17 C
Pécs
vasárnap, május 5, 2024
KezdőlapPécs AktuálSzázak emlékeztek 1956-ra

Százak emlékeztek 1956-ra

Már reggel kilenc órakor elkezdődtek az ünnepi programok október 23-án Pécsen. A Széchenyi téren bárki a történelem, az 56-os forradalom részesévé válhatott. A megemlékezésre érkezőket táncműsor és beavatószínházi társasjáték várta, de a korabeli Csepel teherautót is bárki kipróbálhatta. Az eseményen, mely a Színház téren folytatódott koszorúzással, Csizi Péter, Pécs alpolgármestere mondott ünnepi beszédet.

A Széchenyi téren történelmi társasjátékkal kezdődött rendezvény reggel. Ennek során a helyesen válaszolók képletesen bejárhatták azokat a városokat, amelyeknek szerepük volt a forradalomban. Diákok rohantak le több harckocsit, majd egy teherautón megérkezett Csizi Péter alpolgármester és Rázga Miklós, a Pécsi Nemzeti Színház igazgatója, Csajághy Szabolcs operaénekes és Márta István, a Zsolnay Örökségkezelő NKft. ügyvezetője, aki zongorán kísérte az eseményeket.

56, Széchenyi tér7

A legendás Csepel követte őket, melyen a Pécsi Balett táncosai utaztak, akik bámulatos előadással tisztelegtek 1956 emléke előtt. A múlt eseményeit idézve Vincze Balázs, a Pécsi Balett vezetője kitépte, majd elégette a szimbolikus szovjet jelképet, mely egy hatalmas magyar zászló közepén díszelgett.

56, Széchenyi tér14

A műsor után Csizi Péter ünnepi beszédében ’56 fiatal, áldozatkész hőseiről és akkori tettük mai hatásairól, valamint üzenetéről és az összefogásról is szólt.

– 1956-ban az a csodálatos és a világon egyedülálló, hogy a forradalmárok nem saját magukért, nem egzisztenciális célokért, nem hatalmi ambíciókért, hanem a szabadságért, a társdalomért és a magyar nemzet egységéért küzdöttek – fogalmazott az alpolgármester. – ’56 intelme, hogy a lezáratlan történelmi bűnök újraélednek – tette hozzá.

Beszédében utalt rá: sohasem szabad megfeledkezni azokról, akik a szabadságért a legnagyobb értéküket, az életüket adták. Ennek kapcsán mécseseket osztottak a résztvevők között, melyeket november 4-én, a gyász napján a forradalmárokra emlékezve kell meggyújtani.

Az alpolgármester beszédét követően Rázga Miklós elszavalta a Szózatot, majd Csajághy Szabolcs elénekelte Erkel Ferenc Bánk bán operájának Hazám, hazám című áriáját.

56, Széchenyi tér3

A látványos műsor után a vezetők és a táncosok teherautókon, míg a diákok égő fáklyákkal a kezükben elindultak az ünnepi koszorúzás helyszínére, a Színház térre, ahol az egybegyűltek elénekelték a Himnuszt.

Az 56-os emlékműnél Bélavári Ferenc, a Munkástanácsok Faipari Szakmai Ágazatának Országos Szövetségének elnöke rótta le tiszteletét.

– Úgy gondolom, minél távolabb kerülünk az 1956-os forradalom eseményeitől, annál fényesebben ragyognak hős elődeink világra szóló tettei, mert mi magyarok olyanok vagyunk, hogy történelmi tetteinket a jelenben nemigen, csak az idő távlatából tudjuk igazán értékelni – mondta Bélavári.

56, Színház tér3

Ezt követően a pécsi és baranyai önkormányzati, politikai, rendvédelmi és civil szervezetek helyezték el koszorúikat.

A rendezvény azonban itt még nem ért véget, ugyanis a Botond Veterán Katonai Jármű Egyesület korabeli hadieszköz és gépjármű-bemutatót tartott a Széchenyi téren egészen délután 5 óráig, valamint egy korabeli Csepel teherautón is bárki utazhatott.

56, Színház tér6

Délután 5 órakor a 48-as téren koszorúzást tartanak, ahol civilek, pártok, szervezetek egyaránt leróhatják kegyeletüket, és tiszteleghetnek az 56-os hősök emléke előtt. Majd este hét órakor a Kodály Központban ünnepi hangversennyel ér véget a megemlékezés.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő