18 C
Pécs
hétfő, május 13, 2024
KezdőlapAbszolút NőPszichéA rosszkedv nem játék!

A rosszkedv nem játék!

Rossz alvás, szorongás, nehéz érzések. Többek között ilyen tünetei vannak a szülés utáni depressziónak. A betegség minden hetedik nőt érint, de csak kevesen kérnek segítséget. Pedig, ha a lehangoltság két hétnél tovább tart, terápiára is szükség lehet. 

Mi okozhat depressziót?

A közfelfogással szemben szülés után nem csak az válthat ki negatív érzéseket egy anyából, hogy alkalmatlannak, felkészületlennek tartja magát a gyermeknevelési feladatra, vagy, hogy arra gondol, nem tudja megfelelően táplálni, felnevelni gyermekét. Ennél jóval több oka lehet a gyermekágyi depresszió kialakulásának.

Dr. Koltai Mária, pszichiáter

Dr. Koltai Mária pszichiáter, pszichoterapeuta az alábbiakban foglalja össze a jelenség okait:

1. Biológiai ok: A hormonműködés radikális, hirtelen megváltozásának döntő szerepe van. Azok a hormonok, amelyek a szülés előtt fenntartották a magzati életet, a terhességet, megváltoznak. Elindul a tejelválasztás. A szülés utáni változás próbára teszi az idegrendszer alkalmazkodóképességét.

2. Kiürülés érzés: Mint egy nagy produkció után, amikor valami nagy dolog jött létre általunk, ürességet érzünk. A baba megszületett, már nem az anya testének része, ilyenkor az anya kiürültnek érezheti magát.

3. Szociális, anyagi, egzisztenciális háttér: Minden anyában megfogalmazódik a kérdés: Képes leszek-e eltartani a gyereket? Meg tudok-e adni neki mindent, amire szüksége van? A szegényebb nők esetében a szomorúság, – ha pl. munka nélkül van, nincs egzisztenciája, nincs kereső családfenntartó – a depresszió kialakulásához is hozzájárulhat.

4. Gyász és örömérzés: Gyakran előfordul, hogy a szülés egybeesik egy szeretett családtag elvesztésével. A gyász belevetül abba az örömbe, amelyet a szülés okoz. A depressziós anyák vagy a gyászt, vagy a születés örömét nem tudják ilyenkor megfelelően átérezni.

5. Kapcsolati pszichológiai háttér: Az anyává válás sikere nagyban múlik a saját édesanyához fűződő viszonyon. Az ambivalens, nem kiegyensúlyozott kapcsolatból táplálkozó depresszió is gyakori. Ez egy mélyebb szintje annak, hogy valaki úgy éli meg helyzetét, hogy nem képes jó anyává válni, mert neki sem volt jó anyja. Sajnos több pszichológiai elmélet azt támasztja alá, hogy az ember megismétli azt, amit kapott. Ha neki rossz volt az anyja, akkor ő sem lehet jó, mert hiányzik belőle ez a fajta képesség. Ez persze, nem érvényes egy-az-egyben, de súlyos teher és kóros, depressziót provokáló hiedelem lehet.

6. Önmarcangolás: Ez az érzés leginkább akkor alakul ki, ha valakinek nem volt olyan szép várandóssága és szülése, amilyenről a női magazinokban olvasni. Az érintett édesanya úgy érezheti, valami baj van vele. Ez az emóció el is hatalmasodhat. Szövődményes terhesség, betegségek, veseelégtelenség, cukorbetegség, miatt, vagy ha feküdni kell a terhesség alatt, esetleg az egész időszakban végig hány valaki, kimeríti az érzelmi életet. A vele esett bajokat saját hibájának élheti meg, és persze előfordul, hogy súlyos traumaként éli át a szülése alatt jelentkező komplikációkat is.

Mitől nem függ?

Tévesen azt gondoljuk, hogy a depresszió kialakulása életkortól is függ. Pedig az édesanyák ugyanolyan hányadban érintettek – nagyjából minden 7. szülő nő – minden életkorban, csak éppen más okok miatt alakul ki az állapot. Ha valaki nagyon éretlen és fiatalon szült, akkor az alkalmasság kapcsán lehet depressziója. Ha pedig valaki idős korában lesz anya, erősebb lehet benne a „fel tudom-e nevelni?” kérdése, emiatt alakulhat ki aggodalom, szorongás. Szintén nincs egyenes hatása a depressziós állapotra, hogy valaki testi-, vagy értelmi sérüléssel hozza világra gyermekét. A terhességi genetikai vizsgálatok ki tudják szűrni a rendellenességeket, ez megelőzhető, s ha valaki így is vállalja a csemetét, szinte „ felkészülhet„.

– Ha a szülésnél adódik szövődmény, károsodás, az mindig trauma, és komoly érzelmi reakcióval, gyásszal jár. El kell gyászolni azt a boldog, felhőtlen várakozást, ami a szülést megelőzi, mert azt hisszük, hogy velünk nem fog előfordulni semmi rossz. „Nem tudtam tökéletes gyereket hozni a világra. Milyen élete lesz az én gyerekemnek, mert nem egészséges?” Ezek az érzések elsősorban bűntudatot okoznak.

Mit tehet az anya?

A pszichoterapeuta szakember szerint a legfontosabb, hogy az érintettek ne szégyelljék, ne titkolják állapotukat!Kérjenek időben és fogadjanak el segítséget, kezelést! Ma már vannak nagyon jó gyógyszerek, amelyek mellett akár szoptatni is lehet. Ám ha a gyógyszerezés kizárja a szoptatást, még mindig az a kisebbik baj, mint hogy a depresszióra rámenjen a szülő-gyermek kapcsolat, a házasság, vagy az anya élete. Mindemellett egy terápia során az addig fel nem dolgozott pszichológiai háttér is megoldódhat.

A szülés és születés öröme a legnagyobb az emberi élet során átélhetők között, de nagy félelmek és szorongások is övezhetik. Figyeljünk a szülő nőkre és vigyázzunk rájuk, hogy kapjanak támaszt és segítséget , ne maradjanak magukra!

 

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő