Hirdetés

Egy 320 millió forintos támogatással megvalósult projekt keretében a régióban egyedülálló, új generációs transzmissziós elektronmikroszkópot szereztek be a Pécsi Tudományegyetemen. Az ultramodern eszköz a klasszikus, kétdimenziós mikroszkópos képalkotási funkción túl lehetővé teszi a vizsgált elemek 3D-s megjelenítését – tájékoztatta lapunkat a PTE.

A műszer beszerzésével kapcsolatban dr. Seress László professzor, a projekt szakmai vezetője elmondta: az ilyen fejlesztéseknek köszönhetően a PTE tudáscentrumként működhet.

[su_quote]Az új eszköznek köszönhetően nyert eredmények hozzájárulnak a társadalom széles rétegeit érintő betegségek, így például a cukorbetegség okozta retinakárosodás, a stressz és az epilepszia mélyebb megértéséhez, pontosabb elemzéséhez[/su_quote]

– foglalta össze a professzor.

A szakemberek szerint az új műszerrel végzett kutatások eredményeit hosszú távon a gyógyszerfejlesztés, az anyagtudomány, a nanotechnológia és a bionika is hasznosíthatja. Ráadásul mivel a 3D-leképezés nemcsak az idegsejtek közötti kommunikáció, hanem bármely más sejtek közötti kapcsolat vizsgálatára alkalmas, várhatóan más kutatócsoportok – nem az idegtudományok területén – is érdeklődnek majd az elektronmikroszkópia iránt – derül ki az egyetemi közleményből.

Az egyedülálló műszer a PTE Általános Orvostudományi Kar Központi Elektronmikroszkópos Laboratóriumába került, mellyel a régió is gazdagodott: technológiai fejlődés, további kutatások indulhatnak. Emellett együttműködések jöhetnek létre a tudományos és ipari partnerekkel, valamint bővülhet, megerősödhet a nemzetközi kapcsolatrendszer általa.

Hirdetés