A magyar válogatott keret és a csapat esélyei a 2024-es Európa bajnokságon

Hirdetés

Tavaly az erőviszonyok alapján igen kiegyenlített csoportba sorolták a magyar labdarúgó-válogatottat az idei nyári Európa-bajnokságon. A szövetségi kapitány, Marco Rossi, akinek a csapata még a házigazda német válogatott ellen is pályára lép. A rendező mellett azonban olyan csapatokkal is meg kell küzdenünk, mint Svájc vagy Skócia. Az A csoport végkimenetele tehát rendkívül kérdéses, sem a szakértők, se a szurkolók nem tudják, hogy mi lesz a vége. Bővebben: A magyar válogatott keret és a csapat esélyei a 2024-es Európa bajnokságon

Az alábbiakban az idei esélyeket latolgatjuk. Megpróbáljuk kideríteni, hogy vajon mi a végső eredmény, amit a magyar válogatott ebben az évben elérhet a tornán.

A 2024-es labdarúgó-Európa-bajnokság

A 2024-es bajnokság már a 17. lesz, amit az UEFA szervez le. A négyévente megrendezésre kerülő férfi labdarúgó-válogatott számára kiírt Európa-bajnokságot június 14. és július 14- között rendezik meg Németországban. Ők a harmadik alkalommal adnak otthont az EB-nek. A címvédő jelenleg az olasz válogatott, az pedig, hogy mennyi esélyük van ismét diadalmaskodni, sok kérdést felvet.

Amikor tavaly Németországgal egy csoportba sorolták a magyar válogatottat, akkor valamelyest megnyugodhattunk, hiszen lehetett volna sokkal rosszabb is ez a helyzet. Marco Rossi akkor úgy fogalmazott: elképzelhető, hogy a kontinenstornán már nem lesz olyan, hogy könnyű ellenfél. A csapat amúgy Kölnben kezd majd, majd két meccsre átugrik Stuttgartba. A szakember úgy készül, hogy minden riválissal szemben egy igen nehéz mérkőzés vár a magyar csapatra. Érdekesség, hogy az olasz kapitány reális célnak gondolja, hogy a magyar válogatott a nyolcaddöntőbe kvalifikáljon.

Hogyan jutottunk el idáig?

Még 2016 decemberében ismertette az UEFA a rendezésre való jelentkezés feltételeit. Ezek alapján 2017. március 3-án járt le a határideje a nemzeti szövetségeknek a jelentkezés megerősítésére. Március 10-én bejelentették a pályázó országok neveit, majd 2018 áprilisában véget ért a pályázati anyagok UEFA felé történő benyújtása. Szeptemberben pedig a nyertes nevét is bejelentették, bár nem volt nehéz dönteni, hiszen Németország és Törökország mellett senki sem nyújtotta be rendezési szándékát.

A németek tíz városban rendeznek majd tornát, köztük Berlinben, Münchenben, Stuttgartban, Düsseldorfban, Kölnben, Hamburgban, Lipcsében, Dortmundban, valamint Gelsenkirchenben és Frankfurtban.

A selejtezők

A selejtezők döntöttek arról, hogy melyik 23 csapat jut majd el az Európa-bajnokságra. A selejtezők csoportkörének 10 csoportja volt, amelyek esetében a futamgyőztes, valamint a második helyezett jutott ki az Európa-bajnokságra. A maradék három helyet pedig pótselejtezőn dönthették el, ahova 12 csapat jutott be. Az oroszokat még 2022-ben zárták ki az UEFA tornáiról, így ők nem lesznek ott.

A selejtezők sorsolását 2022-ben ejtették meg, a csoportkörök mérkőzései pedig 2023 márciusától novemberig tartottak. A pótselejtezők 2024 márciusában zajlanak. November 13-án azonban immáron 4. alkalommal a magyar válogatott eljutott a legjobbak közé, így kvalifikálta magát a tornára, amit majd idén nyáron tartanak.

Előzetes esélyek

Az előzetes esélyek alapján hatalmas esélye van a legjobbak közé kerülni. Egyrészt persze azért, mert rendező országról van szó, tehát a saját közönsége előtt lépnek pályára, másrészt azért, mert a játékosállományuk kiemelkedően jónak számít ebben az évben. Még a teljes mezőnyt tekintve is a legjobbak között vannak. A háromszoros Európa-bajnoki győztes Németország nem kellett selejtezőt játszania, rendező országként automatikus résztvevőnek számított. Éppen ezért fordulhatott elő, hogy amíg Európa küzd, hogy bent legyenek a legjobbak között, addig ők csak barátságos mérkőzéseken léptek pályára.

Ebbe a csoportba tartozunk mi is, hiszen nekünk is meg kell küzdenünk a német válogatottal. Az ebbe a körbe tartozó négy csapat, tehát Skócia és Svájccal együtt a magyar csapatnak is nagy esélye van bekerülni a legjobb nyolcba. Azzal pedig mindenki tisztában van, hogy erre jó esetben csupán három csapatnak lesz esélye, rosszabb esetben pedig csak kettő juthat tovább. Marco Rossi válogatottjának értéke alacsonyabb, de ezen még sok minden változhat a nyárig.

Az A csoport programja

1. forduló
június 14. München: Németország–Skócia 21:00
június 15. Köln: Magyarország–Svájc 15:00 (ekkor lép először pályára a magyar csapat a 2024-es Európa-bajnokságon)

2. forduló
június 19. Stuttgart: Németország–Magyarország 18:00
június 19. Köln: Skócia–Svájc 21:00

3. forduló
június 23. Frankfurt: Svájc–Németország 21:00
június 23. Stuttgart: Skócia–Magyarország 21:00

Mire lehet számítani?

Értesülések szerint az Európa-bajnokságra kijutó válogatottak 9,5 millió eurót, azaz átszámítva nagyjából 3,5 milliárd forintot kapnak majd az UEFA-tól, amely amúgy a 2024-es EB díjalapját 301-ről 371 millió euróra emelte. A 24 résztvevő nemzetek tehát komoly pénzt kapnak, de ez persze a teljesítménytől is függ majd. A döntetlen meccsekért körülbelül 750 ezer euró jár, a győzelmekért pedig 1,5 millió euró. A nyolcaddöntőbe jutás 2 millió eurót ér, a negyeddöntő 3,25 millió eurót, az elődöntő pedig 5 millió euró bevételt jelenthet a csapatok számára. Az EB-győztesnek további 10 millió euró üti a markát, a vesztes pedig 7 millió euró plusszal térhet haza.

Hozzá kell tenni, hogy a magyar válogatott esetében a statisztikával foglalkozó oldalak szerint 97 százalék volt az esélye annak, hogy egyenes ágon jut ki az évi kontinensviadalra. Éppen ezért nem volt akkora meglepetés, hogy ott vagyunk a legjobbak között. Innen már csak rajtunk múlik, hogy meddig tudunk elmenni. Bár nyerésre nem sok esélyünk van, ahogy az olasz kapitány is mondta, a legjobb nyolcba simán bekerülhetünk.

(x)

Hirdetés