6 C
Pécs
péntek, április 26, 2024
KezdőlapPécs AktuálÉletveszélyessé nyilvánítanák

Életveszélyessé nyilvánítanák

A több mint két évtizede üresen álló 25 emeletes „Magasház” életveszélyessé nyilvánítását kezdeményezte a pécsi önkormányzat. Megunta  a város és kormányhivatal is, hogy a tulajdonos semmit nem tesz az épület állagának megóvásáért.

Az évek óta lakatlan, hajléktalanok által használt, időként fiatalok bulihelyévé változó romos épület kapcsán Pécs polgármestere, Páva Zsolt júniusban kereste meg a Baranya megyei kormányhivatal vezetőjét, Hargitai Jánost, mivel az építésfelügyeleti tevékenység állami feladat lett.

Mint azt a kormányhivatal vezetője közölte, az épület tulajdonosa az ingatlan biztonságos lezárásáról évek óta nem intézkedik, az épületbe bárki bejuthat, veszélyeztetve a saját és mások biztonságát. Az elmúlt években többször előfordult, hogy épületelemek hullottak az utcára, közvetlen veszélyhelyzetet teremtve. A pécsi rendőrkapitány a házat biztonsági szempontból jelentős kockázati tényezőnek minősítette – tette hozzá Hargitai.

A megyei kormányhivatal Pécsi Járási Hivatalának járási illetékes hatósága több ellenőrzést is tartott: ennek során életveszélyes nyílásokat találtak, megállapították, hogy a nyitott liftaknába bárki lezuhanhat, üvegdarabok eshetnek a földre. Első ízben kötelezték a tulajdonost a telek bekerítésére, a veszélyre figyelmeztető feliratok elhelyezésére – ez nem történt meg.

Június közepén pedig azt is előírták, hogy 24 órás őrzéssel akadályozza meg a bejutást a házba, rácsokat szereltessen fel, s amennyiben erre szükség van, akkor falazza be a nyílászárókat.

A tulajdonosnak 60 napon belül a bejárati ajtókat, a födémnyílásokat is le kell zárnia, vagy körbe kell kerítenie, a teljes szintmagasságban a kiesésveszélyt el kell hárítania. A hatósági határozat előírta az épületnek az elektromos hálózatról való leválasztását, a felvonó fülkéknek és az ellensúlyoknak ütközőre való ültetését.

A pécsi önkormányzat az épület állapotáról igazságügyi szakértői véleményt készíttetett, amely a jelenlegi állapot és a további állagromlás következményeire való tekintettel javasolta az épület életveszélyessé nyilvánítását. A szakértői véleményt az elsőfokú építésfelügyeleti hatóság megküldte a tulajdonos részére.

Mindezeken túl a Járási Építésügyi és Örökségvédelmi Hivatala a tulajdonost 500.000 forint eljárási bírsággal sújtotta, és újfent kötelezte az előírtak öt munkanapon belüli végrehajtására.

 

[frame]

Az építmény 1976-ban készült el. A rosszul kivitelezett IMS-technológiából eredő szerkezeti problémák miatt 1989-ben életveszélyessé nyilvánították a házat, a lakókat pedig kiköltöztették. Az építményt 2003-ban statikailag megerősítették, így a közvetlen életveszély elhárult. Az ingatlant a város önkormányzata több ízben értékesítette, de a tulajdonos vállalkozások hasznosítási elképzeléseinek meghiúsulása miatt a tulajdonjog az önkormányzatra szállt vissza. A jelenlegi tulajdonos 2008-ban lépett birtokba vegyes rendeltetésű épület kialakításának céljával, de a felújítást a mai napig nem kezdte meg.

 

[/frame]

KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő