20 C
Pécs
szombat, április 27, 2024
KezdőlapZöldZónaÁllatbarátEzért fontos február 2-a: ma van a vizes élőhelyek világnapja!

Ezért fontos február 2-a: ma van a vizes élőhelyek világnapja!

A vizes élőhelyek számos növény- és állatfajnak adnak otthont, az erdei ökoszisztéma nélkülözhetetlen részei. A Mecsekerdő a vizes élőhelyek világnapja alkalmából megosztotta, milyen természetvédelmi intézkedéseket tettek a környék csodálatos élőhelyeinek megóvása érdekében.


A klímaváltozás negatív hatásai – például a szélsőséges csapadékeloszlás – komolyan veszélyeztetik a vizes élőhelyeket. A Mecsekerdő a kezelésében lévő, 1100 hektárt felölelő területen, elsősorban a Dráva-sík védelme érdekében több természetvédelmi akciót is indított az elmúlt évek során – olvasható közleményükben.

A fenntartható erdőgazdálkodásnak köszönhetően a Dráva menti erdőkben több védett és fokozottan védett madárfaj is fészkel: a fekete gólya, a rétisas, a barna és vörös kánya is.

Az erdőknek fontos szerepe van a madarak tavaszi és őszi vonulásában.

A hosszú és kimerítő utazás alatt sok-sok állat használja a vizes élőhelyeket pihenésre és táplálékkeresésre. Fontos megemlíteni a Kemse, Bogdása, Csányoszró, Páprád, Szentegát határában lévő mocsaras területeket, a Dráva régi medrét, valamint a folyón található gyűjtőtavak egyes részeit – ezek közül a Szaporcai Ó-Dráva meder egyben Magyarország első, természetvédelmi szempontból kiemelt, úgynevezett Ramsari területe.

A természetvédelmi kezelő Duna-Dráva Nemzeti Park a Mecsekerdő közreműködésével elkészítette az ormánsági vizes élőhelyek és gyepek, valamint a Kelet-Dráva kiemelt természetmegőrzési terület Natura 2000-es fenntartási terveit, amelyek célja a Dráva-sík ártéri mocsár rétjeinek, láp- és sásrétjeinek, illetve ligeterdőinek fenntartása, hosszú távú megőrzése – derül ki a Mecsekerdő összefoglalójából.

Mint írják, a gyakorlati lépések közé tartozik természetesen a víz, vagyis az ősi Dráva medermaradványaiban fennmaradt, természetes, tápanyagban gazdag tavak, mellékágak és holtágak vízminőségének megtartása, javítása, csakúgy, mint az idegenhonos fajok – akác, gyalogakác, bálványfa – visszaszorítása, amely több mint 155 hektár területen történt meg. A Mecsekerdő megújított terveiben ezek a helyszínek már kíméleti, vagyis a gazdálkodás alól kivont területként szerepelnek.

[su_box title=”Február 2. a vizes élőhelyek világnapja” style=”glass” box_color=”#6cc294″ radius=”2″]1971-ben ezen a napon írták alá az iráni Ramsarban a Ramsari Egyezmény néven ismertté vált nemzetközi megállapodást a vizes élőhelyek, elsősorban az ott élő madárvilág védelméért – írja a National Geographic.[/su_box]

Kiemelt képünk forrása: Guba Csaba, Mecsekerdő

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő