Hirdetés

A hagyományokhoz híven idén is átadták a Forbát Alfréd építészeti díjakat. A győztes pályázatokat képek kíséretében mutatjuk most be.

A Dél-dunántúli Építész Kamara Elnöksége az értéket teremtő építészeti alkotómunka tiszteletének erősítéséért 2022-ben negyedik alkalommal hirdetett pályázatot a neves pécsi építész és várostervező tiszteletére alapított Forbát Alfréd építészeti díj elnyerésére.

A szervezők lapunkhoz eljuttatott közleményéből kiderül, ezúttal is remek pályázati anyagokat kaptak, a 13 beérkezett munka mindegyike olyan színvonalú, hogy versenyben volt az utolsó pillanatig.

Idén is három Forbát-díjat, és három elismerő oklevelet adományoztak a tervezőknek rendkívüli alkotásaikért, melyek közül négy ráadásul pécsi épület – társasház az Aradi Vértanúk útján, a Ciszterci Szent Margit óvoda, az ikonikus Rózsakert és a Pintér-kerti villa. Mutatjuk is a győzteseket és tablóikat!

Forbát Alfréd építészeti díj 

Gyergyák Ákos és Kozák Barnabás építészek a pécsi Aradi Vértanúk útja 50. szám alatti társasház megtervezéséért nyerték el a díjat.

[su_quote]A történeti belváros peremét tervezett épület a kisvárosi környezetbe illeszkedés, és a finom gesztusok alkalmazásának szép példáját adja. Tanulságul szolgál a hagyományok megtartását, és a kortárs építészeti hangvételt egyaránt fontosnak tartó tervezők, és közönség számára. Bár az épület látványa lényegében a déli, közterületről látható homlokzatában jelenik meg, az udvari beépítés emberi léptéke, és lakhatósága is említést érdemel.[/su_quote]

Koch Péter egy budapesti, XII. kerületi villa megtervezése, Tamás Anna Mária és Kovács-Andor Krisztián építészek pedig a visegrádi Áprily Lajos Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola bővítése miatt részesültek a rangos elismerésben.

Építészetért elismerő oklevél 

Sebestyén Péter és Koronczi Péter építészeket a pécsi Ciszterci rendi Szent Margit Óvoda bővítése miatt díjazták.

[su_quote]Sűrű történeti közegben, a tömbbelső kötöttségeitől körülvéve kellett jó megoldást találni az óvoda bővítésére. Az új épületrész léptékében, és hangsúlyaiban is egyszerre mértéktartó, és öntudatos. Ezzel úgy értékeli át, és emeli magasabb színvonalra az udvar beépítését, hogy közben tiszteletben tartja a korban, rangban, kinézetben vegyes szomszédjait.[/su_quote]

Viczencz Ottót a pécsi Rózsakert rekonstrukciójáért jutalmazták.

[su_quote]A Rózsakert rekonstrukciója, az egyházmegyei turisztikai információs pont és a Pécsi Egyházmegyei Könyvtár átalakítása összetett feladat, mely összefüggéseiben, és részleteiben is látványosan újította meg az idősebb korosztályok számára ikonikus jelentőségű Rózsakertet, és a szomszédos telken álló, régóta felújítására váró nagy értékű műemlék épületet. A kertépítés, és a XVI. századi kanonok ház rekonstrukciója egységes szemlélettel, és kiváló építészeti minőségben valósult meg, gazdagítva ezzel a történelmi belváros egészét is.[/su_quote]

Kokas Balázs és Kokas Ignác a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság „Pintér villájának”  épületének bővítésére, környezetének rendezésére nyert elismerő oklevelet.

[su_quote]Ez a mestermunka a „kicsi” építészet szép példája. Olyan bővítés, mely mintha mindig is itt állt volna, ám olyan részletekkel, finom jelzésekkel, melyek az értő szem számára megmutatják a „kicsiség” értékeit, szépségeit. Környezetével együtt méltó módon nyitja meg, és vezeti fel a természet szépségeit bemutató arborétumot.[/su_quote]

A nyertes épületkonstrukciókról készült tablókat meg is lehet csodálni, a kiállítás október 29-ig várja az érdeklődőket a Művészetek és Irodalom Házában.

Hirdetés