17 C
Pécs
hétfő, május 6, 2024
KezdőlapHírzónaBelföldMatolcsy kritikája a kormányról: gazdasági teljesítményből közepes

Matolcsy kritikája a kormányról: gazdasági teljesítményből közepes

A Magyar Nemzeti Bank elnöke, Matolcsy György a közelmúltban többször is finom kritikával illette a kormány gazdaságpolitikáját. Legfrissebb, a Magyar Nemzetben megjelent írásában több konkrét hibát is felsorol, amit kormányzati szinten követtek el szerinte az utóbbi 10 évben – számolt be a Telex.

Matolcsy írása elején leszögezte, hogy a világ pénzügyi folyamatait figyelve egyre nagyobb valószínűségét látja egy új, erős pénzügyi világgazdasági válság kialakulásának.

Bár több dicséretet is „kioszt” a kormánynak, azt azonban kijelenti, hogy az EU-s átlaghoz történő felzárkózásunk messze nem olyan ütemben halad, ahogyan azt a balti államokban, Lengyelországban vagy akár Romániában láthatjuk. És hogy mi ennek az oka Matolcsy szerint?

„…az állami működés hiányosságai, kiemelten a kormányzati működés hiányosságai.”

Értékelése szerint az elmúlt évtizedben a magyar gazdaságpolitika közepesre vizsgázott,

amely egy közepes kormányzati teljesítmény oka.

A jegybank elnöke kifejtette azt is, hogy szerinte a Trianon utáni Magyarország volt legközelebb Nyugat-Európa fejlettségi szintjéhez, azt a relatív fejlettségi szintet azóta sem sikerült elérnie az országnak. Úgy gondolja, hogy – ahogy ő fogalmaz – a közepes jövedelmi csapdába nem szabad besétálnia Magyarországnak, mert onnan nincsen út semerre, és ugyanezt gondolja az euró bevezetéséről is.

Az utóbbi időben a kormány gazdaságpolitikáját egyre többször kritizáló Matolcsy fel is sorolta azokat a pontokat az utóbbi tíz évből, amely véleménye szerint nem használt az ország gazdasági fejlődésének, és amely egyértelműen hibás kormányzati döntésekre vezethető vissza.

A legnagyobb hibának azt gondolja, és erre többször vissza is tér, hogy 2013 óta nincs gazdaságpolitikai központ, hanem a pénzügyminisztérium hatáskörébe került ezt a terület. Ez szerinte szakított a polgári oldal korábbi vezérelvével, amely szerint a gazdaságpolitika iránytűje nem lehet az éves költségvetési érdek. Szerinte ez legalább akkora szakítás,

mintha a kormány a politika színterén feladná a nemzet, a kereszténység vagy a család eszméjét.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő