Hirdetés

Hatalmas áttörést értek el a koronavírus-kutatásban a RoLink Biotechnology Kft. és a Pécsi Tudományegyetem (PTE) szakemberei az elmúlt két évben, ugyanis kooperációjuknak köszönhetően egy most kifejlesztett berendezéssel mérhetővé vált a Covid-19 által kiváltott antitestes és sejtes immunválasz egyaránt – adták hírül sajtóközleményükben. 

A koronavírus-járvány kirobbanásától a világ kutatói sokat tettek annak érdekében, hogy mindent megtudjanak erről a kórokozóról, és megismerve azt, felvegyék vele a harcot. Sok esetben ez a munka azonban olyan eredményeket hozott, amelyek további felhasználási lehetőségeket rejtenek magukban.

A RoLink Biotechnology Kft. és a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Szentágothai János Kutatóközpont, valamint a PTE Virológiai Nemzeti Laboratórium az elmúlt két évben szoros együttműködésben egy olyan berendezést és vizsgálati eljárást fejlesztett ki,

amely segítségével mérhetővé vált a COVID-19 által kiváltott immunválasz az emberi szervezetben.

A projekt során a kutatóknak UVC-fény segítségével sikerült a koronavírus örökítőanyagát úgy inaktiválni, hogy a vírust szerkezetében nem károsították, így nyílt lehetőség arra, hogy a Covid-19 által az emberi szervezetben kiváltott folyamatokat tanulmányozni tudják.

A PTE Virológiai Nemzeti Laboratóriumának szakemberei mind a vuhani, mind a delta variáns esetében bizonyították az inaktivációs hatást. Ez utóbbi esetében állatkísérlet keretében is megvizsgálták az inaktivált vírus biztonságosságát, és további felfedezést tettek: az orron keresztül szervezetbe juttatott UVC-inaktivált koronavírus sejtes immunválaszt váltott ki, ami bizonyíték a vakcinapotenciálra is. Ennek az eljárásnak nagy előnye továbbá, hogy a jövőben akár más kórokozók esetében is alkalmazható lesz.

Annak érdekében, hogy a COVID-19 által kiváltott immunválaszt pontosan mérni lehessen, a koronavírust a lehető legtisztábban kellett előállítani.

Ezért a pécsi kutatók kidolgoztak egy hatékony, gyors és minimális veszteséggel járó vírustisztítási eljárást, amely lehetőséget ad az inaktivált koronavírus széleskörű kutatási felhasználására is. A kidolgozott vírustisztítási megoldást más, állati vírusra is sikeresen tesztelték.

A vizsgálati eredmények hozzájárulhatnak hazánk biológiai védelmi képességeinek fejlesztéséhez a hazai kutatólaboratóriumi képességek növelésével, a meglévő terepi laboratórium diagnosztikai módszereinek bővítésével, biovédelmi kiképzési lehetőségek szélesítésével, és egy potenciális vakcinaalapanyag fejlesztési platform kialakításával.

A projekt egy pályázat keretében, az Innovációs és Technológiai Minisztérium, valamint a Kulturális és Innovációs Minisztérium Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap támogatásából valósult meg, 127 millió forint felhasználásával.

Hirdetés