségi tanácsnok Auth István munkáját sem, de most kineveztek egy zöldbiztost is, akinek nincsenek konkrét elképzelései, de bizottsága már van. Ezeket a pozíciókat úgy tűnik a hatalmuk megtartásáért hozták létre, nem a város ügyeinek előmozdításáért.

– Mit vár a következő évtől, mi vár Pécsre és a pécsiekre Ön szerint az országgyűlési választás évében?

– Sokkal több városépítő munkát, fejlesztési elképzeléseket, jobb együttműködést várunk a közgyűlési szereplők között, valamint erősebb lobbit és kooperálást a gazdasági és civil szereplőkkel. Hovatovább közös munkát a városért! Lehet hogy ez csak vágyálom marad, de mi mindent meg fogunk tenni azért, hogy ez legyen az irány, mert különben a városunk végzetesen lemarad. Jómagam igyekszem közreműködni abban is hogy jelentősen javuljon a kormánnyal való együttműködés, mert elsődleges partner lehet a kormány a gazdasági-, és településfejlesztési elképzeléseink megvalósításában.

Hirdetés