Hirdetés

2018-ban vette kezdetét a pécsi kerekesszékes kosárlabdacsapat, a PTE PEAC Rolling Basket sikertörténete. Az induláskor még csak néhány mozgássérült ember sportolt együtt, hogy örömüket leljék a játékban és kiszakadjanak a sokszor nem túl derűs mindennapjaikból. Mára heti két edzést tartanak és igen komoly eredményeket érnek el. Klaics Gábor csapatkapitánnyal beszélgettünk. 

A kerekesszékes kosárlabda hazánkban is egyre elterjedtebb, már a 70-es években is űzték rehabilitáció céljából. Jelenleg négy városban játsszák komolyabban ezt a játékot, köztük Pécsett. Szabályait tekintve hasonló a hagyományos párjához, habár itt koedukált csapatösszetételről is beszélhetünk, és speciális pontrendszer alapján dől el, kik vannak egyszerre a pályán. A mozgássérült játékosok számára is rendeznek bajnokságot, illetve nemzeti válogatott is alakult.

Klaics Gábor magyar válogatott játékos, a pécsi csapat kapitánya 2003-ban szenvedett balesetet, aminek következtében mindkét lábát amputálni kellett. Állítása szerint ő sosem hagyta el magát, de sok kerekesszékhez kötött társa zárkózik be, fordul magába. Ezen a negatív lelkiállapoton túljutni nagyban segíthet a sport.

Klaics Gábor a legutóbbi, Törekvés SE elleni meccsen

– Úgy indult a dolog, hogy Pécsett rendezték meg anno a Magyar Kupát, amin egy budapesti, egy miskolci és két soproni csapat vett részt, helyi induló nem volt. Ezen változtatni akart a Baranya Megyei Kosárlabda Szövetség. Én korábban nem hallottam kerekesszékes kosárlabdáról, egy cikkből tudtam meg, hogy létezik. 2018-ban, a csapat alakulásakor még csak páran voltunk, Benedek Márkó és én csatlakoztunk elsőkként, majd elkezdtünk további tagokat toborozni. Mára már tizenketten vagyunk igazolt játékosok és nagyon élvezzük a kosarazást. A sok edzés meghozta az eredményét, egyre jobban teljesítünk. Tavalyelőtt edzőváltás is történt nálunk, az új edző, Mogyorósi András nagyon profi, folyamatosan képzi magát, figyel ránk – mondta el lapunknak Klaics Gábor.

Azt is elárulta, hogy azért jelentkezett a csapatba, mert szeretett volna mozogni, de ez az edzőteremben nem okozott neki akkora örömöt, mint a csapatsport. Mint mondta, balesete után látott egy videót kerekesszékes rögbisekről, ami szintén motiválta. Mára már olyan jó a sportágban, hogy a válogatottba is meghívták, amire nagyon büszke.

[su_quote]A sport kimozdítja a mozgássérülteket. A csapattal és a játékkal olyan lehetőségekhez jutunk, amik által kinyílik a világ, még olyanok számára is, akik addig otthon ültek a négy fal között. Aki beáll közénk, barátokat szerezhet. A segítőink pedig mindenben támogatnak minket [/su_quote]

– fogalmazott a pécsi kerekesszékes sportoló.

Nemrég is nyertek, reméljük, még sokszor számolhatunk be ilyen sikerekről:

A pécsi csapat szeretne példát, egy lehetséges mintát mutatni a fogyatékkal élőknek és az úgynevezett „épeknek” egyaránt, arról, hogyan működik náluk egymás megértése, a tisztelet, az empátia, az elfogadás, a tolerancia, az együttműködés, a felelősségvállalás, a bizalom. 2019-ben például egy nemzetközi torna keretében tartottak érzékenyítő rendezvényt is, erről ITT írtunk.

Korábbi videónk a csapat egyik edzéséről:

Hirdetés