16 C
Pécs
szerda, május 8, 2024
KezdőlapPécs AktuálKözéletStumpf István megerősítette, hogy Szili Katalin lehet a PTE kuratóriumának egyik tagja

Stumpf István megerősítette, hogy Szili Katalin lehet a PTE kuratóriumának egyik tagja

Egy tévéműsorban kotyogta ki ezt a volt alkotmánybíró, modellváltásért felelős kormánybiztos. Szerinte ez is azt mutatja, hogy nem csak kormánypártiak kerülnek be az éppen kiszervezés alatt lévő egyetemeket irányító testületekbe.

Stumpf István az ATV Egyenes beszéd című műsorának vendége volt tegnap este. Az egyetemi „modellváltásért” felelős kormánybiztos szerint a korábbi, bürokratikus struktúrából kiszabadulva az egyetemek a saját innovációs kapacitásaikat mozgósítva, a piaci viszonyokhoz igazodva lehetőséget kereshetnek arra, hogyan tudnak versenyképes tudást adni a fiataloknak.

A 444 szúrta ki a beszélgetés egy érdekes részét, ahol Stumpf amellett próbál érvelni, hogy ezek a kuratóriumok nem kormányközeli kifizetőhelyek lesznek. A kormánybiztos a miskolci egyetem példáját hozta fel először, ahol a helyi ellenzéki polgármestert is beválasztották Varga Judit igazságügyi miniszter mellé a kuratóriumba. Mivel több hasonló példa nem nagyon van, megemlítette a Pécsi Tudományegyetem kapcsán a volt szocialista politikus Szili Katalint is, mint aki „nem kormánypárti tag” lehet az intézmény rövidesen felálló irányító testületében.

Szili Katalin 2020 júliusában Őri Lászlóval, a Baranya megyei önkormányzat fideszes elnökével egy rendezvényen

Nehéz ezen nem hangosan röhögni, hiszen – ahogy a 444 is írja – Szili az utóbbi években annyira beállt a kormány mögé, hogy jelenleg például minisztériumi megbízott, de kampányolt már fideszes fórumon is.

Eddig csak nem megerősített sajtóértesülések szóltak arról, hogy kik lehetnek a PTE kuratóriumának tagjai. A Szabad Pécs nemrég azt írta, Szili Katalin mellett a volt fideszes országgyűlési képviselő, jelenleg régiós fejlesztési kormánybiztos Mikes Éva, és Bódis József felsőoktatásért felelős államtitkár, volt pécsi rektor kerülhetnek be a testületbe.

A kurátorok megbízatása élethosszig tart, gyakorlatilag kívülről leválthatatlanok lesznek. A modellváltás kritikusai szerint ezzel az átszervezéssel az egyetemek elvesztik autonómiájukat, a Fidesz pedig gyakorlatilag saját kádereit betonozza be nagyon hosszú távra az intézmények vezetésébe.

“Közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványok” veszik át a felsőoktatásban és más szférákban is az állam szerepét. A 444 ezzel foglalkozó elemző cikke azt írja: a cél az állami feladatok kiszervezése, egy párhuzamos állam létrehozása, a Fidesz egy esetleges 2022-es ellenzéki hatalomátvételre készülhet ezzel. Az elemzés szerint eddig 21 darab, egy-egy egyetem fenntartására hivatott, illetve 11 darab, egyéb célokra létesített alapítványról van szó, amelyek esetén a törvény előírja, hogy mindegyik legalább 600 millió forintos vagyonra jogosult az induláshoz. Az alapítványok többsége egyetemeket kapott, klinikákkal, kollégiumokkal, de kaptak közalapítványok minden mást is: közparkot, kikötőt, kastélyt, kiállítótermet, erdőt és színházat is. A törvény szerint e közalapítványokat az államnak továbbra is finanszíroznia kell.

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő