Hirdetés

A gyémánt út pora címmel mutatták be dr. Vámos Zoltán, pécsi orvos-filmrendező legújabb, a nézőt az időskori demenciával – megható, egy igaz történet inspirálta sztorin keresztül – megismertető, az alapvető emberi kommunikáció, kapcsolatok fontosságát hangsúlyozó kisjátékfilmjét. Ma, október 1-én, az idősek világnapján olvasóink figyelmébe ajánljuk a hiánypótló alkotást.

A film alig fél órás, azonban ilyen rövid intervallum alatt is rengeteg értéket közvetít: az egymásra való odafigyelés fontossága mellett az alkotók célja volt felhívni a figyelmet arra is, mennyire lényeges, hogy időt szánjunk a beszélgetésre. Hallgassuk meg idős rokonunk, ismerősünk mondandóját, mielőtt késő lenne – ez az üzenet teszi igazán szívmelengetővé a több nemzetközi fesztiválon is bemutatott drámát.

– 2002 óta csinálok kis- és nagyjátékfilmeket, elsősorban a dráma műfaj áll közel hozzám. Az életemben az alkotás és a gyógyítás egyensúlyban állnak egymással, a mindennapjaim része ugyanolyan mértékben mindkét tevékenység. Sosem értettem azokat az orvosokat, akik nem rendeznek filmet, sem azokat a rendezőket, akik nem mentenek emberéleteket, nekem a gyógyítás és a film a két szerelmem. Akármilyen témához nyúlok, mindig a bajba jutott embereket szeretném szolgálni, legyen szó beteljesületlen szerelem miatt krízisben lévő nő, vagy súlyosan demens férfi. Valószínűleg az intenzív terápiában töltött napi rutin miatt alakulhatott így. A gyémánt út pora nem oktatófilm, hanem két ember találkozásának története: a letűnt nemzedéket képviselő idős beteg és az őt kezelő fiatal doktor közötti kapcsolatról szól, arról ahogy viszonyulunk egymáshoz, megkeressük a kommunikációnak azon módját, mellyel eljuthatunk a másikhoz. Egy saját élményem határozta meg a film alapját. Sok éve, még orvostanhallgatóként reggel vérnyomást kellett mérnem egy demens hölgynél. Nem akart velem szóba állni, nem volt együttműködő. Valamiért aztán eszembe jutott a Meseautóból ismert refrén, amit énekelni kezdtem:

„Arany országút csillogó gyémánt porán repülünk a mesék kocsiján”.

A néni pedig folytatta a következő sorral, és ennek hatására kinyílt a világ, elkezdett velem beszélgetni. Mikor aztán elváltunk, azt mondta jöjjek vissza később, elárul egy titkot. Nem volt azonban időm a feladataim miatt, és mire sikerült volt újra meglátogatnom, késő volt, elhunyt. Megrázó volt, de húsz évig váratott magára a megfilmesítése. Hab a tortán, hogy Pécs díszpolgára, a Kossuth- és Jászai Mari-díjas Vári Éva, akiért gyerekkorom óta rajongok elvállalta a főszerepet. Mellette olyan színészek tűnnek fel, mint Koltai Róbert, Orosz Ákos, Törőcsik Franciska, Kútvölgyi Erzsébet és Elek Ferenc – nyilatkozta lapunknak a rendező.

Hozzátette, habár hihetetlen mennyiségű videó érhető el a különböző streamingoldalakon, de ha valaki igazi, emberi történetet szeretne látni, méghozzá kiváló magyar színészekkel, az valószínűleg nagyra értékeli majd ezt az impulzív mozit. Azt is elárulta, hogy bárhol is szerepel a világban a film, mindig hangsúlyozza, hogy pécsi alkotásról van szó. Idézte egy korábbi polgármesterünk beszédét, mellyel egyetért, és amiben elhangzott: „minden, ami jó, az pécsi, vagy Pécsről indult.”

A film szeptember 28-tól megtekinthető online formában, november 8-án pedig a pécsiek a Kultik Pécs (volt Uránia) moziban szélesvásznon is láthatják a Pécsi Tudományegyetem szervezésében, méghozzá közönségtalálkozóval egybekötve: Vámos Zoltán mellett biztosan a főszerepben látható Vári Éva is részt vesz.

Vári Éva és Vámos Zoltán
Hirdetés