14 C
szerda, május 8, 2024
KezdőlapPécs AktuálKözéletNagyot küzdött, közel is járt a bravúrhoz a PEAC

Nagyot küzdött, közel is járt a bravúrhoz a PEAC

Tizenhat pontos hátrányból állt fel, és az utolsó negyedben még vezetett is a PEAC a papíron jóval esélyesebb török Nesibe Aydin ellen az Európa Kupában, végül mégis az ellenfél örülhetett a meccs végén. Lesz azonban egy visszavágó jövő héten, idegenben, ahol a pécsiek akár még ki is harcolhatják a legjobb 16 közé kerülést.

Túlzás lenne azt állítani, hogy az ingyenes belépés pécsi szurkolók ezreinek hozta volna meg a kedvet ahhoz, hogy a helyszínen szorítsanak a PEAC női kosárlabdacsapatának az Európa Kupa kieséses szakaszának első összecsapásán. Pedig bizony rég volt már példa arra, hogy pécsi együttes ilyen magasságokba jutott a nemzetközi porondon. Persze azért az este 7-es kezdés nem nevezhető szurkolóbarátnak sem, egy szerdai napon.

A pécsi csapat azonban nem a lelátóval, hanem inkább a játékkal foglalkozott. És milyen jól is tette! A jóval esélyesebb török ellenfelének bizony nem voltak egyszerűek az első percek. Bár az előny pár ponttal a vendégeknél volt, azért Wentzelék ott lihegtek a rivális nyakán. Olyannyira, hogy az első negyed derekánál, Marshall triplájával a vezetést is átvette a PEAC. Jöttek azonban a cserék, ez pedig érezhetően nem tett jót a hazai játéknak. Olyannyira nem, hogy 12-11 után az Aydin egy 12-0-s rohanással rendezte le az első tíz percből hátralévő időt.

Nagy szükség volt tehát a két perces szünetre, össze kellett ugyanis kapnia együttesét Csirke Ferencnek. És a második etap elején úgy is tűnt, hogy ez sikerült, azonban hiába tudott Nelson kétszer is betalálni közelről, közben sorra jöttek a török pontok. Így a 14. percben már 16-32 állt az eredményjelzőn, jött tehát a hazai időkérés. Ami valamelyest használt is, ugyanis úgy tűnt, végre elkezd védekezni a PEAC. A baj nem is ezzel volt, sokkal inkább azzal, hogy szakajtónyi apró hiba csúszott a pécsiek játékába. Eladott labdák, pontatlan, lassú passzok elszórakozott ziccerek – ezzel pedig a saját dolgát nehezítette a hazai gárda. Pedig bizony egy kicsivel nagyobb odafigyeléssel könnyedén vissza lehetett volna hozni egálra a meccset már a nagyszünet előtt. Így is sikerült azért mínusz 16-ról feljebb kapaszkodni, a legjobb pillanat 30-37-es állásnál volt. Végül a félidőt 41-32-re nyerte a Nesibe Aydin, amelyben hárman is elérték a 10 ponton – Thomas és Eldas 10-10 egysége mellett Coates 17 pontjával emelkedett még ki.

A második félidő előtt az adhatott némi hitet, hogy az Európa Kupa csoportkörében a bombaerős törököket egyetlen csapat tudta legyőzi: a PEAC. Márpedig az idegenbeli visszavágó előtt mindenképpen szükség lett volna legalább egy minimális előny kiharcolására, hogy maradjon valmicske remény a továbbjutást illetően.

A hazaiak becsületére legyen mondva, a harmadik negyedre úgy jöttek ki, mintha vért ittak volna. Sokkal magasabb sebességi fokozaton pörögtek, mint a nagyszünet előtt, a mit pedig védekezésben mutattak Marshallék, az bizony tankönyvbe illő volt. Az Aydin támadásait csírájában folytották el, és ha nem is rohamléptekben, de apránként közeledtek a törökökhöz. Éppen ezért volt elképesztően fájó, hogy amikor negyed felénél  már csak három volt közte, a pécsiek addigi legjobbja, Nelson sikítva kapott a lábához egy földet érés után. A magasembert sajnos ölben kellett levinni a parkettről, így egyik vezérét elvesztve kellett folytatnia a meccset a PEAC-nak. De így erőn felül teljesített Csirke Ferenc csapata. A 30. perc végéhez érve már csak kettővel vezetett az ellenfél – és mindent elmond a hazai védekezésről, hogy tíz perc alatt csupán hat pontot engedélyezett a törököknek.

Ezt az intenzitást  védőmunkában ugyan nem sikerült fenntartani a záró etap első perceiben, viszont cserébe támadásban Kiss Virág vezérletével sorra jöttek a pontok, így a várva várt vezetést is hamar megszerezte a PEAC. Egy kis adok-kapok után aztán jött Marshall triplája, amit egy vendég időkérés követett. Kicsivel később, 58-58-nál egy török hármas is behulott, azonban Dudásová azonnal válaszolt rá, majd alig fél percre rá egy kettest is bevert, így bő két percen belül másodszor is magához kellett rendelnie játékosait az Aydin edzőjének.

Egyértelmű volt, hogy eszeveszett utolsó 4 perc következik, amit azonban a vendégek kezdtek jobban. Előbb Nacickaité dobott újabb hármast, de mire észbe kaphattak volna Wentzelék, jött az újabb kosár, így kétpontos előnyből pillanatok alatt lett mínusz három. Inenm még Kiss kettő plusz egyes akciójával volt visszaút, de Nacickaitéva nem tudott mit kezdeni a végén a Pécs, így épp az ő harmadik triplája volt az, ami megpecsételte a hazaiak sorsát. Legalábbis ezen az estén. Merthogy nyert ugyan három ponttal az Aydin, lesz azonban még ennek a párharcnak egy visszavágója, Törökországban. Ott kell megpróbálni csodát tenni.

NKA Universitas PEAC–Nesibe Aydin (török) 68-71 (12-23, 20-18, 13-6, 23-24)
Kosárlabda-Európa Kupa, nők. A legjobb 16 közé jutásért, 1. mérkőzés. Pécs, 600 néző. V.: Perlics (horvát), Balnyonité (litván), Jovanics (bosnyák).

NKA Universitas PEAC: Dudásová 5/3, Wentzel 8, MARSHALL 19/9, Nelson 13, KISS V. 18/3. Cs.: Brajkovics 1, Szücs 4/3, Selcova. Vezetőedző: Csirke Ferenc.
Nesiba Aydin: THOMAS 14/3, NACICKAITÉ 14/9, Eldas 10/6, Coklar 4, COATES 21. Cs.: Uygül 2, Yildizhan 2, Duman 4/3. Vezetőedző: Erman Okerman.