Pécs török barátja, a porcelánhatalom

Az 5 ezer éves Kütahya nagyon sokban hasonlít Pécsre, nem is hiába tart a két város közötti testvérvárosi kapcsolat már közel 40 éve!

Mint azt nem is olyan rég megírtuk, Isztambul egyik legpörgősebb és legszínesebb városnegyede, Beyoğlu Pécs testvérvárosa lett. Azt ugyanakkor kevesen tudják, hogy egy másik török város, Kütahya már évtizedek óta Pécs testvérvárosa! A két város a testvérvárosi együttműködést 1982-ben kötötte meg, de a partneri-baráti viszony sokkal, már egy évtizeddel korábban kezdődött. A 200 ezres lakosságú, több mint 5 ezer éves múltra visszatekintő török városban, Kütahyában a testvériség megkötése előtt is járt pécsi küldöttség a ’70-es években.

A „Kerámiás mecset”

A közel 40 éves barátság során a két város megannyi ifjúsági csereprogramot, kulturális konferenciát, szimpóziumot rendezett közösen. Az együttműködés keretében továbbá Pécs többször rendezte meg a Kütahyai Napok névre hallgató kulturális fesztivált, ahol a pécsiek filmek, kiállítások, diavetítések segítségével ismerhették meg a török várost. Pécs és Kütahya testvériségének oka nem csupán gazdasági és kulturális okokra vezethető vissza, hanem természetesen arra is, hogy a két város egyes vonásaikban nagyon hasonlít egymásra.

Hasonlóságok és különbségek

Kütahya nevét a trák vadon-istennőről, Cotysról kapta, az ő városaként alapították, ugyanakkor az évezredek során lakták perzsák, makedónok, bizánciak – és ahogy Pécset is – rómaiak és persze törökök is. Már a Kr. e. harmadik évezredben, a Mezopotámiába vezető kereskedő-útvonal egyik legfontosabb állomása volt, majd a Kr. e. harmadik évezredben a Frigiai Birodalom gazdasági központjává vált, ezt a pozícióját később, a rómaiak és a törökök ideje alatt is megőrizte.

Kütahya főtere, híres óratornyával

Nyilvánvaló, hogy mindezzel Pécs nem veheti fel a versenyt, noha Pécs is fontos gazdasági szerepet játszott a rómaiak és a törökök idején. A legérdekesebb azonban az, hogy akárcsak Pécs, Kütahya is szénbányász város, valamint világhírű a porcelán- és kerámiagyára is. Ismerős, ugye?

Kütahya porcelánjai gyönyörűek

A kütahyai porcelán csecsebecsék pécsi kiállításának nem véletlenül adott helyet a Memi pasa fürdője. Jó, cukorrépát Pécsett nem igazán termesztenek olyan vehemenciával, mint Kütahyában, de jó ezt is tudni.

A kütahyai egyetem

Pécs ugyan Kütahyához képest fiatal város – „mindössze” kétezer éves –, de azért jó tudni, hogy a Pécsi Tudományegyetem 650 évvel ezelőtti alapításához képest a kütahyai egyetem, a Dumlupinar Egyetem nagyon fiatalka kampuszát 1992-ben építették meg.

Mecsetek és Kossuth háza

Kütahya gyönyörű hely, tele csodás látnivalókkal. A magáért beszélő nevű „Kerámiás mecset”, a nagy mecset, a város szíve felett emelkedő fellegvára, valamint persze a főtere és az ott álló óratorony kihagyhatatlan látványosságok. Van azonban a városban egy olyan épület, melyet a magyar turistáknak nem szabad kihagynia, ez pedig nem más, mint Kossuth Lajos háza, ami ma már múzeumként üzemel.

Kossuth háza

Az 1982-ben megnyitott házat 2006-ban újították fel, udvarán Kossuth-szoborral, homlokzatán emléktáblával, melyen a következő szöveg áll: „Kossuth Lajos az 1848-1849-es szabadságharc és a független Magyarország lánglelkű vezére a török nemzet vendégszeretetéből 1850-től 1851-ig e házban lakott”. Kossuth egyébként Kütahyában adta ki azt a rendeletet, melyben Asbóth Sándor alezredes lelkére kötötte, hogy a törökországi magyar emigráció tagjait érintő török hatósági rendelkezésekről őt azonnal tájékoztassák, végrehajtásukban pedig kizárólag az ő utasításait kövessék.

Hirdetés