A múlt vírusait sem feledhetjük el

Hirdetés

Hamarosan lezárul az  Interreg V–A Magyarország–Horvátország Együttműködési Program által támogatott CABCOS3 projekt. Dr. Németh Péter online előadásokban ismertette projekt eredményeit.

A Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ Immunológiai és Biotechnológiai Intézete és az Eszék-Baranya megyei Közegészségügyi Intézet közös kutatásában vizsgálták a korábban oltással legyőzött járványok elleni védettséget a mai aktív társadalomban. A korai vakcinák változó hatékonyságúak lehetnek hosszútávon, ezért szükségessé vált – különösen a veszélyeztetett foglalkozási ágakban, például egészségügyi dolgozók, pedagógusok és a szolgáltatóipar alkalmazottai – a társadalom védettségi szintjének ellenőrzése. A program kezdetekor még nem is gondolták a résztvevők, hogy ennyire aktuális lesz ez a téma – emeli ki Dr. Németh Péter. A SARS – CoV-2 járvány idején az eredményes védekezés alapját ebben az esetben is a védőoltások jelentik. Ezért is fontos hatásosságuk ellenőrzése, a különböző vakcinák összehasonlítása.

A leginkább fenyegető a kanyaró újbóli megjelenése, mert a hosszabb, megbetegedés-mentes periódust követően mind Magyarországon, mind Horvátországban, kívülről behozott, kis közösségre lokalizált járványgócokat találtak. Az átoltottság mindkét országban a WHO ajánlásoknak megfelelően magas, ám indokolttá vált a határmenti régió lakosságának szűrése a kanyaró, mumpsz és rubeola (MMR) elleni védettség feltérképezésére. Ez adta a CABCOS3 projektben végzett kutatások témáját. A mérések névtelenül, korcsoportonkénti bontásban összeállított vérszérum mintákat vizsgálva történt. Mintegy háromezer minta megvizsgálása alapján jutottak arra a kutatók, hogy az 1978 és 1987-es korcsoportban nincs meg a megfelelő védettség. A horvátországi adatokkal összehasonlítva világossá vált, hogy nem egy nemzeti sajátosságról beszélünk. Mivel ez a korosztály adja a dolgozó emberek derékhadát a veszélyeztetett munkakörökben is, ezért szükséges lehet a foglalkozásegészségügyi és közegészségügyi szolgálatok számára a szűrésen gondolkodni. A horvát-magyar együttműködés pozitívumaival zárta gondolatait Dr. Németh Péter, kiemelte, hogy legközelebb is szívesen dolgoznának az eszéki kollégákkal.

A program weblapja ITT érhető el.

 

 

 

(x)

Hirdetés