Hirdetés

Felföldi László megyéspüspök lapunknak beszélt arról, hogy miért fontos számára a „100 város” projekt.

Tavaly áprilisban írtuk meg, hogy az Európai Bizottság Pécset is beválasztotta a klímasemlegesség elérése érdekében indított missziójába, amelyben 100 európai város vesz részt. Mint ismert, az uniós projektben támogatják és népszerűsítik a küldetéshez csatlakozó városok klímasemlegességre történő átállását. A programba beválasztott városokat – így Pécset is – olyan kísérleti és innovációs központokká tennék, amelyek példáit és jó gyakorlatait valamennyi európai város átveheti és adaptálhatja 2050-ig, a klímasemlegesség megvalósításának nemzetközi határidejéig.

A programban részt vevő magyar városok közül Pécs nyújtotta be elsőként az Európai Bizottságnak a város beruházási- és akciótervét tartalmazó klímavédelmi szerződéscsomagot, amelyet Pécs legfontosabb foglalkoztatói (helyi cégek, intézmények, civil szervezetek vezetői, a Pécsi Tudományegyetem, a Pécs-baranyai Iparkamara) is aláírtak. Az aláírók között volt Felföldi László, a Pécsi Egyházmegye püspöke is, aki kérdésünkre bővebben kifejtette, hogy miért fontos számára a projekt.

– Természeti környezetünk pusztulása és a globális éghajlatváltozás egyre gyorsuló üteme miatt a Katolikus Egyház és annak részeként a Pécsi Egyházmegye is örömmel üdvözöl minden olyan kezdeményezést, mely tevőlegesen lép fel a teremtett világ védelme érdekében. Pécs regionális szerepe kiemelkedő jelentőséggel bír, ezért fontos, hogy követendő, jó példával járjon elől, melyhez minden felelősségteljesen gondolkodó és jószándékú ember, felekezeti és világnézeti hovatartozástól függetlenül csatlakozni tud – mondta.

Hozzátette: a klímaváltozás okai az emberi tevékenységben keresendők, a föld energiaforrásainak kitermelése és a természetes környezet kíméletlen felszámolása pedig elidegeníti az embert saját, természetes életterétől.

– Az embernek oly módon kell harmonikus közösségben élnie a természettel, mint annak őrzője, és nem mint kihasználó és felhasználó ura, aki kiárusítja és tekintet nélkül pusztítja azt – fogalmazott.

Mint mondta, a Pécsi Egyházmegye minden meglévő eszközével és lehetőségeivel a természet szeretetére és gondozására nevel és konkrét cselekvésre ösztönöz mindenkit. Ugyanakkor – folytatta – a természet védelmével és az éghajlatváltozással foglalkozó más egyházakhoz tartozó intézményekkel, szervezetekkel, a tudományos élet képviselőivel, egyesületekkel és mozgalmakkal szorosan együttműködnek annak érdekében, hogy az ökológiai katasztrófát meg tudják fékezni.

Hirdetés