Hirdetés

Mecsekrákos 1975-ig önálló település volt a Pécsi-tó partján, mígnem Orfűhöz csatolták, ahol egy utcanév árulkodik a hajdanvolt faluról. A korabeli tudósítások szerint az 1940-es évek végén egy komoly, kulákokból álló csapat szerveződött ott, melynek legfőbb célja az éppen ereje teljében lévő Rákosi-rendszer „aláásása” volt. Külön-külön két, a nevükhöz fűzhető bűntényt mutatunk be most.

A két mecsekrákosi bűntény nem csak a kriminológia szerelmeseinek csemege, hanem remek példája a kor társadalomfelfogásának, propagandájának is. A korabeli újságcikkek hangvétele, szubjektivitása természetesen mit sem von le a bűntények súlyából, mindenesetre azt mindenkinek a saját megítélésére bízzuk, mennyire tükrözhetik a valóságot a krónikák, mennyire tekinthető az ügy egy irányított koncepciós pernek és ítéletnek az elítélendő „kulák” társadalmi réteg ellen.

A bűntény

1949 júniusában egy sokfős, helyi kulákokból álló csapat halálra vert, „meglincselt” egy parasztot, aki állítólag csupán jogos bérét követelte gazdájától. Emberölés vádjával Karácsony Józsefet, társai közül pedig bűnrészesség vádjával Bugyik Gyulát és Hobán Károlyt előzetes letartóztatásba helyezték. Rajtuk kívül még négy ember ellen indítottak eljárást bűnrészesség miatt.

A vád szerint Karácsony József társaival együtt összeverte cselédjét, bakancsával fejbe rugdosta, az pedig később bele is halt sérüléseibe. Állítólag korábban a „kollektív bér” megtagadása miatt rúgták össze a port.

Hétfős csapat gyűlt össze a lincselésre

A veszekedés után nem sokkal Karácsony odahívta társait, akik a helyszínre érvén Nagy Józsefet egy ágy alatt összerugdosva, véresen, eszméletlenül találták meg. Kicsit ködösek a részletek, Karácsony nem tudott később a kihallgatások során kielégítő magyarázatot adni arra, hogyan került az áldozat az ágy alá, mikor verték véresre.

Mindenesetre ezután a kulákok kidobták Nagy Józsefet az udvarra, ahol Hobán Károly egy borjúkötéllel és egy hevederrel a fához kötözte, majd a banda vesszővel, ostorral, botokkal, puszta ököllel verte az áldozatát. Mindahányszor Nagy eszméletét vesztette a bántalmazástól, egy vödör vízzel nyakon öntötték és újból verni kezdték. A súlyos sérülésektől haldokló férfit végül egy szénabálára dobták az istállóban.

A tudósítások arról nem szólnak, hogyan, de végül kórházba vitték Nagy Józsefet, aki nemsokára belehalt sérüléseibe.

Július 18-án tárgyalta a bíróság az ügyet. Karácsony makacsul tagadott mindvégig, elmondta, ugyan Nagy József nem volt a legjobb munkaerő, de ezt elnézték neki és jól bántak vele. A tanúk tudnak arról, hogy Nagy még a gyilkosság napján megkérdezte társaitól, hogy mekkora összeg jár neki. Azt is hallották, amint Karácsony arról panaszkodott, hogy a megjáró 350 forint helyett csak 150-et tud kifizetni a cselédnek, elküldeni pedig nem lehet.

Egy istálló melletti szalmabálára dobták a haldokló férfit

A tanúk vallomásából kiderült, többen látták aznap délután, amint véresen mosakodott a patakban. Az ezután történtekről viszont többet nem tudnak, a három vádlott pedig egyszerűen „nem emlékszik rá”. Azt sikerült kideríteni, hogy a már eszméletlen és véres áldozatot Karácsony kislányának ágya alá ők tették oda, de az, hogy azt megelőzően ki verte félholtra, nem egyértelmű. Hiába tagadott, azt a többi vádlott és a tanúk is elmondták, hogy Karácsony a házban is többször keményen fejbe rúgta a még eszméletlen Nagy Józsefet.

[su_quote]Ott állt a bíróság előtt a kulák a maga vadállat voltában, a falu mindenre elszánt kizsákmányolója, aki nem válogat az eszközökben: ha kell bujtogat, ha kell szabotál, ha kell gyilkol is, csak az ő vagyonában ne essék kár, csak az ő kapzsiságában ne essék csorba! [/su_quote]

Másodfokon döntöttek a kulákok sorsáról

Késő este hozott a bíróság nem jogerős ítéletet: Karácsony Józsefet két évi, Hobán Károlyt egy évi, Bugyik Gyulát nyolc hónapi fogházra ítélte. A többiek is nyolc vagy négy hónapot kaptak, egy fiatalkorút pedig felmentettek. Az enyhe büntetés annak köszönhető, hogy a bíróság nem a szándékos emberölés bűntettét vette alapul, hiszen az áldozat később halt bele sérüléseibe. Mind a védelem, mind a vád képviselői fellebbeztek.

Az elsőrendű vádlott, Karácsony József, tizenkét évet kapott

A korabeli tudósítások mindenesetre véleményt formálnak az ügyben – azon túl, hogy „Kesztyűs kézzel bánt a bíróság a mecsekrákosi gyilkos kulákkal” címmel jelent meg az írás, így zárul a bírósági tudósítás:

„A tábla, mely elé következő fokon az ügy kerülni fog, remélhetőleg nem lesz ilyen elnéző a gyilkos kulákkal szemben, jobban szem előtt fogja tartani népi demokráciánk érdekeit. (…) A bíróság úgy bírálta el a felháborító bűntényt, mint egy kocsmai verekedést, holott egy kizsákmányolt dolgozó tervszerű halálra kínzásról volt szó.”

A tábla szeptemberben már jobban szem előtt tartotta a „népi demokrácia érdekeit”, ugyanis Karácsony büntetését tizenkét évre súlyosbították, Hobán Károly négy évet, Bugyik Gyula három évet kapott. Az államügyész beszédében az amerikai négerlincselésekhez hasonlította a „példa nélkül álló” bűntényt, ami kiáltó bizonyítéka a kulákok vadállatiasságának.

Forrás: Dunántúli Napló Archívum

Hirdetés

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét