Hirdetés

Az Európai Űrügynökség (ESA) középiskolások részére hirdeti meg minden évben a CanSat versenyt, ahol a résztvevőknek egy műholdat kell építeniük. A pécsi Janus Pannonius Gimnázium tanulói éppen erre készülnek.

Az ESA versenyén a középiskolás diákok úgy érezhetik magukat, mintha egy valódi űr-projektben vennének részt. Egy olyan eszközt kell építeniük, amiben minden megvan, ami egy valódi műholdban: tápegység, szenzorok és kommunikációs egység. A verseny két fordulóból áll, első körben a hazai csapatok mérik össze tudásukat. A több tucat induló közül a döntő napján a legjobb 10 csapat által készített műholdat egy igazi rakétával fel is lövik nagyjából 1 kilométeres magasságba. Az itt legjobban teljesítő csapat jut tovább a második körbe, ahol nemzetközi színtéren is bizonyíthatnak.

A CanTech.JPG csapata a Janus Night keretein belül mutatkozott be

A pécsi Janus Pannonius Gimnázium MoSat nevű csapata a tavalyi versenyen a nemzetközi fordulóban is részt vett, idén pedig az iskola egy újabb csapata próbál szerencsét. Az Arató Attila, Bajor Dávid, Lehotai Dávid, Lehotai Gergely, Kovács Hanna, Shakir Talal, Dlusztus Péter és Ódor Péter alkotta CanTech.JPG már gőzerővel készül a műhold terveivel, miután az előzetes tervfelülvizsgálatot sikeresen teljesítették.

A két csapat december elsején, pénteken a Janus Night keretein belül is bemutatkozott. A MoSat tagjai a versenyen szerzett élményeikről meséltek, a CanTech.JPG pedig arról beszélt, milyen eszközt szeretnének megépíteni.

Kiemelt képünk forrása: honvedelem.hu

Hirdetés