15 C
Pécs
péntek, május 3, 2024
KezdőlapKorzóÉletmódLeszámolás a felesleges műanyagokkal – tippek a környezettudatosság jegyében

Leszámolás a felesleges műanyagokkal – tippek a környezettudatosság jegyében

Unalmas minden létező platformon a környezetvédelemről, az öko-megoldásokról olvasni? Készséggel elismerjük, hogy az élet minden területét érintve születtek az egyszer használatos műanyagok ellen buzdító, az újrafelhasználás módjait taglaló cikkek, most azonban a gyakorlatban is alkalmazható tanácsok következnek olyan felhasználók, számára, akik valóban változtatnának mindennapjaikon. Az ugyanis meg nem kérdőjelezhető tény, hogy a plasztikok többsége nehezen bomlik le, így óriási károkat okoz.

A 2017 óta minden évben futó műanyagmentes július nemzetközi kezdeményezés célja az egyszer használatos műanyagok kiiktatása az ember életéből, az egész hónapon keresztül. Ez is jó módja a változtatásnak, azonban közel sem elég ahhoz, hogy látványos eredményt érjünk el – hiszen 31 nap alatt nem tehetjük varázsütésre semmissé az év többi részében felhalmozott szemetet: egy 2021-es felmérés szerint

hazánkban átlagosan 416 kilogrammnyi települési hulladék keletkezik fejenként egy év alatt, melynek alig 35 százalékát hasznosítják újra.

Persze a döntéshozók, így a pécsi önkormányzat is folyamatosan tesz azért, hogy hatékony legyen a városi hulladékgazdálkodás, azonban ehhez bizony a lakosság segítségére is nagy szükség van. A környezetre leginkább káros műanyagszemétre koncentrálva adunk néhány tippet, hogyan járulhatunk hozzá a bolygó élhetőbbé tételéhez.

Figyeljünk rá, mit viszünk haza!

A fogyasztói társadalom egyik legnagyobb hibája, hogy szinte gondolkodás nélkül veszünk meg olyan árucikkeket, amikre valójában nincs szükségünk. Azt gondolhatnánk, hogy ez a tendencia a boltokban tapasztalható folyamatos drágulás hatására javul, de tulajdonképp a sok esetben rosszabb minőségű, olcsóbb gyártmányok csak tetézik a problémát. Rosszabb tehát a helyzet, ha az adott termék csomagolását vagy összetételét tekintve a környezetre káros anyagból áll. Ez vonatkozik az élelmiszertől kezdve, a gyerekjátékon át, a kozmetikai készítményig és ruhaneműig minden létező dologra. Azt nem állítjuk, hogy egyik napról a másikra elkerülhető, hogy a kosarunkba kerüljön valamely természetkárosító hatással bíró portéka – már csak azért sem, mert nem mindenkinek van ideje végigböngészni a címkéket vásárlás közben. De igyekezhetünk, hogy ezeket fokozatosan kivezessük háztartásunkból.

Jó esetben a gyerek sokáig játszik az építőkockákkal, később tovább is tudjuk őket adni, de mi lesz aztán a sorsuk? Végül szinte biztosan a kukában landolnak… Remélhetőleg a szelektívben. 

Piac, csomagolásmentes bolt – Pécsett sok a lehetőség

Ha egyébként is rohanunk, talán egyszerűbb betérni egy szupermarketbe, de ne keressünk kifogásokat: saját egészségünk és környezetünk érdekében szánjuk rá az időt és válasszuk a legközelebbi piacot. Ez jótékony hatással lehet pénztárcára, háztartásra, lelkiismeretre és a helyi kiskereskedelem működésére egyaránt. Vár többek között az új pécsi vásárcsarnok, a nemrég felújított Hajnóczy piac, a jelenleg szintén renoválás alatt álló Diana téri piac, de a Kossuth téren és a Búza téren is rendszeresen kitelepülnek a helyi árusok. Mindemellett a városban több csomagolásmentes bolt közül válogathatunk, melyek közül többet lapunk is bemutatott.

Itt a nyár: jégkrém helyett tölcséres fagyi!

Ugye milyen egyszerű, mégis nagyszerű ötlet? A döntéssel pedig nem csak egy felesleges plasztikzacskótól óvjuk meg a környezetet, de a helyi cukrászt is támogatjuk, szemben a nagy jégkrémgyártóval. Ráadásul – ha nem eldobható pohárban, hanem tölcsérben kérjük a finomságot – a csomagolás is ehető.

Ugyanitt gondoljunk a hidratálásra is, hiszen a meleg hónapokban különösen nagy szükség van rá. Szerencsére hazánkban a legtöbb helyen kiváló minőségű a csapvíz – PET-palackos üdítő vásárlása helyett tehát magunkkal vihetünk egy kulacsot, amit akár egy ivókútnál is megtölthetünk, hogy felfrissítsük magunkat.

Tanítsuk meg másoknak is!

Ma már valószínűleg nincs olyan ember, aki ne hallott volna a zero waste, azaz szó szerint „nulla hulladék”-mozgalomról, mely lényege a maradékmentes háztartás, a szemétmentes életmód, tehát az a törekvés, hogy minél kevesebb felesleges dolgot vásároljunk, és ezzel párhuzamosan minimalizáljuk kukánk tartalmát. Ha akadnak jó tapasztalataink, érdekes és hasznos cikket találunk a témában, esetleg felfedezünk egy helyi előadást, osszuk meg azt erre fogékony ismerőseinkkel! Talán sokan elutasítóak lesznek, mások azonban hálásak ha gyakorlati tippeket kapnak – mert például szívesen átállnának a környezettudatosságra, de nem tudják, hogyan kezdjék el. Ma már a gyermekek oktatásában is egyre inkább fókuszba kerülnek ezek a problémák, de nem ért a családban is tudatosan beszélni róluk.


https://www.pecsma.hu/pecs-aktual/jelentos-valtozasok-jonnek-a-pecsi-hulladekudvaroknal/

Kiemelt képünk illusztráció. 

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő